Son Haberler

Evde Köpek Bakmanın Püf Noktaları

-
Eylül 9, 2022
Evde Köpek Bakmanın Püf Noktaları

Evde Köpek Bakmanın Püf Noktaları

Konutta köpek bakmak isteyenler için bir ekip ehemmiyetli noktaların altını çizmekte fayda var. Aksi takdirde mutsuz bir köpeğe ve mutsuz bir konuta sahip olmanız kaçınılmaz.

Köpeğinizi konuta getirmeden evvel ona uygun civarı hazırlamalısınız. Köpekler meraklı, dinamik ve oyuncu hayvanlardır. Ona hasar verecek eşyaları ortadan kaldırmalı, kemirme olasılığı olan her şeyi erişemeyeceği yerlere gizlemelisiniz. Bu bir kablo da olabilir, çok hoşlandığınız bir çift pabuç da.

Köpeğinizin dinlenebileceği ve yatabileceği bir yatağı olması da ehemmiyetli noktalardan biridir. Böylece aidiyet hissi de rahatlıkla oluşmuş olacaktır.

Köpeklerin tuvalet eğitiminin kedilerinki kadar kolay olmadığını ve daha ciddi bir mesullük gerektiğini öğrenmelisiniz. Eğitim sürecini bitirene kadar konutta erişebildiği her yerde bu gereksinimini giderebilir, şimdiden hazırlıklı olmalısınız. Özellikle yavru köpeklerin tuvalet alışkanlığı kazanması azıcık daha uzun sürebilir. 2-3 aylık bir yavrunuz varsa bu mevzuda ısrarcı olmamalı ve sakin davranmalısınız. Ayrıca yavru bir köpeğin adaleleri güçlenmediğinden istese de tuvaletini yakalayamayabilir. Köpeğinizin tuvalet eğitimini en kısa vakitte bitirmek için öncelikle onu çok iyi gözlemliyor olmalısınız. Tuvaleti geldiğinde size verdiği işaretleri fark ederseniz bu süreci daha meselesiz halledebilirsiniz. Köpeğiniz tuvaletini doğru yere yaptığında onu ödüllendirirseniz bir süre sonra doğru bir şey yaptığını fark edecek ve bu hareket kesintisizlik kazanacaktır. Köpeğinizi tuvaletini yapması için dışarı çıkardığınızda oyuna başlamamanız gerekir. Tuvaletini yaptıktan sonra onunla dolaşmaya ve oynamaya başlarsanız ödül algısını yaratabilirsiniz. Bunların birliktesi köpeğiniz tuvaletini yanlış bir yere yaptığında onu asla ama asla vurmamalı, burnunu dışkıya ya da çişe bastırmamalısınız. Bunlar öğrenilen normal usuller gibi anlatılsa da işe haylaz, aksine köpeğinize hasar vermenize yol açarlar. İstemediğiniz bir hareketi yaptığında sert ve otoriter bir sesle uyarmanız yeterli olacaktır.

Köpeklerde bilme yinelemekle büyür. Misalin mamasını vermeden evvel “yemek zamanı, mama zamanı” gibi aynı sözcüklerle seslenirseniz bir süre sonra bunu kavrayacak ve ona göre hareket edecektir. Aynı biçimde dışarıya çıkarken “dolaşma zamanı” diyebilir ya da tasmasını sallayabilirsiniz.

Köpekler türü ne olursa olsun egzersize gereksinim dinlerler. Bu nedenle onlarla zaman geçirmeli ve hareket etmelerini sağlamalısınız. Tuvalet için dışarı çıkardığınızda işiniz bittikten sonra onları dolaştırabilir, reyin oynayabilirsiniz. Aynı biçimde konutta zaman geçirebileceği alanlar ve oyuncaklar sunarsanız onu mutlu edersiniz.

Banyo mevzusu en ehemmiyetli noktalardan biridir çünkü köpeklerde ter bezleri olmadığı için sık sık terlemeden dolayı kirlenmezler. Bütün aksine sık yıkamak ph balanslarını bozacağı için ten üzerindeki gözetici yağ katmanının kaybolmasına ve köpeğinizin mantar, uyuz gibi der hastalıklarına tutulmasına neden olur. Köpeğinizi yıkamaktan ziyade fırçalayarak rahatlıkla arınabilirsiniz. Baytar hakimiyetinde yıkanacağı zamanlarda da onu ılık suyla nemlendirip özel bir köpek şampuanı ile yıkamalı ve iyice durulanmasını sağlamalısınız. Yıkanma işi bittikten sonra silkelenerek üzerindeki tüm suyu çevreye saçacaktır, hazırlıklı olmalısınız.

Köpeğinizin de tıpkı bizim gibi protein, vitamin ve minerale gereksinimi vardır. Bu nedenle yaşına uygun bir mama seçerek onunla beslemeli ve konut yemeği vermemelisiniz. Kesinlikle pak su bulundurmalı, bitmese bile her gün değiştirmelisiniz. Dolaşma ve reyin etkinliğinden hemen evvel ya da hemen sonra yemek vermemelisiniz.