Son Haberler

Doğum Sonrası Sağlıklı Kilo Vermek İçin Öneriler

-
Eylül 16, 2022
Doğum Sonrası Sağlıklı Kilo Vermek İçin Öneriler

Doğum sonrası fazla kilolar bir hayli annenin en büyük tasayı haline gelebilir. Doğumdan evvel alınan kiloların verilmesi varsayım edildiği kadar kolay olmayabilir.

Doğum sonrası bedenden atılan akışkanlar, bebeğin ağırlığı sayesinde beden takribî 5 kilodan kurtulmuş olur. Oysaki bir çok anne, doğumdan sonra fazla kiloların acilen verileceğini varsayır. Ama bu kiloları atmak güçtür ve bir vakit için de bu kilolardan kurtulmak nasihat edilmez. Zira doğumdan sonra annelerin umduklarından daha fazla işleri olabilir. Bu yarıyılda daha bitkin sezilebilir ama sıhhatli öğünler ve atıştırmalıklar yemeye dikkat etmek gerekir. Neyin ne kadar yeneceği mevzusunda şuurlu seçimler yapmak da ehemmiyetlidir. Anneler, çocuksuz bayanlara kıyasla daha fazla tatlandırılmış meşrubat, kalori ve doymuş yağ harcarlar.

İyi beslenme yalnızca anne sıhhati açısından değil, şayet emziriyorsanız bebeğin sıhhati için de ehemmiyetlidir. Yediklerin ehemmiyetli miktarda eksiltilmesi, öğün sıçramak ve moda perhizlerden birini yapmak yerine, sıhhatli yiyecekler harcanmalıdır. Uslu seçimler yapmak, kilo vermeyi kolaylaştırdığı gibi annenin ve bebeğinizin sıhhatli olmasını da sağlar.

Bu yarıyılda dikkat edilebilecek birkaç beslenme ve kilo verme teklifi şöyle;

Sebze, meyve ve bütün hububatlı gıdalara odaklanın. Taze meyve ve sebze ve bütün hububatlı mahsuller gibi lif bakımından zengin yiyecekler hem anneleri uzun vakit tok meblağ, hem de gıda bedelleri yüksektir. Değişik gıda kıymeti yüksek besinler arasında az yağlı süt, peynir ve yoğurt gibi az yağlı süt mahsulleri de sayılabilir. Teni alınmış kümes hayvanları, balıkların çoğu, fasulye, yağsız biftek ve domuz eti, ehemmiyetli protein kaynaklarıdır.

Usunuz çelinmesin. Elinizin altında sıhhatli besinler bulunsun. Abur cubura meraklıysanız, o cins besinleri konutunuza sokmayın. Bu besinlerde bulunan doymamış yağlar, tatlandırıcılar doğumdan yeni kalkmış annelerin bedenleri için değişik bayanlardan daha fazla risk talep etmektedir.

Minik porsiyonlar harcayın. Günde 3 Büyük öğün yemek yerine, az az ve sık sık yemek daha doğrudur. Öğünlerin sıçranmamasına önemsenmelidir. Sebze ve meyve ölçüsüne hudut koyulmamalıdır ki böylece hayatsal ehemmiyeti olan yiyeceklerden yoksun kalmak yasaklanabilir.

Yalnızca aç olduğunuz zaman yiyin. Asaplı ve evhamlı gidişatlarda veya yalnızca yemek süreyi geldi diye yemek yemek yanlıştır. Annelerin kendilerini oyalayacak başka şeyler bulması gerekebilir. Bebekle yürüyüşe çıkmak, bir dostu çağırmak ya da hoşlanılan bir mecmua ya da kitabı okumak işe yarayabilir. Bitkinliğin açlık kisvesine bürünebileceği unutulmamalıdır.

Yürüyüşe çıkın. Yürüyüş, forma girmenin en iyi yollarından biridir. İstenilen zamanda istenilen yerde yürümek olasıdır. Lüzum dinlenen tek alet, bir çift rahat pabuçtur. Annenin kendi başına, bebeğiyle, eşiyle veya bir dostuyla yürüyüşe çıkması verimlidir.

İşin içine bebeği de katın. Şayet egzersiz yapmak için süre bulmada zorlanılıyorsa, işin içine bebeği katmak bu meseleyi çözebilir. Bebeği pusete veya portbebeye koyup günlük yürüyüşe çıkılabilir. Koşmak seçim ediliyorsa, bebekler için planlanan koşucu pusetlerinden alınabilir. Yerde esneme hareketleri yaparken bebek de annenin yanında yer alabilir.