Son Haberler

Ev Temizliğinde Sirke ve Karbonat Kullanımı

-
Eylül 13, 2022
Ev Temizliğinde Sirke ve Karbonat Kullanımı

Ev Temizliğinde Sirke ve Karbonat Kullanımı

Konutta pakliğin onlardan sorulduğu hanımlar, kullandıkları deterjanların kapsadığı hasarlı kimyevilerin yaşamlarında oluşturabilecek hasarların sizce ne kadar farkında?

Tonla para verilen bu kimyevi arınıcılar artık rafa kalkıyor. Yaşamınızda natürel bir pakliğe yer açmanın zamanı geldi. Salatalarda, turşu kurmada kullandığınız sirkenin ve hamur işlerinde kullandığınız karbonatın fantastik özelliklerini öğreniyor musunuz? Sirke ve karbonatı konutunuzda usunuza gelebilecek her köşede gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Hem cebe hem de sıhhate arkadaş bu iki mucizeyi nasıl kullanacağınız hakkında size ışık yakalıyoruz. 

Mutfak Pakliğinde Kullanımı

Mutfak için spreyli bir şişeye sirke ve karbonattan bir karışım hazırlayın;

Ocağınızın her yerine sıkacağınız bu karışımı takribî 10 – 15 dakika bekletin ve bir sünger dayanağı ile arının. Ocağınızın pırıl pırıl olacağı gözünüzden kaçmayacak.Mutfak tezgahınızı arınacağınız bu karışım hem mikropları öldürecek hem de size sıhhatli bir paklik sunacak.Paslanmaz çelik olan lavabonuzu da gönül rahatlığı ile arınacağınız bu karışım kirlerle savaşırken yanılgısız bir paklik sağlayacak.Klasik lavabolarda ister bu karışımla isterseniz de yalnızca karbonatla ışıltıyı yakalayabilirsiniz. Karbonat döküp bekleteceğiniz ıslak lavabonuzu ovduktan sonra su ile durulayın. Netice göz kamaştıracak.Musluklar arınması alıngan ehemmiyetli parçalardır. Güçlü arınıcılar ile musluklarınıza hasar verip eskimelerine neden olabilirsiniz. Beyaz sirke ve karbonatlı karışım ile gönül rahatlıyla arınabileceğiniz musluklarınız natürel yollar ile ilk günkü görünümüne kavuşacak.Buzdolabınızı silin. Buzdolabınızın içinde vazgeçeceğiniz minik bir kap karbonat dolap kokularını giderir ve oluşmasını önler.Çaydanlığınızı bu karışım ile ovarak arının.Ellerinize sinen sarımsak, soğan vb. kokuları beyaz sirke ile elinizi ovalayarak arınabilirsiniz.Meyve ve sebzelerinizi harcamadan evvel bir leğen içinde takribî yirmi dakika sirkeli suda bekletin.Sirkeyi bulaşık aygıtınızda parlatıcı olarak kullanabilirsiniz.Mutfağınızdaki yemek kokularından kurtulmak için yarım kadeh sirkeyi bir kadeh su ile karıştırıp ocakta kaynatın. Buğulaşana kadar kaynatacağınız bu karışım mutfağınızdaki istenmeyen kokulardan kurtulmanızı sağlayacaktır.Fırınınızı da bu karışım ile arınabilirsiniz. Sirke ve karbonat karışımı ile beklettiğiniz lekeler yumuşayacak ve basitlikle arınmanıza dayanakçı olacaktır.

Banyoda;

Banyo seramiklerinizin pakliğinde sirkeyi ister tek başına isterseniz karbonat ile karıştırarak kullanabilirsiniz. Kirli bölgelerde takribî on beş dakika beklemeniz yeterli olacaktır.Lavabo ve küvetinizi sirke karbonat karışımını azıcık bekletip ovun.Herkesin ortak tasayı duş kabin sırçalarıdır. Her duş sonrasında suyun kireci ile savaşa girmek zorunda olduğunuz duş kabin sırçalarını sirke karbonat karışımı ile basitçe arınabilirsiniz. Ilık bir su ile durulayacağınız sırçalar pırıl pırıl olacak.Tuvalet pakliğinde de gayet zaferli olan sirkeyi geceden takribî iki kadeh kadar tuvaletinize döküp bekletin. Sabah sifonu sürüklediğinizde karşınızda gördüğünüz  pakliğe inanamayacaksınız.

Çamaşırda;

Çamaşır aygıtınızda kullanacağınız sirke bütün bir kurtarıcı. Her yıkamada ilave edeceğiniz 1 kadeh sirke ile çamaşırlarınız bakterilerden kurtulur ve sirke çamaşırlarınızda yumuşatıcı tesiri yapar.Çamaşır aygıtınızda kullanacağınız sirke renkli çamaşırlarınızın daha canlı olmasını sağlarken beyazların da daha beyaz olmasını sağlar.Deterjanlar suratından zamanla grileşmiş beyazlarınızı daha önceki haline döndürmek istiyorsanız 1.5 litre suya bir kadeh sirke ilave edip kaynatın, beyaz elbisenizi bu suda bir gece bekletin. Ertesi gün çamaşır aygıtınızda yıkayın.Deodorantlardan sararmış giysilerinizi sirke su karışımında bir gece bekletip ertesi gün yıkayın.

Güzellikte;

Kepekli bir saça sahipseniz, saçınızı yıkadıktan sonra sirkeli su ile son durulamayı yapın.Saçlarınızda sarı boya varsa yazın en büyük meseleyi olan klorlu sudan saçlarınızı gözetmek için havuza girmeden on beş dakika evvel yarım çay kadehi elma sirkesi ile ovup bekletin.Güneş yanıklarınıza bir pamuk dayanağı ile beyaz sirke basın ve durulamayın.Ojelerinizin daha kalıcı olmasını istiyorsanız oje sürmeden evvel tırnaklarınızı sirke dolu bir kapta beş dakika bekletin. Sirke kendiliğindene kuruduktan sonra ojelerinizi sürün.Suratınızı yıkadıktan sonra bir kadeh suya ilave edeceğiniz bir çorba kaşığı elma sirkesi ile durulayın. Bu sayede hem daha ışıltılı bir cilde sahip olacaksınız hem de suratınızı bakterilerden temizletip sivilce yaradılışını yasaklamış olacaksınız.Sirkeye daldırdığınız bir pamuğu yaşlılık ve güneş kirlerinizin üzerine basarak günde on dakika bu operasyonu uygulayın.

Lekelerde;

Ketçap ve şarap kirini anında müdahale ile sirke ile nemlendirin ve hemen yıkayın.Pastel boyalar çocukların bırakılmazıdır. Pastel boya kiri olmuş bir giysiyi   üzerine sirke döküp fırçalayın. Ardından yıkamaya atacağınız giysinizde         kirden eser kalmayacak.Gömleklerin yaka ve kollarında oluşan kirleri çıkarmak için karbonat ve sirke       karışımı ile çitileyin. Yarım saat beklettikten sonra gömleği yıkamaya atın.Ter kirlerinin üstünü yıkamaya atmadan evvel sirke ile çiteleyip yıkayın.

Genel Paklik Alanında;

Otomobilinizin sileceklerini sulandırdığınız sirke ile parlatabilirsiniz.Halılarınızı fırçalamak için hazırladığınız suya bir su kadehi sirke ilave edip halı       pakliğinizi gerçekleştirebilirsiniz.Özellikle kış aylarında sabahları büyük mesele haline gelen buzlanmayı önlemek     için araba sırçalarınıza bir ölçek su bir ölçek sirke karışımını sıkıp ıslak bir bezle     sildiğiniz zaman birkaç hafta sırçalarınızın buzlanmasını yasaklamış olacaksınız.Ahşap mobilyalarınızda oluşan kadeh kirlerini çıkarmak için bir ölçek sirke, bir   ölçek zeytinyağı karışımı ile arınıp değişik bir bez ile durulayın.Bilgisayar, televizyon gibi elektronik eşyalarınızı bire bir miktarda beyaz sirke ve su   karışımı ile arının. Paklik esnasında ıslak bez ve ya sprey kullanmaktan       kaçının.Beyaz sirke dayanağıyla nemlendireceğiniz nemli bir bez ile tükenmez kalem kirlerini     duvarınızdan çıkarabilirsiniz.