Son Haberler

Fazla Uyumanın Nedenleri ve Zararları

-
Eylül 7, 2022
Fazla Uyumanın Nedenleri ve Zararları

Fazla Uyumanın Nedenleri ve Zararları

İnsanların yaşamsal lüzumlarından olan uyku, en az yemek yemek ve su içmek kadar ehemmiyetlidir. Uyku insanoğlu için zorunlu ve bırakılması ihtimalsiz bir lüzumdur.

Günlük yaşantımızı sıhhatli ve bereketli devam ettirebilmek için günde kaç saat yattığımız çok ehemmiyetlidir. Yeteri kadar yatmak güne daha dinç başlamamıza dayanakçı olur. Natürel olarakta o günü daha dinç ve bereketli geçirmemizi sağlar. Yapılan araştırmalar 6-8 saat arasında yatmanın insanlar için yeterli olduğunu göstermektedir. Tabi ki yalnızca süresi değil, uykunun nitelikli bir uyku olması da ehemmiyetlidir.

Yeterli ölçüde yatmanın insanoğlu için bir hayli bereketi olduğu gibi yeteri kadar yatmamanın da yeniden aynı oradan hasarları vardır. Yeteri kadar yatmamak asap bozukluğuna, dikkat dağınıklığına, özelikle unutkanlığa, sıhhatli düşünememeye ve muhtelif manevi kasvetlere neden olmaktadır. Yalnızca az yatmak değil,  fazla yatmanın da çok ciddi hasarları vardır.

Fazla Yatmanın Sebepleri

Geçime süresi şahıstan şahsa farklılık gösterse de sıradan koşullarda bir şahsın uyku lüzumu 6-8 arasındadır. Bilimsel olarak tanımlanan bu zamandan daha fazla uyuyorsanız ve devamlı geçime hissi dinliyorsanız bu bir hastalık bulgusu olabilir.

Fazla yatmanın öğrenilen ve en ehemmiyetli sebeplerinden birisi bunalımdır. Bunalımda olan şahıs fazla yatar ve uyanmak istemez. Bu fazla geçime isteği de bireyi daha fazla bunalıma sokar. Şahsın öncelikle uyku saatlerini tertip etmeye çalışması bunalımdan da kurtulmasına dayanakçı olacaktır. Burada ehemmiyetli olan husus fazla yatmanın yanında öbür bunalım bulgularının da olmasıdır. Şayet öbür bunalım bulguları da varsa kesinlikle uzman bir doktordan destek alınmalıdır.

Uyku Apnesi de fazla yatmaya neden olan ve doktora müracaat etilmesi geren ciddi tıbbı bir gidişattır. Uyku Apnesi olan bireyler genellikle niteliksiz bir uyku yatarlar. Gidişat böyle olunca şahıs yataktan dinlenmiş olarak kalkmıyor. Bu sebeple de gün boyu devamlı uyku lüzumu dinliyor. Uyku Apnesi hekim hakimiyetinde yapılacak muhtelif testlerden sonra anlaşılır ve rehabilitasyonu yapılır.

Fazla yatmanın bir öbür ehemmiyetli sebebi de içki ve sigara kullanımıdır. İnsanlar üzerinde, özellikle içkinin yatmayı kolaylaştırdığıyla alakalı yanlış bir kanı vardır. İçki sanıldığı gibi nitelikli bir uyku sağlamadığı gibi devamlı uykusuzluk hissi verdiğinden, aralıksız geçime lüzumu sezersiniz. Ertesi gün uyandığınızda hiç yatmamış gibi olursunuz. Daha sıhhatli bir uyku kumpası için içki ve sigara kullanımını eksiltmeli ya da tamamen vazgeçmelisiniz. İçki ve sigaraya ek olarak, bağımlılık yapan uyuşturucu maddelerin kullanılması da fazla uykunun sebepleri arasındadır.

Yattığınız etraf fazla yatmanın sebeplerinden biridir. Yattığınız etraf, niteliği yüksek bir uyku ve uyku vaktinizle doğrudan alakalıdır. Genellikle televizyon karşısında bir çekyat üzerinde yatan insanların çok faydasız bir uyku yattıkları bu sebeple de uykularını alamadıkları için daha fazla yatmak istedikleri görülmektedir. Bu sebeple daha sıhhatli bir uyku için kesinlikle kendi odanızda ve yatağınızda yatmayı seçim etmelisiniz. Yattığınız yatağın rahat olması, çarşaf, yorgan ve yastık kılıflarınızın pak olması sıhhatli bir uyku için ehemmiyetlidir. Bu surattan kesinlikle kılıflarınızı kumpaslı bir biçimde değiştirmeli ve yıkamalısınız. Yatak odanızın pak ve havalandırılmış olmasına özen göstermelisiniz. Rutubetli ve havasız odalar fazla yatmanıza neden olur. Ayrıca yatak odanızın ısı vaziyetinde iyi ayarlamanız gerekmektedir. Zira çok sıcak ve çok soğuk oda da fazla yatmanıza neden olabilir.

Uyku saatlerinizi doğru ayarlayamamak fazla yatmaya neden oluyor. Her insanın kendi beden yapısına göre biyolojik saati vardır. Bu biyolojik saati kendinize göre programladığınızda, başka bir deyişle her gün aynı saatte yatıp, her gün aynı saate uyanırsanız fazla geçime problemi yaşamazsınız. Bunu yapabilmek içinde gününüzü doğru tasarlayıp, programlamanız gerekecektir.

Tıbbı bir hastalık olan fazla yatmaya özellikle bunalım meseleyi olan bireylerin kullandığı bazı ilaçlar da neden olabiliyor. Bunalım meseleyi çözüldüğünde,  fazla geçime meseleyi de ortadan kalkacaktır.

Fazla yatmanın değişik bir sebebi de bireyde oluşan narkolepsi meseleyi olabilir. Narkolepsi, insanın elinde olmadan tamamen istem dışı bir biçimde olduğu yerde derin uykuya dalmasıdır. Bu hastalıkta beyin, uyku ve uyanma arasındaki döngüyü tertip edemediğinden şahıs devamlı geçime isteği duyar.

Kronik yorgunluk belirtiyi de fazla yatmaya neden olabilir. Bazı insanlar gün içerisinde ne kadar dinlenirse dinlesinler gene kendilerini bitkin ve yorgun sezerler. Sebebi bütün olarak meçhul bu belirti şahsın devamlı uymasına neden olur.

Gün içerisinde yeteri kadar yorulmamış ya da yeterince hareket etmeyen insanların uykuya dalması güçtür. Hem uykuya dalması güçtür hem de kolay kolay uykuları gelmez. Kolay yatamadıkları içinde sıradan uyku müddetinin çok üstünde yatmak isterler. Bu sebeple yatmadan evvel yeterinde kendinizi yatmaya hazır sezmiyorsanız kesinlikle minik egzersiz hareketleri yapmalısınız. Misalin; şınav, mekik gibi. Bu ufak egzersizler daha rahat bir uyku yatmanıza dayanakçı olacaktır.

Fazla Yatmanın Hasarları

Uykunun insan sıhhati için lüzumlu bir lüzum olduğu bilimsel bir hakikattir. Ancak fazla yatmak hasarlı olabilir mi? Suali bir hayli insanı düşündürebilir. Fakat yatmak bedeni daha fazla dinlendirmeği gibi aksine bedene çok fazla hasarı vardır. Peki nedir bu hasarlar?

Fazla yatmak insanlarda diyabet ve obezite riskini çoğaldırıyor. Yapılan araştırmalarda 9 veya 10 saatten fazla yatan bireylerin obeziteye tutulma tehlikeyi yüzde 21 oranında daha fazladır. 8 saatten fazla yatan insanların glikoz hoşgörüyü, az yatanlara göre 2 kat daha fazla olduğundan diyabete tutulma olasılıkları daha yüksektir.

Fazla uyku bireyleri bunalıma sürekler. Uzun müddet yatanların, daha az yatanlara göre bunalım tehlikeyi daha fazladır. Şayet bireyde zati bir bunalım vaziyeti varsa hastalığın daha da makûslaşmasına neden olur.

Çok yatmak felç geçirme tehlikesini çoğaldırdığı ve özellikle yaşlı bayanların felç geçirme tehlikesini iki kat daha fazla çoğaldırdığı yapılan araştırmalar neticeyi ortaya çıkmıştır. Yeniden aynı araştırma neticesinde fazla uykunun erken vefatlara da neden olduğu anlaşılmıştır. Sıhhatsiz uyku kumpası erken vefatın nedenleri arasındadır.

Fazla uyku çok ciddi baş sızılarına neden olur. Bunun sebebi ise fazla yatmak, beyindeki asap uçları üzerinde negatif tesir yaratır ve dayanılmaz baş sızılarına neden olur. Öbür ehemmiyetli bir hasarı da sırt ve bel sızılarına neden olmasıdır. İnsanlar uzun müddet yattığından hareketsiz kalmaktadırlar. Bu uzun süreli hareketsizlik bireyde adale ve iskelet sistemi hastalıklarına neden olur.

Fazla yatmak beyin işlevlerinin az çalışmasına neden olur. Fazla yatan insanların zaman içerisinde beyinleri daha işlevsiz hale kazanç. Bu gidişat yalnızca çok yatanlarda değil gereğinden az yatanlarda da alana gelen bir gidişattır.

Fazla yatmak yemek yeme alışkanlıklarını değiştirdiği için kilo almanıza neden olur. Zira fazla yatan insanların bedeni insüline karşı mukavemeti eksiliyor. Bunun yanında metabolizmanın işleyişi de topalladığı için şahıs istemsiz kilo almaya başlar.

Fazla uyku kalbe de hasar verir. 8 saatten fazla yatanların kalp krizi ve öbür kalp hastalıkları geçirme oranları oldukça yüksektir. Ayrıca fazla yatan bireyler yaşamları süresince bu vaziyetin yarattığı negatif tesirleri her alanda yaşarlar. İş yerinde, konutta, mektepte devamlı mutsuz ve tedirgindirler. Bu da yaşam zamanını kısaltan nedenler olarak şahsa geri dönüş yapar.

Şayet siz de saatlerce yatıp uyandığınızda kendinizi bitkin seziyorsanız, gün içinde devamlı geçime meylindeyseniz ortada bir mesele var demektir. Bunun yanında bunalım bulguları varsa belirli hekime müracaat etmelisiniz. Çok yatan bireylerin belirli nörolojik hakimiyetleri yapılmalıdır. Unutulmamalıdır ki çok yatmak beyin ve asap siteminde var olan problemlerden de kaynaklanabilir. Bunun dışında değişik olarak hamile bayanların uyku müddetlerinin fazla olması sıradan bir gidişattır. Zira gebelik vaktinde hormonlarda ve beden ritminde yaşanan metamorfoz fazla yatmalarına aynı zamanda devamlı bitkin olmalarına neden olur.  Bu gidişat natürel bir süreç olduğundan, rastgele bir rehabilitasyon gerektirmez.