Son Haberler

Dış Gebelik Nedir, Nasıl Anlaşılır?

-
Eylül 15, 2022
Dış Gebelik Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Dış hamilelik, döllenen yumurtanın rahmin içine değil de başka bir yere tutunduğu hamilelik cinsidir. Dış hamileliklerin çoğu fallop tüplerinde oluşur. Bazen karında, yumurtalıklarda veya rahim ağzında oluştuğu da görülür. Fallop tüpleri bir bebeğin gelişmesine imkân veremeyecek kadar dar olduklarından, dış hamilelikler sıradan şekilde izlemez. Bunun takibinde yumurta suratından esneme esneme yapan fallop tüpleri patlayarak bayanların yaşamını tehdit edecek hale gelebilir. 

Dış hamilelikte en muhakkak başlı tehlike etmeni rahmin, fallop tüplerinin ve yumurtalıkların enfeksiyon kapmasıdır ve bu gidişata pelvis cerahati ismi verilir. Dış hamilelik tehlikeyi, altta sıralanan maddelerden rastgele biri mevzubahisi ise yüksektir;

Fallop tüpünün kısmen ya da tamamen tıkanmasına neden olan irin ya da enfeksiyonlar,
Leğen kemiği bölgesinde ya da fallop tüplerinde daha evvel yapılan bir operasyon, 
Endometriyoz ismi verilen, rahimde bulunan dokunun, rahmin dışındaki bir yere tutunması yoluyla fallop tüplerini tıkaması,
Anormal şekilli fallop tüpleri,
Daha evvel dış hamilelik geçirmiş olmak,
Kısırlık meseleleri,
Yumurtlamayı harekete geçirmek için ilaç kullanılması, 
Tüplerini bağlattıktan sonra hamile kalma.

Bir dış hamilelik geçiren kadının yine aynı gidişatla karşılaşması olasıdır. Ama bu dış hamilelikten sonra zaferli bir hamilelik geçirmenin ihtimalsiz olduğu anlamına gelmez. Bir tip hasar görmüş ise değişik tüpten hamile kalmak muhtemeldir. Şayet iki tüp de hasar görmüşse bu gidişatta tüp bebek alternatifi vardır. 

Dış hamilelik bulguları: Dış hamilelik, çoğu zaman başlarda sıradan hamilelikmiş gibi görünür. Bu surattan işaret ve bulguları rastgele bir hamileliğinkilerle aynıdır. Bu bulgular âdet kanamasının topallaması, göğüs hassasiyeti, bitkinlik ve bulantı olarak sıralanabilir.

Dış hamileliğin genellikle ilk bulgusu ağrıdır ama çoğunlukla bu ağrıya anormal bir kanama eşlik eder. Leğen kemiğinde, karında hatta omuz ve boyunda dahi bariz ve bıçak saplanır gibi ağrılar sezilebilir. Ağrı gidip gelebilir, iyileşebilir ve de makûslaşabilir. Dış hamileliğin değişik işaretleri de mide ve bağırsakla alakalı bulgular, baş dönmesi ve sersemliktir. Bu işaretlerin görülmesi gidişatında şipşak hekim aranmalıdır. Bu bulguların görüldüğü başka gidişatlar da vardır ama dış hamilelik tehlikesini ortadan kaldırmak usluca olacaktır.

Dış hamileliğin rehabilitasyonu: Hekim, dış hamilelikten şüphelenirse pelvik tetkik yapacaktır, ortada kesin olmayan ya da emin olunamayan bir gidişat olduğundaysa bir ekip laboratuvar testleri, ultrason tetkiki yapılabilir.

Fallop tüplerinde alana gelen bir yırtılma varsa döllenmiş yumurta işleme alınır. Daha minik dış hamilelikler ise yumurtanın gelişmesini durduran metotreksat isimli bir ilaçla rehabilitasyon edilir. Hadiselerin büyük çoğunluğunda cerrahi müdahele yapılır. 

Bir hekim, ender olarak da olsa, rastgele bir müdaheleye müracaat etmeden, dış hamileliğin kendiliğinden dışarı atılma veya emilim yoluyla kendiliğinden son bulup bulmayacağını gözlemeyi önerebilir.