Son Haberler

Egzersizin Faydaları

-
Eylül 19, 2022
Egzersizin Faydaları

Egzersizin Faydaları

Egzersizler, hayalimizde olan ancak bir cinsli hayata geçiremediğimiz etkinliklerdir. Faydalarını bildiğinizde egzersiz yapmadığınıza pişman olacaksınız!

Teknolojik imkânlar insanların hayatını kolaylaştırırken hareket etmelerini kısıtladı. İnsanlar neredeyse yürümeyi unutmak üzere. Merdiven yerine asansör kullanıyoruz, bütün konutumuzun önündeki durakta otobüsten inmeye özen gösteriyoruz, yakın mesafelerdeki iş yerlerine dahi araba ile gidiyoruz, yürüyen merdiven görürsek diğer merdivenleri unutuyoruz. Bu enez ve hareketsiz hayatı ufak egzersizler yaparak renklendirebilirsiniz. Hiç de güç olmayan, her zaman vakit ayırabileceğiniz kolay hareketler zinciri olan egzersizlerin faydalarını hiç düşündünüz mü?

Sıhhate ve Hayatımıza Katkıları

Kumpaslı olarak yapılan fiziksel etkinliklere genel olarak “egzersiz” ismi veriliyor. “Tekerrürlü beden hareketleri” olarak da belirlenebilir. Genel sıhhatin korunması ve devamı için lüzumlu etkinliklerdir. Günlük hayatın karmaşası içinde usumuza gelmeyen egzersizler, reelinde hayatınızı kumpasa sokabilir. Herkes değişik emellerle egzersiz yapabilir. Kimi soluk egzersizi yapar, kimi de adalelerini sıkılaştırmak ister. Her ne emelle olursa olsun egzersizler, sağlık için oldukça faydalı bir etkinlik. Olasıysa her gün, değilse haftada 3-4 gün kumpaslı olarak yarım saat dahi egzersiz yapsanız, sağlınızı ve formunuzu gözetmeniz için yeterli olabilir. Sıhhatiniz için kısa zaman dahi olsa kesintisiz egzersiz yapmanın yollarını aramalısınız. Peki, faydalarını bilmek ister misiniz?

En başta şunu belirtelim; gelişigüzel egzersiz yapmak da faydalıdır; ancak faydalarını sınırlamış olabilirsiniz. Bunun için egzersiz tekniklerini bilin. İlk günlerde kendinizi çok yormayın, bedeninizin egzersiz hareketlerine alışmasını bekleyin. 
Egzersizler bedene alınan oksijen oranını arttırır. Böylece akciğer ve kalbin işlevleri daha kumpaslı ve faydalı hale kazanç. 
Günlük hayatınızdaki kondisyon ve enerjinizi artırır. Bunun neticeyi olarak beden daha az yorulur, daha bereketli çalışırsınız. Mesela her gün asansör yerine merdiven kullanırsanız zamanla merdiven çıkarken düz yolda yürüyor gibi olursunuz. Başka Bir Deyişle merdivenler sizi daha öncekisi gibi yormaz. 
Adalelere kuvvet, dayanıklılık ve elastiklik sağlar
İş ve konut etrafında ortaya çıkan gerilim ve stresi eksiltir. 
Kardiyovasküler ve tromboz tehlikesini eksiltir. 
Soluk darlığı ve solunum yolları rahatsızlıklarına karşı tesirlidir. 
Ruh halinizi iyileştirir, bedenin mutluluk hormonu salgılamasını sağlar. 
Romatizma gibi eklem meselelerinin ortaya çıkmasını önler. 
Kandaki yağ ve glikoz oranlarının düşürülmesine dayanakçı olur. 
Sağlıklı bir biçimde kilo vermenize dayanakçı olur. Perhiz programlarınızı egzersiz ile takviyelerseniz daha kolay ve sağlıklı kilo verme imkânı bulursunuz. Kilo almak isteyenlere de nasihat ediliyo. 
Kronik ağrıları eksiltir veya sona erdirir. 
Adalelerin oksijen kullanımını, bedenin elastikliğini ve mukavemetini, bireyin hareket kabiliyetini çoğaldırır. 
Yaşam niteliğini artırır, sosyal doğrultularınızın geliştirilmesine dayanakçı olur. 
İnsanın psikolojik vaziyetini pozitif istikamette tesirler. 
Uykusuzluğa karşı tesirlidir; uyku kumpası sağlar. 
Özgüveni ve özsaygıyı artırır; stres idaresini kolaylaştırır. 
Bunalım, anksiyete ve akılsal gerilim gibi vaziyetleri eksiltir veya sona erdirir. 
Bozulan beden ritmini ve beden saatini tekerrür sağlamaya dayanakçı olur. 

Egzersizin diğer faydalarını da şöyle sıralayabiliriz; insülin hassasiyetini artırır, kan şekerinin hakimiyetini sağlar, kalp-damar hastalıkları tehlikesini eksiltir, yağ yakılmasına dayanakçı olur, adaleleri kuvvetlendirir, kan dolaşımını artırır, sindirimi kolaylaştırır, kemik yoğunluğunu eksiltir, kaygı ve fobileri yok eder, özgüven sağlar, cildi gençleştirir ve canlılık verir, cinsel meseleleri eksiltir, mutluluk verir.

Egzersizin Faydaları Ne Kadar Müddette Ortaya Çıkar?

Egzersizin faydalarını görmek için bazı koşulları yerine getirmeniz gerekiyor. Haftada 3 ila 4 gün 20 ila 30 dakika egzersiz yapmanız yeterli olacaktır. Bu zamanlardan daha az egzersiz yaparsanız faydalarını da eksiltmiş olursunuz. Fiziksel ve psikolojik sıhhatin devamı için aerobik olarak haftada 3 ila 4 gün egzersiz tasarlamalısınız. Tabi bu etkinlikleri kumpaslı olarak devam ettirmeniz gerekiyor. Bir hafta faal olup, bir hafta ara vermeniz işe yaramayabilir. Kumpaslı olarak 2-3 ay egzersize devam ederseniz pozitif tesirlerini göreceksiniz. Egzersizleri grup veya fertsel olarak yapabilirsiniz. Grup çalışmaları, yalnızlık hissetmenizi yasaklayacaktır. Egzersizin genellikle yemeklerden 1-2 saat sonra yapılması öneriliyor.

Faydalı Egzersizler Nelerdir?

Egzersiz olarak hangi fiziksel eylemler yapılabilir? İşte önerilerimiz;

Plank: Düz bir zemine şınav gidişatında uzanın. Dirsekleriniz omuz genişliğinde, yerde olacak biçimde kendinizi ayarlayın. Ellerinizi birleştirebilirsiniz, özgür de yakalayabilirsiniz. Ayaklarınızın parmak uçlarını şınav yapar gibi dik tutun. Bacaklarınızı omuz genişliğini meblağsanız balansınızı sağlayabilirsiniz. 
Crescent Lunge: Bir esneme hareketidir. Bir bacağınızı 90 derecelik açıyla bükün. Diğer ayağınızı, parmaklarının ucunda rakımın veya topuğunuzu kaldırın. Ellerinizi başınızın üzerinde avuç içleri birbirine bakacak biçimde kaldırın ve birleştirin. Omurganızı esneterek, kuyruk sokumunuzu hür vazgeçin. Derin soluk alarak bu hareketi birkaç defa tekrarlayın. Bacak adalelerinizin evvel gerildiğini, sonra çok rahatladığını sezeceksiniz. 
Cat-Cow: Kalça, sırt ve karın adalelerinizi rahatlatan bir harekettir. Masa pozisyonunda kedi gibi gerinin. Hareket sırasında başınızı altta tutun. Soluğunuzu tutarak birkaç saniye gerinebileceğiniz kadar gerinin. Soluk verirken bedeninizi bayağı haline getirin. Hareketi 3-4 defa tekrarlayın. 
Crunch: Sırt üstü uzanarak, dizlerinizi karnınıza doğru çekin. Ayaklarınızı düz biçimde yere basın. Ellerinizi başınıza koyarak dizlerinize doğru kalkın. Karın adalelerinizi olası olduğu kadar kullanın. Birkaç saniye bu gidişatta durarak soluk alıp verin. Daha sonra daha önceki konumunuza dönün. Bu hareketi de 5-10 defa tekrarlayabilirsiniz. 
Squat: Ayaklarınızı kalça genişliğinde açarak kalçanız yere paralel olacak biçimde, sandalyeye oturma pozisyonunda eğilin. Bu biçimde eğilip kalkın. Bu hareketi 10 defa tekrarlayın. Bu hareket sırasında elinizde bir ağırlık da olabilir. 
Köprü: Sırt üstü uyuyarak, ayaklarınızı yere düz biçimde basın ve dizlerinizi kaldırarak, bükün. Avuç içleri yere düz gelecek biçimde ellerinizi yere koyun ve kalçanızı kaldırın. Dizleriniz ve omuzlarınız arasında gövdenizle düz bir hat oluşturmaya çalışın. 5-10 saniye karın ve kalça adalelerinizi sıkın. Daha sonra kalçanızı yere indirin. 
T-Pushup: Sağ elinizde balansınızı sağlayarak göğsünüzü yana doğru rakımın. Yan plank pozisyonu alın. Sol kolunuzu havaya kaldırın. Birkaç saniye sağ elinizin üzerine bu biçimde durun. Son bacağınızı, sağ bacağınızın üzerine koymaya çalışın. Hareketi birkaç defa tekrarlayarak, ilk pozisyona dönebilirsiniz. 

Bu teklifler dışında kendinize göre değişik hareketler de yapabilirsiniz. Misalin; şınav, mekik, barfiks, yürüyüş, koşu, fitness aletleri kullanımı, bisiklet, basmaklar, yüzme, tenis, dans…

Egzersiz ve Beyin

Egzersizin beyin üzerine somut faydaları bulunuyor. Beyin hücreleri ve nöronlara karşı pozitif tesirleri tespit edilmiş. Beyin, beden ağırlığının takribî yüzde 3’şanı oluşturur. Buna karşın bedende pompalanan kanın yüzde 20’sini, bedendeki oksijenin yüzde 25’ini kullanır. Egzersiz sırasında beyne pompalanan kan ölçüyü çoğalır; böylece beyin daha fazla kandan daha fazla oksijen temin eder. Bu döngüde programlanmış nöron vefatları eksilir. Nöron sayıları ve büyüklükleri de çoğalır. Bu da nöronlara bağlı Alzheimer ve Parkinson gibi beyin işlevleri rahatsızlıklarını önler.

Beyin kaynaklı protein olan “BDNF” seviyeleri, egzersizler sayesinde artırılabiliyor. Böylece beyinin, daha iyi düşünme, karar verme ve bilme marifetleri büyür. Beyin, zevk aldığında “dopamin” hormonu salgılayarak bedene kimyevi bir ödül verir. Bazı yiyecekler, içki, uyuşturucu ve cinsellik bu salgıyı harekete geçirir. Bazı insanlar bu salgıya bağımlı hale gelebilir. Egzersizler, bu cins bağımlılıklardan kurtulmaya dayanakçı olur. Kısa müddette hasarlı isteklerini eksiltmesini sağlar.

Egzersiz Anekdotları

Egzersizin faydaları şahıstan şahsa değişebilir. Başka Bir Deyişle bazen bunalımdan çıkmak için bazen de sağlıklı kalabilmek için egzersiz yapılabilir. Faydaları da bireyin yapısına göre farklılık gösterecektir.

Uzmanlar kumpaslı olarak egzersiz, yürüyüş veya fiziksel etkinliklerde bulunan bireylerin bunalımdan korunduğunu, psikolojik, ruhsal ve fiziksel bir hayli faydasını gördüklerini belirtiyor.
Kronik ağrıların giderilmesi için kumpaslı egzersiz yapılması nasihat ediliyor. Egzersizin kronik ağrıları aşikar biçimde rehabilitasyon ettiği tespit edilmiş.
25-45 yaş arasında beyindeki kimyeviler çoğalır; 45 yaşından sonra öğrenişsel gerilik başlar. Egzersiz, beyindeki kimyevileri artırarak “hipokampus”u dayanaklar ve bilme ve hafıza kabiliyetlerini artırır.
Egzersizlerle bünye kuvvetlenir; güçlü bünye ruhsal denge sağlar. Beden ve beden formunun güçlü olması stresi engeller.
Egzersiz yalnızca iyi görünmenizi sağlamaz; bakış açınızı genişletir, meseleleri çözme hüneri kazandırır, süratli ve doğru düşünme tekniklerini geliştirir, irtibat kabiliyetlerini artırır.
Mutluluk ve heyecan hormonları salgılanmasına dayanakçı olan egzersizin, muayenehane bunalım bulgularını dahi rahatlattığı tanımlanmış. Bazı vaziyetlerde egzersiz, antidepresan haplar kadar tesirli olabiliyor.

Egzersizin Faydalarına Ait Araştırmalar

Egzersizin faydaları ile alakalı bir hayli araştırma var. Bunlardan kimilerini paylaşalım:

Fareler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, ağrıya neden olan etmenler egzersiz yaptırılan farelerde 5 gün içinde eksiltirken, durağan yaşayan farelerde bu süreç 3 hafta sürmüş. 
Analistler, egzersizin kan tazyikini tertip ettiğini ortaya koydu. Buna göre, egzersizler, kalbin salgıladığı ve kan tazyikinin ayarlanmasında rolü olan maddelerin beyinde de salgılanmasını sağlıyor. 
Bir araştırmaya göre de, kumpaslı egzersiz yapan çocukların testlerde pozitif büyümeler gösterdikleri tespit edildi. Bu etkinlikler aynı kabiliyetini de kuvvetlendiriyor. 
Başka bir araştırmada da, kumpaslı egzersizin beyin yapısını değiştirdiği ortaya konuldu. Duyusal ve motor harekâtlama, duygulama ve kavrama gibi nöronlarla iletişimli beyinsel etkinlikler, egzersizle pozitif istikamette değişebiliyor. 
Erkekler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, egzersiz yapan erkeklerde içki ve sigara kullanımının eksildiği görülmüş. Uzmanlar, beyinde bağımlılık yapan merkezin sigara ve içki yerine egzersiz bağımlılığı ile uyarıldığını tespit etmiş. 
Araştırmaya göre, kısa yarıyıllı egzersizler dahi ağrı tehlikesini eksiltiyor. Egzersizlerin, bedenin, “endofrin” ismi verilen ağrı kesici maddeleri salgılamasını sağladığı tanımlanmış.