Son Haberler

Dibek Kahvesi Nedir, Nasıl Yapılır?

-
Eylül 1, 2022
Dibek Kahvesi Nedir, Nasıl Yapılır?

Dibek Kahvesi Nedir, Nasıl Yapılır?

Dibek kahvesi ismini ne aromasından ne kahvenin tadından ne de kahvenin pişirilme biçiminden alır. Dibek kahvesine ismini veren şey kahvenin öğütme şeklidir.

Kavrulmuş kahve çekirdekleri taştan ya da ağaçtan yapılmış havana benzeyen bir el değirmeninde elle vurularak öğütülür. Bu değirmenin ismi dibektir. Dibek kahvesinin gizemi ezilirken içine bir parça mercan köşk katılmasıdır. Mercan köşkşöhret doyulmaz aroması ve kahve birleştiğinde dibek kahvesi doyumsuz bir tat ve koku vazgeçer.

Dibek kahvesi yapılırken kahve el yordamıyla öğütüldüğü için içerisindeki çekirdekler her zaman homojen olmayabilir. Kimi parçalar öbürlerine göre daha değişik büyüklüklerde kalabilir. Dolayısıyla dibek kahvesinden banal türk kahvesi gibi un minik bir kıvam beklemek çok doğru değil. Temelinde bu gidişat dibek kahvesinin kendine has özelliklerinden birisidir. Kahve içildikten sonra ağızda kalan parçalar dişlerin arasında yavaş yavaş ezildiğinde dibek kahvesinin ağızda vazgeçtiği rayihanın daha uzun sürmesi sağlanır.

Dibek kahvesinin tarihine baktığımızda daha önceki zamanlardan 1800’lü senelerin ortalarına kadar bu ananenin devam ettiğini görüyoruz. Bu gidişat tüfekçi ustalarından biri olan Selim’in 1827’de kahve değirmenini buluş etmesiyle son buluyor. Selim’in buluş ettiği kahve değirmeni kahvehanelerin dışında konutlara da giriyor. Dibekle kahve öğütmek güç ve sıkıntılı bir iş olduğundan artık yapılmaz hale geliyor ve kahve değirmenleri yaşamımızda iyice yerini alıyor.

Dibek kahvesinde doğru lezzeti tutmak için dikkat edilmesi gereken en ehemmiyetli noktalardan biri de kavurma safhasıdır. Kahveyi yakmadan, yavaş yavaş, karartmadan kavurmak gerekir. Böylece kahveyi içen şahsın ağzında yanık tadı vazgeçmemiş olur. Dibekte öğütülen kahve bir iki gün dinlendirilmeli daha sonra pişirilerek servis edilmelidir. Bu dinlenme süresi bir iki günü geçmemelidir.

Dibek kahvesinin pişirme biçimi hazırlığı kadar gizemli bir vaka değil. Cezvede aynı türk kahvesi pişirir gibi pişirebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken nokta köpürdükten sonraki kısmı çünkü çok süratli bir biçimde taşabiliyor. Kahve neşeyi yapmak yerine ocak arınmak istemiyorsanız gözünüzü cezveden ayırmamanızı öneririm.

Dibek kahvesi bazı yörelerde cezve yerine dolaysız olarak fincanda da pişirilir. Isıya dayanıklı fincanlar közün üzerine konur ve kahve ağır ağır pişirilir.