Son Haberler

Dünyaca Ünlü İsviçre Markaları

-
Eylül 20, 2022
Dünyaca Ünlü İsviçre Markaları

Dünyaca Ünlü İsviçre Markaları

Alplerin, bankacılığın, saatçiliğin ve natürel ki çikolatanın ülkesi… Avrupa’nın en zengin ülkelerinden biri olan İsviçre, bir hayli sektörde dünyanın en tanınmış ve en lüks markalarının da konut sahibidir. İşte, İsviçre’nin en ünlü markaları:

1- Nestlé

nestle

İsviçre denildiğinde akla ilk gelen işletmelerden biri, dünyanın en büyük besin işletmeyi olan Nestlé’dir. Tarihi 1866 senesine katlanan Nestlé, bugün 150’yi aşkın ülkede 2 binden fazla farklı markaya sahip. Firma, 18.890 milyar dolarlık marka bedeliyle, bebek maması, medikal besin, şişelenmiş su, kahve, çay, süt mahsulleri, şekerleme, kahvaltılık hububat, atıştırmalık, dondurulmuş besin, dondurma ve evcil hayvan maması gibi mahsullere sahip. Genel merkezi İsviçre’nin Vaud kantonunun Vevey kentinde bulunan Nestlé’nin dünya çapında 447 fabrikası, takribî 339 bin çalışanı bulunuyor.

Nestlé, yarıyılının iki ehemmiyetli şirketinin birleşmesiyle 1905 senesinde senesinde heyetti. Bunlardan biri, anne sütüyle beslenemeyen bebekler için çığır açıcı bir mama geliştiren Alman-İsviçreli bir iş insanı Henri Nestlé’nin 1866 senesinde kurduğu işletmeydi. Ötekisiyse, yeniden 1866’da kurulan ve Avrupa’nın ilk konsantre süt fabrikasını İsviçre’de açan Anglo-Swiss Yoğunlaştırılmış Süt İşletmeyi’ydi. İki şirketin birleşmesinin ardından süratle gelişen firma, ikonik markaları Nescafé ve Nespresso’yu 1920’li ve 30’lu senelerde geliştirdi. Nestlé, İsviçre’nin bugün hâlâ yapımda olan en daha önceki çikolata markası Cailler’in de sahibidir.

2- UBS


Bankacılığın ve küresel finansın kalbinin attığı İsviçre, dünyanın en büyük finans işletmelerinden biri olan UBS’nin de memleketi. UBS’in orijinleri 18’inci asra sabretse de, firma bugünkü yapısını Swiss Bank of Corp SBC ve Union Bank of Switzerland’ın UBS 1998’de birleşmesiyle aldı. Özel bankacılık alanında dünyanın en büyüğü olan UBS, sıkı saklılık siyaseti ve alıcı vefayı ile tanınıyor. Dünyadaki milyarderlerin takribî yarısının UBS alıcısı olduğu öğreniliyor. UBS’in marka bedeli takribî 8.6 milyar dolar olarak hesaplanıyor. 

3- Credit Suisse

credit suisse

Merkezi İsviçre’nin Zürih kentinde bulunan Credit Suisse, dünyanın en büyük çok milletli yatırım bankalarından ve finans işletmelerinden biridir. 1856 senesinde, İsviçre’nin politik ve ekonomik tarihinin ehemmiyetli adlarından Alfred Escher tarafından, ülkenin demiryollarını finanse etmek emeliyle kurulmuştur. 1900’lü senelerin başında orta sınıfın yükselişi ve değişik bankalarla rekabet neticesinde, fertsel bankacılığa da yöneldi. 2000’lerin başında bir hayli defa yine yapılanan ve küresel finans krizinden en az etkilenen bankalardan biri olan Credit Suisse, bununla beraber vergi firariciliği mevzusunda çok rakamda beynelmilel soruşturmanın da merkezinde yer aldı. 2008 – 2012 senelerinde 2.6 milyar dolar ceza ödedi.

4- Rolex

rolex

Saat satın almayı düşünenlerin usuna öncelikle İsviçre saatleri kazanç. İsviçre, emin mekanizmaları ve sıkı yasaya tabi yakalanan ‘Swiss made’ garantisiyle, dünyanın en ünlü saat markalarının çıkış noktasıdır. Bu markaların en öğrenilenlerinden biriyse, günde takribî 2 bin saat üreten Rolex şirketi. 

Dünyanın en büyük lüks saat markası sayılan Rolex, 1905 senesinde İngiltere’de heyetti. 1. Dünya Savaşı’nın ardından, ağır vergilerden sakınmak için İsviçre’nin Cenevre kentine taşındı. Rolex bugün ‘lüks’ ile eşdeğer görülüyor. Aynı zamanda, bir yüzyılı aşkın vakittir alanında yenilikçiliği ile de öne çıkıyor. İlk su geçirmez kol saati 1926, kadranında tarihi otomatik olarak değişen ilk kol saati 1945 ve eş zamanlı olarak iki farklı saat dilimini gösteren ilk kol saati 1952 Rolex tarafından buluş edildi. 

5- Swatch

swatch

Swatch, İsviçre’nin rakamsız saat şirketinin arasından ‘devrimci’ çıkışıyla sıyrılan bir marka. Asya imali dijital saatlerin İsviçre saatçiliğini 1970 ve 80’lerde salladığı, ‘quartz krizi’ olarak anılan yarıyıla bir cevap olarak heyetti. Seiko ve Citizen gibi Japon markalarının İsviçreli üreticilere dijital saatle alan okuduğu bu senelerde daha hesaplı, yevmiye kullanıma uygun ve çağdaş mahsulleriyle analog saate dünya çapında yine popülarite kazandırdı. 

Lüks İsviçre saatlerine mukayeseyle daha hesaplı olmasını, hem dış materyalini plastikten üretmesine, hem de tipik bir İsviçre saatinin iç mekanizmasındaki parça rakamını dakiklikten ödün vermeksizin 91’den 51’e düşürmesine borçludur. ‘Swatch’ adının ‘Swiss-watch İsviçre saati’ bütünlemesinden geldiği sanılsa da, temelinde ‘second watch ikinci saat’ anlamına geliyor. 

6- Lindt & Sprüngli

lindt çikolata

Dünyanın en ünlü çikolata markalarından biri olan Lindt, 1845 senesinde David Sprüngli-Schwarz ve oğlu Rudolf Sprüngli-Ammann tarafından İsviçre’nin Zürih kentinde heyetti. Lindt, 175 senelik tarihinde yenilikçi mahsulleri ve farklı alt markalarıyla en tanınmış çikolata markalarından biri haline geldi. Şirketin farklı mahsulleri, bugün Türkiye’nin de dahil olduğu 120’den fazla ülkede satılıyor. Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’de 12 yapım kuruluşu bulunan Lindt, dünya çapında yalnızca kendi çikolatalarının ve tatlılarının satıldığı 410 çikolata kafenin de sahibi.

7- Victorinox

victorinox isviçre çakısı

Kırmızı İsviçre çakısı’ olarak belleklerde yer edinen çakıların üretici şirketi Victorinox, 1884 senesinde İsviçre’nin Ibach kentinde heyetti. Şirket bu yarıyılda daha çok İsviçre ordusuna sattığı, paslanmaz çelikten yapılmış yüksek nitelikteki çakılarla tanındı. Almanca ‘subay bıçakları’ anlamına gelen ‘Schweizer Offiziers’, 2. Dünya Savaşı’nda bu kelimeyi telaffuz etmekte zorlanan Amerikan askerleri tarafından kısaca ‘Swiss Army Knife’ İsviçre Ordusu Çakısı olarak anılmaya başlandı. Victorinox, tescilini 1897’de aldığı ikonik kırmızı çakılarını Amerikalıların verdiği bu addan hareketle, ‘Original Swiss Army Knife’ olarak tüm dünyada popüler hale getirdi.

Şirket bugün yalnızca çakı değil, profesyonel şef bıçakları, kol saati, parfüm ve bagaj gibi mahsuller de planlamaktadır. Rakip şirketi Wenger’i 2005’te satın almasından bu yana, İsviçre ordusunun alanındaki tek tedarikçisidir.

8- Novartis

novartis ilaç

Merkezi İsviçre’nin Basel kentinde bulunan Novartis, 2019 bilgilerine göre dünyanın ikinci en büyük ilaç işletmeyi. 1996’da heyetse de, firma birleşmeleriyle dolu tarihi 18’inci asrın sonlarından katlanıyor. Novartis, Geigy 1758 ile Ciba’nın 1859 1970 senesinde birleşerek oluşturduğu Ciba-Geigy ilaç şirketinin, Sandoz Laboratories ile birleşmesi neticeyi 1996’da heyetti.

Dünyanın en büyük çok milletli işletmelerinden biri olan Novartis’in Türkiye’de de bir yapım kuruluşu bulunuyor. Kurtköy’de 110 bin metrekare sarih arazi ve 51 bin metrekare kapalı alanda heyeti olan bu kuruluş 2005 senesinde açıldı.

9- Roche

roche

Dünyanın en büyük ilaç işletmelerinden bir değişiği olan Roche da bir İsviçre markası. 1896’da Fritz Hoffmann-La Roche tarafından İsviçre’de kurulan Roche, yalnızca 15 sene içinde Almanya, İtalya, Fransa, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Rusya’da şubeler açtı. Türkiye’deki iştiraki 1958’de heyetti. İlk yarıyılında vitamin mahsulleriyle ad yapan şirket, seneler içinde antidepresan, kanser ilaçları, iltihaplı sivilce ilaçları ve HIV testleri gibi mahsulleriyle dikkat çekti. Merkezi Basel’de bulunan şirket, dünya çapında 26 yapım merkezine sahip.

10- Ricola


Dünyaca ünlü boğaz pastili ve naneli şeker markası Ricola, yalnızca İsviçre topraklarında yetişen nebatların kullanıldığı, hiçbir tarım ilacının dokunmadığı nebatsal mahsulleriyle tanınır. Amerika Birleşik Devletleri’de eczacıların en çok öneri ettiği üçüncü pastil markasıdır. Öksürük, boğaz sızısı ve grip semptomlarına karşı tesirli pastilleri, yeşil çayları ve nane şekerleriyle Avrupa’da sektörünün lider şirketlerinden biridir.

1930 senesinde Basel’in hemen dışındaki Laufen kasabasında kurulan Ricola, başlarda bir şekerleme şirketi olsa da, 1940 senesinde 13 nebattan oluşan meşhur karışımının keşfedilmesi sonrası pastil ve nebat çayı alanında ilerledi. Şirket bugün İsviçre’de 100’den fazla bağımsız çiftlikle işbirliği yapıyor. İsviçre’de turistlerin ziyaret edebildiği altı botanik bahçesi de bulunuyor.

İsviçre Markaları Kategorik Liste

İsviçre Saat Markaları

Patek PhilippeAudemars Piguet Vacheron ConstantinRolexJaeger-LeCoultreLonginesOmegaPiagetTissotBaume & MercierVan Cleef & ArpelsBreguetCartierBreitling

İsviçre Bankaları ve Finans Kuruluşları

UBS Group AGCredit Suisse Group AGJulius BaerRaiffeisen SwitzerlandZurich Cantonal BankBanque cantonale de Genève BCGEEFG InternationalBasler KantonalbankVontobelPictet GroupLombard OdierMirabaud GroupJ. Safra SarasinUnion Bancaire Privee

İsviçre Mücevher Firmaları

Chopard

İsviçre Çikolata Markaları

LindtTobleroneCaillerGöttlieberFreySuchardCamile BlochNestleMilka

İsviçre Giyim Markaları

MammutBallyCalidaFogalNavy BootFogal