Son Haberler

Deniz Suyunun Faydaları

-
Eylül 20, 2022
Deniz Suyunun Faydaları

Deniz Suyunun Faydaları

Önümüz yaz ve bir hayli şahıs yaz tatili tasarılarını yapmaya başladı. Yaz tatili denince de genellikle akla deniz kenarında yapılan tatiller geliyor. Biz de bütün bu günlerde böyle bir yazının alakanızı sürükleyeceğini düşündük. 

Bu yazımızda size denizin rakamsız yararlarını sunacağız ve büyük olasılıkla yazının sonuna geldiğinizde şayet hala tasarınızı yapmadıysanız tatil tasarınızı oluşturacaksınız.

Vücut sıhhatinize, cildinize ve psikolojinize bir hayli verimi olan deniz suyu daha ilk girdiğiniz anda modunuzu yükseltme ve kendinizi daha sezmenizi sağlama gibi tesirlere sahiptir.

Hipokrat talasaterapi sözcüğünü deniz suyunun iyileştirici tesirlerini tarif edebilmek için kullanmıştır. Ayrıca daha önceki Yunanlılar da mineral bakımından zengin olan bu suyun sıhhate ve hoşluğa olan yararlarına teşekkürü borç öğrenmiş, deniz suyu ile doldurulan havuzlarda yıkanmışlardır.

Peki, deniz suyunun sıhhate, hoşluğa ve psikolojiye olan verimleri nelerdir?

Sıhhatli Bir Bağışıklık Sistemi

Deniz suyunun içerisinde hayatsal bileşenler, vitaminler, mineral tuzları, amino asitler, antibiyotik ve anti bakteriyel tesirler üretebilecek mikro organizmalar yer alır. Bunlar ise sıhhatli bir bağışıklık sistemine sahip olmanıza destekçi olur. Deniz suyunun bileşenleri kan plazması ile eşlik gösterir ve yüzdüğünüz sırada kolaylıkla bedeniniz tarafında emilir ve kullanılır. Ayrıca bazı kişiler denizde yüzmenin gözeneklerinizi açıp denizdeki minerallerin emilimine ve hastalığa neden olabilen zehirli maddelerin bedenden atılmasına izin verdiğini savunmaktadır.

Daha Kolay Bir Kan Dolaşımı

Denizde yüzmek bedeninizdeki kan dolaşımını kolaylaştırabilir. Bunu da hava lekeliliği, sıhhatsiz beslenme ya da stres neticeyi bedeninizde ölçüyü eksilmiş olan lüzumlu mineralleri tekerrür yerine koyarak hakikatleştirir. 

Kendini Daha İyi Hissetme

Bir Hayli şahıs deniz suyunu daha sıhhatli olmak ve kendini daha iyi sezmek için kullanmaktadır. Ilık bir denizde yüzmek bedeninizin iyileştirici mekanizmasını aktive eder ve astım, bronşit, eklem cerahati ya da bazı sızılarla başa çıkabilmenize destekçi olur. Magnezyum bakımından zengin olan deniz suları ayrıca kaslarınıza gevşetebilir, stresinizi eksiltebilir ve daha kolay yatmanıza destekçi olabilir.

Daha Sıhhatli Bir Cilt

Deniz suyunun içerisinde yer alan magnezyum daha nemli ve daha iyi görünen bir cilde sahip olmanıza destekçi olur. Sivilcelerin kurumasına ve siyah noktaların arınılmasına da verimleri olan deniz suyu bir hayli hoşluk merkezinde de kullanılmaktadır. Deniz suyunun öbür verimleri arasında kepek problemi ile başa çıkmaya destekçi olması, bedeni mantarlardan temizletmesi, ayak ve ter kokusuna iyi gelmesi, cildi ölü hücrelerden temizletmesi, yeni hücrelerin oluşmasına destek olması ve detoks sürecine katkıda bulunması sayılabilir.

Deniz Suyunun Öbür Verimleri Nelerdir?

Deniz suyu cerahati eksiltebilir ve atopik dermatit, egzama, sedef hastalığı gibi ten rahatsızlıklarının rehabilitasyonuna destekçi olabilir.Antiseptik özellikleri sayesinde ufak yaraların, kesiklerin, isiliklerin ve eskimelerin rehabilitasyonunda bereketlidir. Bu yararların ana sebebi ise deniz suyunun içerisinde yer alan tuz ve potasyum klorürdür.Cildin yapısını iyileştirir, elastikiyetini arttırır ve bir hayli cilt rahatsızlığını yatıştırır.Kan dolaşımındaki oksijen seviyesini arttırır.Deniz suyunun içerisinde yer alan iyot bağışıklık sistemi işlevlerini destekler ve tiroit faaliyetini arttırır.Natürel bir antiseptik olması nedeniyle bedenin enfeksiyonlarla savaşma ve asalak, bakteri ve mantarları öldürme kabiliyetini çoğaldırır. Soğuk algınlığı ve grip semptomlarını rahatlatır.Bronşit ve sinüzitin rehabilitasyon edilmesine destekçi olur.Burna çekilen deniz suyu sümüğün sökülmesine destekçi olur.Stresi eksiltir ve zihni iyileştirir.Deniz suyu güneş ile beraber bunalım, anksiyete, hissizlik, asaplılık gibi bir hayli duygusal kumpassızlığın rehabilitasyonuna destekçi olur.Deniz suyunun içerisinde yer alan magnezyum, lityum ve brom yatıştırıcı bileşenlerdir ve beyindeki serotonin, melatonin, triptamin seviyelerini dengeleyip koruma özellikleri vardır.Özellikle çift kutuplu rahatsızlık olarak öğrenilen psikolojik problemin rehabilitasyonunda lityum kullanılmaktadır.Deniz suyu uykusuzluk hastalığına iyi gelmektedir.Deniz suyu ve deniz kumu natürel peeling görevi görür. Suyun içerisindeyken bir avuç kumu bedeninize sürerek tesiri gözlemleyebilirsiniz.Deniz suyu ile gargara yapmak diş sızılarına iyi kazanç ve şayet ağızda yara varsa daha tez iyileşmesine destekçi olur. Elbette bunun için deniz suyunun pak olması gerekmektedir.

Deniz Suyu Hakkında Öğrenilmesi Gerekenler

Yapılan bir araştırma deniz suyu ile yetiştirilen küçük domateslerin antioksidan bakımından daha zengin olduğunu göstermiştir. Ayrıca yeniden aynı araştırma bu domateslerin kalp krizi ve kansere karşı bedenin mukavemetini çoğaldırabileceğini göstermiştir. Deniz kıyısındaki hava yüksek oranda olumsuz iyonlarla yüklüdür ve bu da kanın ve dokuların arınılması ile atılımın süratlenmesine destekçi olur.Yüzeceğiniz denizin pak olması çok ehemmiyetlidir. Lekeli bir denizde yüzmek fayda yerine hasarlara yol açabilir.“ National Ocean Service “ e göre deniz suyu içmek ölümcül olabilir. Bunu şöyle açıklamaktadırlar: Deniz suyunun içerisinde tuz vardır ve şahıs deniz suyu içtiğinde hücreler tuzu ve suyu almaktadır. Ancak deniz suyunda yer alan tuz bedenin işleyebileceğinden çok fazladır. Böbreklerimiz tuzlu sudan daha az tuzlu olan idrar üretebilmektedir. Bedene aşırıdan alınan tuzu atabilmek için daha fazla idrar çıkarmanız gerekir ve bu da dehidrasyon nedeniyle vefata yol açabilir.