Son Haberler

Dedektör Nedir, Nasıl Çalışır ve Dedektör Türleri

-
Eylül 12, 2022
Dedektör Nedir, Nasıl Çalışır ve Dedektör Türleri

Yer altının görüntülenmesinde kullanılan dedektörler, elektromanyetik dalgalar yayarak toprağın altında bulunan metallerin tespit edilmesine imkân sağlayan elektronik aygıtlardır. Dedektörler, istenilen bölgeye elektromanyetik alan iletirler. Bu elektromanyetik alan içerisinde bulunan metallerin enerjisini tespit edebilmek için aralıksız olarak radyo sinyalleri yollar. Dedektöre ait arama makarayı da dalgaların çarpma şiddeti ve geri dönüşünden yola çıkarak boyut ve derinlik hesabı yapar. 

Dedektörler, çeşitlerine göre değişik metal cinslerini aramaya programlanabilir, haliyle istenmeyen hedeflerin göz arkasını edilmesi sağlanabilir.

Dedektöre ait öğrenilmesi gerekenler;

Dedektörler efor kaynağı olarak genellikle lityum bataryaları kullanır. Ayrıca piyasada şarjlı olarak çalışan dedektörler de bulunmaktadır.
Dedektörlerde mesajım sinyalinin üretildiği, alınan sinyalin işlendiği ve bir cevaba dönüştürüldüğü bir hakimiyet kolisi bulunur.
Elektromanyetik alanın oluşturulduğu, dalgaların dağıldığı, arama makarasının da geri dönüş sağladığı bölgeye mesajım elektromanyetik alan denir. 
Dedektöre, isteğe göre bir hedef belirtilir, çivi gibi genellikle demir olan istenmeyen hedefleri göz arkasını etmesi sağlanır.
Kabul edilebilecek bir hedef tespit ettiğinde dedektörler muhtelif hedef tepkiler oluşturabilir. Kimileri sesli, kimileri görüntülü, kimileri ise üç ebatlı görüntü tepkiler üretebilir.

İyi dedektörün püf noktası, aranan hedefin kalitesine ve araştırma yapılacak bölgeye göre doğru seçilmiş olmasıdır. Hangi derinlikte hangi metalin aranacağı muhakkak olduktan sonra bir tercih yapmak en doğrusudur.

Örneğin, aranılan hedef tek para ise, alınması gereken dedektör 20-50 cm’e kadar tarama yapabilen, çevirmeli düğmeli olan tek para dedektörlerdir. Karmaşık makineler, tüm minik hedefleri de taramaya çalışacağı için yavaş çalışır ve zaman kaybına neden olurlar.

Eğer ki hedef, derinde yer alıyorsa derin dedektörlerde pulse sistemli metal dedektörler seçim edilmelidir. Bu dedektörler 2-3 metreye kadar hedef tespiti yapabilir. Ama dikkat edilmesi gereken şey şudur ki, dedektör ne kadar galibiyetli olursa olsun toprağın altında bulunan hedefin metal türüne dair net bir ayrım yapamaz. 

Netice olarak, tek para dedektörleri, altın dedektörleri, derin dedektörler arasından en iyi gibi bir ayrım yapmak mevzubahisi değildir zira her birinin hitap ettiği hedef ve derinlik değişiktir. Çeşitlerin içinde en iyiyi bulmak da kullanıcının dedektörünü tanıması ve eskiki deneyimleri taşıtıyla olacaktır.