Son Haberler

Evde Hellim Peyniri Nasıl Yapılır?

-
Eylül 19, 2022
Evde Hellim Peyniri Nasıl Yapılır?

Evde Hellim Peyniri Nasıl Yapılır?

Hellim peyniri salataların ve kahvaltıların başköşeye oturacak davetlilerinden biri olabilir. Yavru vatan orijinli başka bir deyişle Kıbrıs’lı olan Hellim genellikle ızgara ya da yağsız tavada kızartıldıktan sonra yenir. İyi bir hellim peynirinin nasıl olacağını kavramak için üzerindeki deliklere bakmak yeterlidir. Büyük delikli olan hellimler daha iyidir. Orijinal ismi hellimdir ancak ülkemizde hellim peyniri olarak tanınır.

Azıcık daha geçmişe gidersek hellimin aslen Araplardan Rumlara, Rumlardan da Türklere geçtiğine dair araştırma neticelerine rastlayabiliriz.

Hellim peynirinin ananesel yapım usulünden bahsedecek olursak ham, pastörize edilmemiş koyun, inek veya keçi sütünün 37 dereceye kadar ısıtılarak azıcık soğutulup 35 dereceye geldiğinde mayalandırılmasıyla elde edilir. 35 derece sütün mayalanması için ideal ısıdır.

Öncelikle inek sütünden yapılan hellim daha ivedi bozuluyor, vasati dayanma süresi 2 ay ancak koyun ya da keçi sütünden yaparsanız kendi suyu içinde 1 seneye kadar buzdolabında bozulmadan saklayabiliyorsunuz. Unutmadan anımsatalım, en lezzetli hellimi keçi sütünden elde edersiniz.

Bir cumartesi günü şahane bir hellim peyniri hazırlayıp Pazar kahvaltısında sunmaya ne dersiniz?

Malzemeler:

9 litre inek sütü 1 litresi ham olarak ayrılacak
Peynir mayası 1 çay kaşığı
1 adet limon

Yapılışı:

Öncelikle 8 litre sütü 37 dereceye ısıtıp 35 dereceye gelene kadar ılıtıyoruz. Ilınan sütü mayalama yapacağımız kaba aktarıyoruz. 
Peynir mayasını bir ölçü su ile inceltip ılınan sütün içine döküp tahta bir kaşık takviyesiyle karıştırıyoruz. 
Kıbrıslılar bu harekâtta kaşık kullanmaz, elleri ile karıştırırlar. Süt pıhtılaşıncaya kadar bekliyoruz. 
Üzerini pak bir tülbentle örtüp pıhtıların dibe çökmesi için 30 dakika daha bekliyoruz. Bunu yaparken civar serinse çevresine bir havlu ya da battaniye sarmamız lüzumlu. 
Kalıp olarak kullanacağımız plastik kevgire elimizle ceviz büyüklüğünde parçalar alıp koyuyoruz ve bastırarak sıkıştırıyoruz. 
Gevgiri arada alt üst ederek suların iyice süzülmesini sağlıyoruz. Daha sonra kalıbın üzerine ağırlık yapacak şey tabak, kâse vb koyup 30 dakika sularının iyice süzülmesini bekliyoruz. Bu suları dökmüyoruz zira imalin ilerleyen düzeylerinde kullanacağız. Bu 30 dakikanın sonunda elde ettiğimiz telemeyi ilkel peyniri haşlamaya geçebiliriz.Tencerede kalan peynir suyuna kalıplardan bir araya gelen peynir suyunu ilave ediyoruz. 
Ayırdığımız 1 litre ham sütü de ilave edip içine 1 limon suyunu sıkıyoruz. 
Ocakta ısınan bu karışımı nor oluşturana kadar bekliyoruz. Oluşan loru bir kepçe takviyesiyle aldıktan sonra geriye kalan sarımsı suyu kaynatarak hellimleri 15-20 dakika haşlıyoruz. 
Hellimler suyun üstüne çıkmaya başladıklarında bu haşlandıkları anlamına kazanç. Haşlanan hellimi alıp üzerine soğuk su döküp soğutuyoruz. Daha sonra peynirlerin her yerini tuzlayıp ikiye katlıyoruz.

Dilerseniz hazırladığınız hellim dilimlerinin arasına taze nane koyabilirsiniz.

Afiyet olsun.