Son Haberler

Dişi Kediler Nasıl ve Ne Zaman Kısırlaştırılır?

-
Eylül 15, 2022
Dişi Kediler Nasıl ve Ne Zaman Kısırlaştırılır?

Dişi Kediler Nasıl ve Ne Zaman Kısırlaştırılır?

Günümüzde bir hayli kedi sahibi, harekâtın yarattığı tüm huzursuzluğa karşın kedilerini kısırlaştırmayı seçim ediyor. Özellikle dişi kedilerin sıhhatini ve yaşam vaktini pozitif etkileyen kısırlaştırma işlemi, daha öncekisi kadar müzakereli bir mevzu olarak görülmüyor. Bununla beraber, kısırlaştırma kararı bir hayli sual işaretini de birliktesi getiriyor. Dişi kediler kaç yaşında kısırlaştırılmalı? Agresiflik dönemini beklemeli mi? Kediler nasıl kısırlaştırılır, kedi kısırlaştırmanın bereketleri nelerdir? Kedinin kısırlaştırma sonrası bakımı nasıl olmalıdır?

Kedilerde Agresiflik Yarıyılı Nedir?

Kedilerde faize yarıyılı, ‘agresiflik’ olarak adlandırılır. Dişi kediler ilk agresiflik dönemine takribî altı aylıkken girer. Bu yarıyıl bazen birkaç gün sürebileceği gibi, bazen 10 güne uzayabilir. Kısırlaştırılmamış bir dişi kedi, altı aylıktan sonra genellikle ilkbahar ve güz aylarında olmak üzere senede takribî dört defa agresiflik dönemine girecektir. 

Dişi Kedide Agresiflik Yarıyılı Bulguları Nelerdir?

Dişi kedinin agresiflik döneminde tavırlarında bir hayli değişiklik ortaya çıkar. İçgüdüsel olarak erkek kedilerin dikkatini sürüklemek istediği için miyavlamaları tizleşir ve bazen ulumaya benzeyebilir. Bacaklarınıza ve mobilyalara arka ayaklarıyla sürünür; sırtına değildiğinde çiftleşme pozisyonunu alır. Yerini erkek kedilere belirli etmek için evin bazı yerlerine idrar püskürtebilir. Bir Hayli konut kedisi bu yarıyılda ısrarla caddeye çıkmaya çalışacaktır.

Konutta kedi besleyenlerin bu zorlayıcı yarıyılda unutmaması gereken şey şu ki, gebelikle son bulmayan bir agresiflik yarıyılı sahiplerinden çok kedilerin kendilerini rahatsız eder. Bu noktada, işte o kaçınılmaz sual kendini dayatır: Kedimi kısırlaştırmalı mıyım?

Kedileri Kısırlaştırmanın Bereketleri Nelerdir?

Özellikle dişi kedileri kısırlaştırma kararı, bazı sahipler için tereddütlük ve huzursuzluk sebebiyle uzayan bir sürece dönüşebiliyor. Araştırmalar, kısırlaştırma harekâtının kediler için verimlerini şöyle sıralıyor:

Dişi kediler erken yaşta kısırlaştırılırsa, meme ve rahim kanseri tehlikeyi ehemmiyetli miktarda eksilir. Bazı olaylarda öldürücü olabilen rahim enfeksiyonu tehlikeyi düşer. Kedi lösemisi ve AIDS gibi hastalıklara tutulma ihtimali eksiltilir. Dişi kedilerin bir hayliyi, kısırlaştırıldıktan sonra sahiplerine karşı daha şefkatli davranır. Çiftleşme güdüsüyle konuttan kaçıp yaralanma veya kaybolma tehlikeyi ortadan kalkar. İstenmeyen gebelik tehlikeyi sıfırlanır. Başka kedilerle münakaşa edip yaralanma olasılığı eksilir. Kısırlaştırma, kedilerin genel olarak ömrünü uzatır.

Dişi Kedi Ne Zaman Kısırlaştırılır?

Kediler dişi ya da erkek olsun, ergenlik döneminden itibaren kısırlaştırılabilir. Dişi kediler için genellikle altı-yedi aylıktan itibaren kısırlaştırma nasihat edilir. 

Çağdaş araştırmalar dişi bir kedinin ne kadar erken kısırlaştırılırsa, bu harekâtın verimlerinden o kadar çok faydalanacağını ortaya koymuştur. Ancak kedilerin bütün olarak kaç aylıktan itibaren kısırlaştırılması gerektiği mevzusu baytarlar arasında hâlâ tartışmalıdır.

ABD’de 11 baytarın vazife aldığı Kedi Kısırlaştırma Üzerine Baytar Vazife Eforu The Veterinary Task Force on Feline Sterilization, bir senelik araştırmanın neticesinde yavru kedilerin beş aylıktan itibaren kısırlaştırılabileceği neticesine vardı. Literatürü araştıran baytarlar 2017’de yayınladıkları önerilerinde, minik yaştaki kedilerin bedenlerinde daha az yağ olduğu için harekâtın daha süratli yapılabildiğini, bu sebeple anestezi süresinin çok daha kısa yakalanabileceğini tespit etti. Yavru kedilerin çok daha süratli iyileştiği, erken yaşta kısırlaştırmanın fiziksel veya psikolojik meselelere yol açmadığı da ortaya kondu. Fakat günümüzde bir hayli baytar, kısırlaştırma süresinin altı aylıktan daha erkene çekilmesine karşı çıkmaktadır.

Kedimi Kısırlaştırmadan Evvel Bir Kere Çiftleştirmeli Miyim?

Kedilerin kısırlaştırılmadan evvel en azından bir kere çiftleşmesi ve hatta doğum yapması gerektiği doğru değildir. Duygusal bir açıdan bakıldığında kedilerin aile kavrayışı yoktur. Anne kedi, yavrularını sütten kestikten sonra analık yapmaya devam etmeyecektir. Hatta, kediler gelecekte kendi yavrularıyla da çiftleşebilir.

Tıbbi açıdan bakıldığındaysa, kedilerin kısırlaştırılmadan evvel bir kere doğum yapmasının ya da çiftleşmesinin sağlıkla alakalı bir yararı yoktur. Öte yandan, dişi bir kedinin ilk dargınlığına girmeden evvel kısırlaştırılması, bu harekâtın verimlerini artıracaktır.

Kediler Agresiflik Döneminde Neden Kısırlaştırılmamalı?

Dişi kedilerin kısırlaştırılması sırasında dikkat edilmesi gereken bir öteki nokta da, kedinin operasyon sırasında agresiflik döneminde olup olmadığıdır. Kediler agresiflik döneminde kısırlaştırılmamalıdır. 

Agresiflik döneminde kedilerin faize uzuvlarında kan akışı çoğalır. Bu sebeple, bu yarıyılda yapılacak bir operasyon ciddi kanama tehlikeyi kapsar. Operasyon tarihinde kedinizin agresiflik sürecinde olup olmadığına kesinlikle dikkat etmeli, gerekirse baytarınızı son dakikada dahi olsa uyarmalısınız.

Dişi Kediler Nasıl Kısırlaştırılır?

Kedi kısırlaştırmak, dünya çapında baytarların en sık hakikatleştirdiği harekâtlardan biridir. Kedinizin meçhul bir sağlık meseleyi olmadığı, tecrübeli bir baytar, pak ve bütün donanımlı bir ameliyathane şartlarını karşıladığınız tahminiyle, kısırlaştırma operasyonundan korkmanıza gerek yoktur.

Dişi kedileri kısırlaştırmada iki değişik teknik kullanılabilir. Ülkemizde de daha sık hakikatleştirilen ilk yöntemde, dişi kedinin hem rahmi hem yumurtalıkları alınır. Bu operasyon sonrasında kedi çiftleşme isteği dinlemez. 

Avrupa ülkelerinde daha çok seçim edilen ikinci yöntemdeyse, kedinin yalnızca rahmi alınır, yumurtalıklarından biri veya ikisi vazgeçilir. Kedinin cinsel yaşamı devam eder ama yavrusu olmaz. Bu yöntem, kedisi yalnızca konutta yaşamayıp caddeye da çıkan sahipler tarafından seçim edilebilir. Ancak vazgeçilen yumurtalıkların gelecekte iltihaplanma tehlikesini kapsadığı unutulmamalıdır.

Operasyon genellikle yan karından tek dikiş ile yapılır. Bazı vaziyetlerde orta karından birkaç dikiş de gerekebilir. Ancak iyileşme sürecini uzatan ve güçleştirebilen bu yöntem daha az seçim edilir.

Dişi Kedilerin Kısırlaştırma Sonrası Bakımı

Dişi kedilerin kısırlaştırma sonrası iyileşme süreci erkeklere mukayeseyle daha uzun sürer. Kediniz bütün bir işlem geçirmiş olacağı için derlenmesi takribî bir hafta kadar sürecektir. İyileşme sürecinde dikişlerinin hasar görmediğinden emin olmanız ve muhtemel bir karmaşıklığa karşı onu aralıksız gözlemlemeniz gerekir. 

Kısırlaştırma sonrası yapmanız gerekenler şöyle sıralanabilir:

Kedinizin enfeksiyon kapmaması için evinizi arının.  Yatağına tüylü olmayan, pak havlu veya çarşaf gibi sık değiştirebileceğiniz hijyenik örtüler serin. Yatağında rahat ettiğinden emin olun. Yarasını yalamaması için yakalık takın, siz de yarasına değmeyin.  Kedinizi operasyon sonrası kaldırıp kucaklamayın, reyin oynamaya zorlamayın. Kediniz operasyonun hemen sonrasında anestezi tesiriyle sarı köpük kusabilir. Baytarınızın da bu mevzudaki ihtarlarını dikkate alarak kusmalarını gözlemleyin; çok sık olması halinde baytarınıza müracaat etin. Operasyon sonrasında ilk su ve mamayı nasıl vereceğiniz mevzusunda baytarınıza müracaat etin. Evinizde başka kedi varsa, operasyonlu kedinin enfeksiyon kapma tehlikesini eksiltmek ve reyin oynamaya çalışıp kendisini zorlamaması için odaları ayırın. Kedinizin hareket alanını kısıtlayın, ilk günlerini sıçrayıp zıplamayacağı bir civarda geçirmesini sağlayın. Muhtemelse ilk günlerde tek bir odada ama gözünüzün önünde olsun. Kedinizi gözlemleyin ve dinleyin. Enfeksiyon kapıp kapmadığını, sezdiği acının eksilip eksilmediğini araştırın. Kısırlaştırılan bir dişi kedi, operasyondan takribî üç gün sonra hareketlenecektir. Bir yerlere çıkmaya çalıştığında onu gözlemleyin.

Kısırlaştırılan Dişi Kedi Kilolular Mı?

Kısırlaştırılan dişi kedilerin beslenmesine dikkat edilmelidir. Dişi kediler kısırlaştırma harekâtının hemen sonrasında kilo almaya eğilimli hale kazanç. Bunun nedeni, iştahı yüzde 20 ila 25 oranını çoğalırken enerji tüketme gereksiniminin eş zamanlı olarak yüzde 30 oranında düşmesidir. Dolayısıyla kedinizin perhizinde farklılık yapmazsanız kilo alması kaçınılmazdır.

Dişi Kediler Kısırlaştırıldıktan Sonra Nasıl Beslenmeli?

Kedinizin ne kadar yediğini ve ne kadar egzersiz yaptığını ayarlayarak kilosunu hakimiyet altında yakalamak sizin elinizdedir. Kısırlaştırılan kedi hâlâ sihrime düzeyindeyse, porsiyonlarını fazla eksiltmemeniz doğru olacaktır. 

Ancak erişkin yaşta kısırlaştırılmış bir kedinin, bu işlemi geçiren kedilere özel mamalar harcaması ve daha fazla hareket etmesi gerekir. Konuttan dışarıya hiç çıkmayan bir kediye saklanıp reyin oynayabileceği, tırmanabileceği alanlar yaratılmalıdır. Kedinin her istediğinde yemek yemesine izin verilmemelidir.

Kedilerin kilo alması, diyabet ve eklem rahatsızlıklarını birliktesi getirir. Fazla hareket etmeyen konut kedilerinde, hareketsizlik ve müddetinin büyük kısmını yalanmaya ayırıp çok tüy yutmasından dolayı sindirim meseleleri ortaya çıkabilir.