Son Haberler

Evde Bakılabilecek Kedi Irkları ve Özellikleri

-
Eylül 9, 2022
Evde Bakılabilecek Kedi Irkları ve Özellikleri

Evde Bakılabilecek Kedi Irkları ve Özellikleri

Kediler konutta bakılması en rahat hayvanlar arasındadır. Gözle görülen farkları renkleri, tüy nitelikleri, göz renkleri, büyüklükleri, tüy biçimleri ve fiziksel yapıları olsa da onları kendi cinsleri içerisinde dahi birbirlerinden ayırt eden en apaçık özellik şahsiyetleridir. Konutta kedi ile yaşamanın ne demek olduğunu ancak onu evinize kabul ettiğinizi kavrayabilirsiniz.

Ailenize bir de kedi katmaya karar verdiniz ama hangi ırktan tercih yapmanız gerektiğini öğrenmiyorsanız bu yazı bütün size göre.

British Shorthair

Bu cinsin takribî 2000 senelik bir mazisi bulunmaktadır. MS. 200 senesinden itibaren günümüze kadar İngiltere tarihinde ehemmiyetli bir yere sahiptir. Konut için müthiş bir ırk olsa da ilk olarak Mısır’ı istila eden Romalı askerler tarafından gemi yolculuğuyla ambarlardaki fareleri avlama emeliyle getirildiği öğrenilmektedir. Bu özelliklerinden dolayı MS 200’lü senelerde yarı kaba hayvan kategorisinde değerlendirilen bu ırklar günümüzde İran kedisinden sonra en sakin cins olarak nitelendirilmektedir. Gün içerisinde uzun süre konuttan uzakta kalıyorsanız ve döndüğünüzde konutu karman çorman bir halde bulmak istemiyorsanız seçiminizi British Shorthair’dan yana kullanabilirsiniz. Ayrıca davetli ağırlamayı hoşlanıyorsanız da sizin için ideal ırklardan biri olabilir. Aşırısıyla duygusal bir yapıya sahip olan bu ırk aynı zamanda her etrafa ayak uydurabilme özelliğiyle de öğrenilir. Duygusal yapısı gereği ruh halinde zaman zaman dalgalanmalar oluşabilir. Evin içerisinde koşturup oynarken bir anda durulup bir köşeye çekilebilir ve minik bir mesele olduğunda içine kapanabilir. Bu ırkın en bedellileri koyu gri başka bir deyişle duman renginde olanlarıdır.

 

Scottish Fold

Sahibiyle zaman geçirmeyi seven, konuttaki herkese kendini beğendiren ama reel sahibini kendi seçen bir ırktır. Kıvrık kulakları ve masum gözleriyle görür görmez hayran olacağınız bir kedi cinsidir. Çok zeki ve oldukça sakin bir yapıya sahiptir. Scottish fold cinsi kediler yalnızlıktan nefret eder ve konutta tek başlarına kalmaya tahammülleri yoktur. Onu bir süre yalnız vazgeçtiğinizde size küsebilir ve her şey için çok geç olabilir. Konutta yalnız vazgeçmediğiniz sürece sizinle aralıksız reyin oynayabilir. Konforu fazlasından hoşlanır ve öteki evcil hayvanlarla iyi uyuşurlar. Scottish fold’lar Mayıs ayında bölgesel olarak tüy metamorfozu yaşarlar. Dolayısıyla bu ayda sık sık taranmaları gerekir. Öteki kedi cinslerine göre daha fazla kulak salgıları vardır, kulakları daha sık kirlenir ancak bu bir enfeksiyon bulgusu değildir.

Exotic Shorthair

Bu cins İran kedisi ile Amerikan Shorthair’ın çiftleşmesi neticeyi ortaya çıkmıştır. Suratı tıpkı İran kedisi gibi basıktır ve oldukça yumuşak tüylere sahiptir. Konutta seyrek sesini dinleyebileceğiniz bir ırktır. Sevimli, huzurlu ve sadık bir şahsiyete sahiptir. Çocuklu aileler için de oldukça geçimli bir cinstir. Ayrıca sizi kendisine hayran vazgeçecek kadar zekidir. Konutta az zaman geçiriyorsanız ve geldiğinizde mırıl mırıl peşinizden koşan bir kedi görmek istiyorsanız bu ırk bütün size göre olacaktır. Sizden tek temennileri onları bol bol beğenmenizdir. Şayet yatağınızdan daha sıcak bir yer keşfetmediyse muhtemelen yattığı tek yer sizin yastığınız olacaktır. Televizyon izlerken bir anda kucağınıza sıçrayıp size sarılmak isterse afallamayın zira bu exotic shorthair’lar beğenilmeyi çok severler.

İran Persian Kedisi

İran kedilerinin kayıt altına alındığı ilk tarih 1800’lü seneler olsa da 1500’lü senelerde Avrupa’da var olduklarını gösteren kayıtlar mevcuttur. Bu kedilerin orijinleri Pers’lerdeki dağlık bölgelere direnir. Doğdukları andan itibaren uzun ve yumuşak tüylere sahiptirler. İki değişik tip İran kedisi bulunur. Bunlar ananesel İran kedileri ve Show cinsi İran kedileridir. Show cinsi İran kedilerinin düz basık burunları ve minik kulakları vardır. Ananesel İran kedilerinin ise burunları daha banal uzunluktadır. İran kedilerinin basık burunlu olması üreticiler tarafından yapılan seçici çiftleştirme neticeyi alana gelen bir özelliktir.

Konutta beslemek için ideal kedilerden biridir. Uzun süre konutta müddet geçiriyorsanız bu sevgi çılgınsı ırkı sahiplenmenizde bir mahzur yoktur ancak konutta az müddet geçiriyorsanız sizin için uygun bir cins değildir. Hem duygusal olarak hem de fiziksel bakım lüzumlarından dolayı alaka isterler. Çok uzun ve gür tüylere sahip oldukları için sık sık taranmaya gereksinim dinlerler. Tarama işini bir süre umursamama ettiğinizde tüyler başa çıkılmaz topaklar halinde kenetlenebilirler. En ehemmiyetli bakım lüzumlarından biri de göz bakımıdır. İran kedilerinin gözleri çok fazla aktığı için uygun mahsullerle kumpaslı olarak silmek gerekir. Ayrıca basık burun yapılarından dolayı soluk alma güçlüğü yaşarlar.

Çok uslu ve acele bilen bir ırktır. Reyin oynamayı çok sever. Kucağınızda bunalmadan saatlerce oturabilir. Kalkmasını istediğinizde ise bunu yapıp yapmayacağı tamamen onun canının istemesiyle alâkalıdır.

Ankara Kedisi Angora

Ankara kedisi Avrupa’da Angora olarak öğrenilen bir cinstir. Uzun tüylü kedilerin atası olarak kabul edilir. Ankara kedileri sahiplerine oldukça bağlı ve sevgi dolu hayvanlardır. Oldukça dinç, zeki ve meraklı oldukları gibi analistlikleri de oldukça fazladır. Dinç ve güçlü hayvanlar olmasına karşın konutta yaşayanlara ve eşyalara hasar verme mizaçları yoktur. Uzun ve üçgenimsi burunları, bariz hatları ve dik kulaklarıyla oldukça hoş görünürler. Genellikle masmavi gözlere sahiptirler, kocaman ve yuvarlak gözlerindeki göz bebekleri dikey bir badem biçimindedir. İpeksi ve bembeyaz tüyleri ile saatlerce kucağınızdan bölmesini istemeyeceğiniz bir ırktır. Beyaz rengin dışında siyah ve gri renkleri de bulunur. Ankara kedilerinin en ehemmiyetli özelliklerinden biri kendilerine has yürüyüş şekilleridir. Yürürken kuyruklarını sırtlarına doğru kıvrık bir şekilde meblağlar. Ankara kediniz bembeyaz tüylere sahipse muhtemelen tamamen sağırdır. Esrarengiz olarak çok ufak da olsa renk tonu farklılığı varsa kulaklarının dinliyor olma olasılığı bulunur.

Birman Kedisi Kutsal Birman

Bir efsaneye göre Birman’ların hoşluklarını mavi gözlü bir tanrıçadan aldıkları söylenir. Birman kedileri Bruma’nın kutsal kedileri olarak da öğrenilir. Budizmdeki bir efsaneye göre tapınak kedisi olarak öğrenilen bu ırk rahibine olan şartsız sevgisi ve bağlılığından dolayı tanrıça tarafından mükâfatlandırılmış, sarı gözleri maviye beyaz kürkü ise altın sarısına dönüştürülmüştür. Buna karşın patileri saflığında sembolü olan beyaz renginde kalmaya devam etmiştir. Bu efsaneye göre o günden bu yana doğan kedilerin can veren rahibin ruhunu taşıdığı söylenir. Birman kedileri oldukça sakin ve uysal bir yapıya sahiptir. Ayrıca meraklı ve usludurlar. Araştırmayı ve keşfetmeyi fazlasından hoşlanırlar. O surattan arada sırada gözünüzün üstünde olması gerekir. Tıpkı İran kedilerinde olduğu gibi uzun tüylere sahip oldukları için kumpaslı olarak taranmak isterler. Çocuklu aileler ve köpek olan konutlar için ideal ırklardandır.

Siyam Kedisi

Siyam kedileri aşırısıyla zeki ve dikkatli hayvanlardır. Tüylerinin rengindeki farklılıklara göre şahsiyetlerinin de değiştiğine inanılır. Fok kirli siyamların daha dışa dönük, mavi kirli siyamların daha şefkatli ve çikolata kirli siyamların daha oyuncu ve sevinçli olduğu söylenir. Üçgenimsi bir yapıya sahiplerdir, kafalarının üst kısmı daha geniş çene kısımları ise daha dardır. Erkek siyamların çeneleri dişilere göre daha keskindir. Gözleri hem kulaklarına hem de burunlarına doğru çekiktir. Siyam kedilerinin bahar aylarında tüy dökülmeleri fazlasını çoğalır. Bu surattan kumpaslı bakıma ve taranmaya gereksinim dinlerler. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında her gün kesinlikle fırçalanmaları gerekir. Bu mevsimler dışında haftada 2-3 kere fırçalanmaları yeterlidir.

Siyam kedileri Tayland tapınaklarında rahiplerle ve sarayda krallık ailesi ile yaşamışlardır. 1884 senesinde ise İngiltere başkonsolosunun kız kardeşine hediye ettiği iki siyam kedisi ile İngiltere maceraları başlamıştır.

Sphynx Kedisi

Bir kedi sahiplenmek istiyorsanız ancak tüy problemiyle başa çıkmak istemiyorsanız bu ırk bütün size göre. Sphynx’ler sahiplerine karşı son derece sevecen ve sadıktırlar. Oyuncu ve zeki olmalarının yanı gizeme oldukça ağır başlı bir ırktır. Tüysüz oldukları için onlara değdiğinizde tüm sıcaklıklarını sezebilirsiniz. Çocuklarla çok iyi uyuşurlar ancak öteki evcil hayvanlarla araları iyi değildir.