Son Haberler

Ev Yapımı Ekolojik Temizlik Malzemeleri Nasıl Yapılır?

-
Eylül 3, 2022
Ev Yapımı Ekolojik Temizlik Malzemeleri Nasıl Yapılır?

Ev Yapımı Ekolojik Temizlik Malzemeleri Nasıl Yapılır?

Natürel beslenemiyoruz, yediğimiz her şey hormonlu…

Hava lekeliliği gün geçtikçe çoğalıyor, pak ve nitelikli hava almaya hasret kaldık…

Kullandığımız kozmetik mahsullerinden, yiyeceklere, paklik maddelerine kadar her şeyin içeriğinde kimyeviler mevcut…

Eş şikâyetleri etrafınızdan sıklıkla duymuşsunuzdur. Siz de bu vaziyetlerden rahatsız olabilirsiniz. Değişen şartlarda bir biçimde bu kimyevi tüketime kapılmış gidiyor olmanız bunun bu biçimde devam etmesi gerektiği anlamına gelmiyor elbette. Azıcık zaman tüketerek konutunuzda kullanabileceğiniz natürel paklik mahsulleri oluşturabilir ve kimyevi mahsullere veda edebilirsiniz. Bu size hem ekonomik açıdan tasarruf sağlar hem de sıhhatinize hasarlı olan bu maddeleri etrafınızdan uzaklaştırma talihini bulursunuz.

Altta pakliğin her anında işinize yarayacak bazı ekolojik paklik malzemelerinin tariflerini bulabilirsiniz.

Konut üretimi bulaşık deterjanı elde devireme için nasıl yapılır?

Malzemeler;

1 su kadehi su,
1 su kadehi sabun tozu,
1 yemek kaşığı karbonat,
1 yemek kaşığı boraks

1 su kadehi suyu kaynattıktan sonra içerisine 1 su kadehi sabun tozu, 1 yemek kaşığı karbonat ve 1 yemek kaşığı boraks ilave edip hoşça karıştırın. Karışım jel kıvamında olmalı. Şayet sulu olursa azıcık daha karbonat ve sabun tozu ilave edebilirsiniz. Jel kıvamına geldiğinde süngerin üzerine döküp bulaşıklarınızı elde devirirken rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Boraks; suyun içerisinde ya da sıcakta çözünen, yoğunlaşmış borik asitten türeyen bir cins sodyum tuzudur başka bir deyişle natürel bir mineraldir. Antibakteriyel özelliği vardır, koku giderici ve kir çıkarıcı olarak da kullanılır. Ayrıca küflenmeyi önler. Sabun tozunu hazır olarak da satın alabilirsiniz, konutunuzda bulunan kalıp sabunu rendeleyerek de elde edebilirsiniz.

Konut üretimi toz bulaşık deterjanı cihazda devireme için nasıl yapılır?

Malzemeler;

1 çay kadehi deniz tuzu,
3 yemek kaşığı limon tuzu,
1 su kadehi boraks,
½ limonun suyu güzel koku vermesi için

Bir karıştırma kabında 1 su kadehi boraks, 1 çay kadehi deniz tuzu, 2 yemek kaşığı limon tuzu ve yarım limonun suyunu hoşça karıştırdığınızda konut üretimi bulaşık aygıtı deterjanınız hazır. Bulaşık cihazınızı çalıştırmadan evvel deterjan gözüne bu karışımdan 2 yemek kaşığı ilave etmeniz yeterli olacaktır.

Konut üretimi tablet bulaşık deterjanı cihazda devireme için nasıl yapılır?

Malzemeler; 1 çay kadehi deniz tuzu, 3 yemek kaşığı limon tuzu, 1 su kadehi boraks, 2 yemek kaşığı karbonat, aldığı kadar limon suyu

Öncelikle 1 çay kadehi deniz tuzu ve 3 yemek kaşığı limon tuzunu mutfak robotunda iyice dağılın. Daha sonra bu karışıma 1 su kadehi boraks ve 2 yemek kaşığı karbonat ilave edip iyice karıştırın. Bu karışımın üzerine kuru yer kalmayacak biçimde limon suyu sıkıp karıştırın. Hazırladığınız karışımı buz kalıplarına koyarak dondurun. Her yıkamada cihazınıza 1 adet tablet koymanız yeterli olacaktır. Hazırladığınız tablet deterjanları serin ve kuru bir yerde gizlemeye özen gösterin.

Konut üretimi jel bulaşık deterjanı cihazda devireme için nasıl yapılır?

Malzemeler;

1 su kadehi karbonat,
2 su kadehi boraks,
1 su kadehi limon tuzu,
1 yemek kaşığı esansiyel yağ,
1.5 su kadehi sıcak su

Bir şişenin içerisine 1 su kadehi karbonat, 1 su kadehi limon tuzu, 2 su kadehi boraks ilave ettikten sonra 1.5 su kadehi sıcak su ilave edip 1 yemek kaşığı esansiyel yağ turunç, bergamot, lavanta vb. ilave ettikten sonra hoşça karıştırın. Konut üretimi jel bulaşık deterjanınız hazır.

Boraks kapsayan tüm bulaşık aygıtı deterjanlarını uzun programlarda kullanmanızı öneririz, kısa programlarda bulaşıkların üzerinde virane vazgeçebilir.

Konut üretimi çamaşır deterjanı nasıl yapılır?

Malzemeler;

1 litre su,
1 su kadehi sabun tozu,
1 su kadehi çamaşır sodası,
yarım su kadehi boraks.

1 litre suyu pak bir tencerede kaynattıktan sonra içerisine 1 su kadehi sabun tozu, 1 su kadehi çamaşır sodası ve yarım su kadehi boraksı ilave ettikten sonra hoşça karıştırıyoruz. Konut üretimi çamaşır deterjanınız hazır. Elde ettiğiniz bu deterjanı çamaşır devirirken cihazın deterjan gözüne yarım su kadehi kadar koymanız yeterli olacaktır.

Konut üretimi bulaşık deterjanınızla beraber parlatıcı gözüne elma sirkesi koyarak bulaşıklarınızı natürel yoldan parlatabilirsiniz.

Konut üretimi çamaşır yumuşatıcı nasıl yapılır?

Malzemeler;

2 su kadehi su,
2 yemek kaşığı karbonat,
2 su kadehi elma sirkesi,
1 yemek kaşığı uçucu yağ. Uçucu yağı güzel bir koku vermesi için kullanıyoruz, bu surattan lavanta, portakal ya da bergamot yağı gibi mahsulleri seçim edebilirsiniz.

Pak bir şişeye 2 su kadehi suyu koyduktan sonra içerisine sırayla 2 su kadehi elma sirkesi, 2 yemek kaşığı karbonat ve 1 yemek kaşığı hoş kokulu uçucu bir yağı ilave ettikten sonra karıştırın. Sirke ve karbonat toplandığında köpüreceğinden malzeme ölçüsünden daha büyük bir şişe seçim etmeye özen gösterin. Hazırladığınız bu konut üretimi yumuşatıcıdan çamaşır aygıtınızın yumuşatıcı gözüne 1 çay kadehi kadar koymanız yeterli. İçerisinde sirke olması çamaşırlarınızın sirke kokacağı gibi bir fobiye kapılmanıza neden olmasın çünkü sirke yumuşatıcı tesiri gösterir ve cihazdan çıkan çamaşırlarınız sirke kokmaz.

Konut üretimi lavabo açıcı nasıl yapılır?

Malzemeler;

1 su kadehi sirke,
1 su kadehi karbonat,
1 litre sıcak su.

Tıkanan giderlerinize evvel 1 su kadehi karbonat ardından 1 su kadehi sirke döktükten sonra 10 dakika bekleyip 1 litre kaynamış suyu dökün. Tıkanmış lavabolarınızın kısa zamanda açıldığını göreceksiniz.

Konut üretimi sırça arınıcı nasıl yapılır?

Malzemeler;

1 su kadehi su,
1.5 su kadehi sirke,
birkaç damla akışkan arap sabunu

Bu karışımı hazırlamak için konutunuzda daha evvelden kullandığınız sırça arınıcıya ait sprey şişeyi kullanabilirsiniz. 1 su kadehi su, 1.5 su kadehi sirke ve birkaç damla akışkan arap sabununu şişenin içerisinde hoşça karıştırdıktan sonra sırça arınıcınız hazır. Bu karışımı sırça ve ayna pakliğinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Konut üretimi ahşap cilası nasıl yapılır?

Malzemeler;

1 su kadehi zeytinyağı,
½ su kadehi elma sirkesi,
yarım limon suyu,
birkaç damla esansiyel yağ lavanta, bergamot vb.

Bu malzeme listesi ilk bakışta bir salata sosu gibi dursa da konut üretimi ahşap cilası için lüzumunuz olan malzemeleri kapsıyor. Bir şişeye 1 su kadehi zeytinyağı ve ½ su kadehi elma sirkesi koyduktan sonra yarım limonun suyunu sıkın. Son olarak içerisine birkaç damla esnasiyel yağ ilave edin ve karıştırın. Konut üretimi ahşap cilanız hazır. Zeytinyağı ahşap alanları ve mobilyalarınızı beslerken sirke dezenfekte olmasına takviyeci olur. Bu karışımı şişe yerine kapaklı bir kapta hazırlayıp buzdolabına gizlerseniz krem kıvamlı bir cila elde etmiş olursunuz.

Konut üretimi halı deterjanı nasıl yapılır?

Malzemeler;

1 su kadehi karbonat,
½ su kadehi sabun tozu,
1 yemek kaşığı esansiyel yağ lavanta, bergamot, turunçgiller vb.
4 su kadehi ılık su,
1 su kadehi sirke

1 su kadehi karbonat ve ½ su kadehi sabun tozunu iyice karıştırın. Üzerine bir yemek kaşığı esansiyel yağ ilave ettikten sonra deterjanınız hazır.

Bu deterjanı halınıza uygulamadan evvel halıdaki nemi alması ve tozları daha rahat süpürebilmeniz için halınızın üzerine nişasta serpip elektrik süpürgesi ile hoşça süpürün. Nişasta kalorifer vb. nedenlerden halıda oluşan nemi emecektir. Süpürme işi bittiğinde hazırladığınız deterjanı halınızın üzerine serpin. Ayrı bir kovada 2 su kadehi ılık su ve 1 su kadehi sirkeyi karıştırın. Halı silme bezinizi sirkeli suya daldırarak deterjanı serptiğiniz halıyı hoşça silin. Halınızın iyice kuruması için 1 saat kadar bekleyin ve kuruduktan sonra tekerrür süpürün.

Konut üretimi tuvalet arınıcı nasıl yapılır?

Malzemeler;

1 su kadehi sirke,
1 su kadehi çamaşır sodası,
1 su kadehi boraks,
1 su kadehi limon tuzu.

Bütün malzemeleri karıştırıp hazırladığınız deterjanı tuvaletinize dökün ve 1 gece bekletin. Sabah yalnızca sifonu sürüklemeniz yeterli olacaktır. Bu karışım hem tuvaletinizi dezenfekte eder hem de kireç artıklarının kaybolmasını sağlar.