Son Haberler

Empati nedir ne anlıyorsunuz?

-
Eylül 13, 2022
Empati nedir ne anlıyorsunuz?

Empati, bir insanın, kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak onun duygularını ve düşüncelerini doğru olarak kavramasıdır. Bir kişinin kendisini karşısındaki kişinin yerine koyarak hadiselere onun bakış açısıyla bakması, o kişinin duygularını ve düşüncelerini doğru olarak kavraması, hissetmesi ve bu gidişatı ona iletmesi sürecine “empati” ismi verilir.

10 Kişiye sordum. Empati nedir, siz ne kavrıyorsunuz diye sordum. Aldığım yanıtlar bunlardı. Diyaloglarda kısasa kısas gibi gereksiz anlamsız ifadeler,tavırlar olmasın diye hoş bir düşünsel ifede biçimidir. Yapılan her anlatımda karşı tarafın ne hissedeceğini tartamayıp söylenen laf veya yapılan tavırlar sonrasında insana idrak etme gibi ne yaptığını kavramasına destekçi olmaktadır.

İnsanin karsısındaki yada iletisim kurdugu insanın fenomenal alanina girmesi. Onun duygu ve dusuncelerini dogru kavraması ve anladigını ona bildirmesi demektir.

Karşımızdakinin derdini, iletisini, endişesini anlayabilmek. Hayata bir de onun penceresinden bakabilmek. Herkesin birbirine saygı içinde, özgürce var olabileceği ortak bir yaşam için çözümler üretebilmek.

Karşındakinin, konuşurken söyleyeceğin laflar karşısında nasıl bir hâl alacağını evvelden kestirebilme yeteneğidir. Üzülebilir mi, kızabilir mi, mutlu mu olur yoksa vs, yoksa kimsenin kimse gibi düşünmesi beklenemez.

Bu günün insanının en fazla ihtiyacı olan, ancak en az yaptığı eylemdir.

İhtiyaç dinlediğimiz bir kavram.

Empatik olan kişilerin sanki karşısındakiler için birşeyler yaptığı düşünülüyor genelde. Gerçeğinde aksine hayata daha empatik bakabildiğimizde, algısal ve duygusal dünyamızı genişletip, daha kendimize dönük, özgür bir hayat yaşayabiliriz.

Bilinç düzeyimizi yükseltmenin vasıtalarından biri.

Karsımızdakini anlayabilme yetisi. Hatta kimi zaman bu kavramanın otesine geçer. Karsindakinin içinde bulundugu gidişatın içine dusersin. Sanki onun dusuncesini, fobilerini, endişesini, usundan geçenleri yasar hisseder hale gelirsin.

Sempati bir insana ya da bir vaziyete karsi sicaklik yakinlik hissetmek demek. Empati ile sempati ayri. Empati objektif. Bir gidişattan hoslanmayi ya da hoslanmamayi gerektirmiyor. Empati deneyimlemeyi getiriyor. Yasamayi ve kendi deneyimleriyle algisal gucu yoluyla anlamayi belirtiyor. Empatisi kuvetli olan bir ağacın içine, kuşun içine yaprağa tasa kendini projekte edip. Onların varlığının gucünu de deneyimleyebilir.

İngilizlerin bir deyimi var.

I wish to be in your shoessenin yerinde olmak isterdim derler…

Bana empatiyi anımsatır hep. Empati: Başkalarının kunduralarını giyip yürümektir. Onun gözleriyle bakmaya çalışmak yani sade bir ifadeyle kendini onun yerine koymaktır.

Nietzsche’ nin sahibi tarafından at otomobilini saplandığı. Balçıktan çıkartması için kırbaçlanan atı gördüğünde.

Kendini yakalayamayıp , sahibinin ellerine dolanması ve ‘vurma’ diyerek ağlamaklı söylenmesidir.

Karşındakinin makosenlerini giyip yürümek. mecazi. Nike spor kunduralarımı giyip, benim gibi mi düşünmek istemişti acaba. Yoksa çaldı mı hala çözemedim’

Hoş bir fıkra ile yaptığım anketi bitirmek istiyorum.

Laz Almanya’da ters yola girmiş. Polis anons yapıyormuş: ‘Dikkat dikkat .Ters yola girmiş bir taşıt var.

Laz söylenmiş: Ne bir tanesi; bin tane bin tane.

Hikmet Metin Çavdar