Son Haberler

Evde Kedi Bakmanın Püf Noktaları

-
Eylül 7, 2022
Evde Kedi Bakmanın Püf Noktaları

Evde Kedi Bakmanın Püf Noktaları

Kediler, evin içerisinde zarif hareketlerle yürüyen, yeri geldiğinde saatlerce ortadan kaybolan ve bir köşede yatarken bulduğumuz konut dostlarımız. Konutta hayvan beslemek isteyen bir hayli şahsın usundan geçen ilk seçeneklerden biri. Tuvalet lüzumunu gidermek için dışarıya çıkarmak gerekmediği için uzaktan oldukça kolay gibi görünen bir süreç olsa da elbette kendine göre zahmetleri var.

Kedi bakımının püf noktalarına geçmeden evvel kedilerin geçmişine dair ufak bir andırdırma yapmakta fayda var çünkü aşinayı kadarıyla kediler milattan evvel 1600’lü senelerden bu yana insanlar ile beraber yaşamaktadır.

Erkek ve dişi kediler arasındaki en aşikar ayrım, erkek kedilerin yavru iken sahipleriyle oldukça yakın ilişkiler kurması ve geliştikçe uzaklaşabilmesidir. Dişi kedilerde ise gidişat genelde bütün tersidir, size güvenmek için azıcık zamana gereksinimi vardır ve bu güven etrafı oluştuktan sonra bir an dahi peşinizden ayrılmayacaktır.

Bir kedi edinmeye karar verdiyseniz öncelikle kendinizi evinizde dolaştığı, uyuduğu her yerde tüylerini görmeye  alıştırmanız gerekir. Özellikle tüy başkalaşım mevsimlerinde bu dökülme daha da çoğalacaktır. Kediler ilkbaharda kış mevsiminden kalan kalın, uzun ve sık tüylerini döker, bunun yerine seyrek, kısa ve ince tüyler çıkarırlar. Güzden kış mevsimine geçerken de yazlık tüylerini döküp sık ve kalın tüylerine geri dönerler. Bu mevsimsel nedenlerin birliktesi kusurlu beslenme de tüy dökmeleri için baskın bir nedendir. Fazla proteinli mamalar, vitamin ve mineral noksanlıkları bu meseleye yol açabilir. Bunların yanında tıpkı insanlarda olduğu gibi psikolojik nedenlerden dolayı da tüy dökebilirler.

Tüy dökme konusuna kendinizi alıştırıp sonraki adımlara geçtiğinizde evinizde onun için uygun etrafı hazırlamalısınız.

Öncelikle bir mama ve su kabı alın. Pakliği kolay yapılabilecek cinsten kaplar alırsanız kendi işinizi kolaylaştırırsınız. Bu kaplar bir pati darbesi ya da esintiyle ters dönmeyecek ağırlığa sahip olmalıdır.

Mama kabından sonra kedi kumu ve tuvaleti almalısınız. Bu en ehemmiyetli lüzumlardan biridir. Kedi tuvaleti seçerken üzeri kapalı olanlardan seçerseniz etrafının pakliğini de sağlamış olursunuz zira kediniz tuvaletini yapmadan evvel bu kumu patileriyle kazacaktır. Bu esnada da çevreye kum atlama olasılığı yüksektir. Piyasada satılan kumlar kedi kakasının çevresine yapıştığından her gün kumpaslı olarak atmanız neticesinde olasılığını da önlemiş olursunuz.

Kedinizin kendine ait yeri tanımlaması ve rahat edebilmesi için ona bir yatak almalısınız. Şayet ticari mahsullere para vermek istemiyorsanız konuttaki daha önceki bir minderi ya da yastığı da kullanabilirsiniz. Özellikle yavru kediniz için kesinlikle bir yatak bulundurmalısınız.

Tırmalama tahtası kedinizin halıları, koltuk ve kapı kenarlarını tırmalamaması için alınabilecek en hoş önlemdir.

Kedinizin tüylerini taramak ve onunla yakınlaşmak için bir kedi tarağı edinmelisiniz. Bu tarağın uçları kesinlikle küt olmalıdır aksi takdirde canını yakabilir. Tarama harekâtını kumpaslı olarak yaparsanız kediniz bir zaman sonra buna alışacaktır.

Beslenme mevzusundaki en ehemmiyetli nokta uygun mamaları kullanıyor olmanız. Konutta pişen ve artan yemeklerle beslemeniz kedinizin kuru mama yememesine ve sağlık problemleri yaşamasına neden olacaktır. Protein, vitamin ve mineralleri noksansız alması için kesinlikle profesyonel mahsuller kullanın. Kısırlaştırılmış bir kedi besliyorsanız kesinlikle bu vaziyete özel mamaları seçim edin aksi takdirde kediniz hem doymayacak hem de obezite meselesiyle karşı karşıya kalacaktır. Kilolu kediler ne kadar sevimli görünürlerse görünsünler bu onların ömrünü kısaltan bir sorundur.

Tırnak kesiminde baytarınızdan destek alabilirsiniz ancak bunu kendiniz de yapabilirsiniz. Kedinizin patilerini çok sıkmadan hafifçe bastırırsanız tırnaklarının dışarı çıktığını görürsünüz. Fazla derine inmeden, sakin hareketlerle tırnaklarını kesebilirsiniz. Derine inmemeniz çok ehemmiyetli zira bu gidişat kedinizin vefatına kadar yol açabilir.

Aşı takvimine baktığımızda kedinizin ilk gün karma aşı birinci dozunu yaptırmanız gerekir, 20 gün sonra karma aşının ikinci dozu yaptırılır ve 27. Gün kuduz aşısını yaptırdıktan sonra başlangıç düzeyini geçmiş olursunuz. Her sene periyodik olarak karma ve kuduz aşılarını yinelemelisiniz. Ense köküne döktüğünüz asalak damlasını da üç ayda bir yinelemeniz gerekir.