Son Haberler

Çilekle Yapılabilecek En Güzel Tarifler

-
Eylül 8, 2022
Çilekle Yapılabilecek En Güzel Tarifler

Bahar sonrası yaz ve mevsimin en hoş meyvelerinden çilek şimdiden tezgâhlarda boy göstermeye başladı. Nefis bir çilek bulduğunuzda koca bir tabak yemek çok sevinçli olabilir ancak çileğin lezzetine lezzet katacak tarifler sınamakta fayda var.

Çilek Dolmaları

1 kilo çilek

Yarım kutu labne

Yarım su kadehi pudra şekeri daha az tatlı beğenirseniz kadehi de koyulabilir

Yarım su kadehi parçalanmış bisküvi

Çilekleri hoşça yıkayın ve tepelerindeki yeşil kısımları arının. Daha sonra bir oyma bıçağı ile içlerini çıkarın. Bölen çilek içlerini minik parçalara ufalayıp parçalanmış bisküvi hariç öbür malzemelerle karıştırarak iç harcını yapın ve minik bir kaşık takviyesiyle çileklerin içini doldurun. Bu doldurma operasyonu esnasında krema sıkma torbası veya bu forma sokacağınız bir yağlı kağıt da kullanabilirsiniz. Doldurma operasyonu bittikten sonra çilekleri sarih kısımlarından parçalanmış bisküviye daldırın.

Çilekle Yapılabilecek En Güzel Tarifler

Çilekli Yoğurt Dondurması

2 su kadehi çilek

¼ su kadehi yoğurt

2 çay kaşığı limon suyu

Tüm malzemeyi blender takviyesiyle püre haline getirin. Elde ettiğiniz karışımı varsa dondurma kalıplarına, yoksa buz kalıplarına döküp yakalamak için birer çubuk daldırın ve buzluğa koyun. Çubukları dikine daldıracaksanız bunu buzlukta bekleyen ilk 20 dakikadan sonra yapın. Böylece daha rahat yakalatabilirsiniz.

Çilekli Vinegret Sos

Vinegret sosu salatalardan öğrenirsiniz, bu sos sıradan koşullarda arpacık soğanı, hardal, sirke, zeytinyağı ve taze otlarla hazırlanan bir sostur ancak yaz mevsiminin gelmesini fırsat öğrenerek serin ve nefis salatalar hazırlamak için bu kez çilekten yararlanıyoruz.

20 tane taze çilek

2 çorba kaşığı bal

2 çorba kaşığı elma sirkesi

¼ çay kaşığı tuz

¼ çay kaşığı kara biber

Birkaç dal taze fesleğen

Birkaç dal taze nane

Tüm malzemeleri blendera koyup hafif pürüzlü bir kıvam elde edinceye kadar karıştırıyoruz. Yeşil salatalarınızda neşeyle kullanacağınız çilekli vinegret sosunuz hazır.

Çilekle Yapılabilecek En Güzel Tarifler

Çilek Margarita:

10-15 tane dilimlenmiş çilek

2 tane kivi

1/3 su kadehi esmer şeker

1 su kadehi taze limon suyu konsantre kullanmayın, bulabiliyorsanız lime kullanın

20 cl tequila

5 gr portakal likörü

Kırılmış buz küpleri

Çilekle Yapılabilecek En Güzel Tarifler

Çilekle ve kivileri blender takviyesiyle pürüzsüz hale getirin ve üzerine esmer şekeri ilave edin. Azıcık daha karıştırdıktan sonra sırasıyla limon suyu, tequila ve portakal likörünü ilave ederek karıştırın. Kırılmış buzlar ve taze nane ile servis yapın.

Afiyetler olsun!