Son Haberler

Fezleke Nedir?

-
Eylül 4, 2022
Fezleke Nedir?

Türk Dil Müesseseyi Sözlüğü’ne göre fezleke; bir kararın kısaca yazılması ya da özet yazı anlamlarına kazanç. Genelde yasal veya politik arenada kullanılan bu sözcüğü sıklıkla televizyonların haber duyurularında ya da gazetelerde sıklıkça karşılaşacağınız bu sözcüğü dilerseniz detaylı bir biçimde, misallendirme usulü ile ele alalım.

Politikayla ilgili haberleri okurken ya da dinlerken rastgele bir politikacının başka bir politikacı hakkında fezleke verdiğini dinlersiniz. Bu vaziyette fezlekeyi veren şahıs, fezleke mevzusunda, adı geçen politikacı ile ilgili bir problemin özetini yazmış demektir.

Yine politikada; belirli bir mevzu, kanun ya da uzun metinli yazı ile ilgili rastgele yazılı bir kısa açıklama yapılmışsa, bu yazılı olan kısa açıklamaya fezleke ismi verilir. Özellikle politik partilerin disiplin heyeti, Türkiye Büyük Halk Meclisi Başkanlığı sıklıkla fezleke yayınlayan müesseseler arasındadır.

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi fezleke yasal alanda da kullanılan bir yazım cinsidir. Rastgele bir duruşma, bir dava veya karar ile ilgili yayınladığı metni özetine de fezleke adı verilir. Ayrıca denetime yetkili makamlarda tıpkı duruşmalar gibi denetim raporlarının özetine dair fezleke hazırlarlar.