Son Haberler

Charlie Chaplin Kimdir?

-
Eylül 14, 2022
Charlie Chaplin Kimdir?

Charlie Chaplin Kimdir?

Charlie Chaplin’in bütün ismi Sör Charles Spencer Chaplin’dir. Bir İngiliz olan Charlie Chaplin, sinema rejisörü, yazar, oyuncu ve komedyen’dir. Tüm dünya Charlie Chaplin’i sinema dünyasında yarattığı Şarlo Charlot şahsiyeti ile tanır. Yarattığı Şarlo şahsiyeti tüm dünyada yediden yetmişe herkesin beğenisini ve ilgisini toplamış bir şahsiyettir. Londra İngiltere doğumlu olan Charlie Chaplin, Amerika Birleşik Devletlerine gitmeden evvel Londra’nın yoksul bir semtinde yaşamaktaydı.  1913 tarihinde Amarika Birleşik Devlerine göç ettikten sonra burada sinema sektörüne atılır.

Bir düzenbazı canlandırdığı Making a Living, Charlie Chaplin’in ilk film olarak 1914 tarihinde çekilir. Hemen arkasından tüm dünyaya Charlie Chaplin’i büyük ayakkabılı, bol pantolonlu, melon şapkalı, bastonlu ve gülünç bıyıklı şahsiyet Şarlo olarak tanıtan Kid Auto Races in Venice filmine sürükler. Sakarlıkları ve komik haraketleri ile izleyici güldürmeyi başaran bu şahsiyet Charlie Chaplin’e zaferi getirir. Devam eden seneler kısa filmler ile geçer ve bu yarıyılda altmışın üzerinde kısa filmde rol alır. Bu roller Charlie Chaplin’e büyük bir şöhret kazanmasına takviyeci olur. 1918 senesinde uzun metrajlı filmler sürüklemeye başlayan Chalie Chaplin’nin uzun metrajlı ilk filmi A Dog’s Life olur. Bu yarıyıldan sonra Mutual Film Corporation firmayı ile olan sözleşmesi sona eren Charlie Chaplin, Douglas Fairbanks, Mary Pickford, D. W. Griffith ortaklığı ile United Artists sinema işletmesini kurar.

Charlie Chaplin, kendi işletmesini kurduktan sonra dünyada en çok öğrenilen Altına Atak, Büyük Diktatör, Asri Zamanlar, Sirk, Şehir Işıkları ve Sahne ışıkları gibi sinema filmlerini izleyici ile buluşturdu. Charlie Chaplin düşünce yapısını ve siyasi görüşlerini filmlerinde işlemeyi muvaffak olur. Sinema sektöründe o yarıyılda bulunmayan ve yapılması güç kabul edilen akrobatik hareketleri ve kareografileri galibiyetli bir biçimde izleyici ile buluşturmayı muvaffak olur. Charlie Chaplin’in yarattığı Şarlo tipi görünüş ve tutum itibariyle bir palyaçoya benzetilebilir. Charlie Chaplin, Amerika Birleşik Devletleri yurttaşlığını yalanlar. Aldığı bu karar suratından tüm dünya tarafından sevilen Charlie Chaplin için Amerika Birleşik Devleti’nde iftirama hareketi başlar. Yaptığı dört konutluluk, Altına Atak filminde komünist unsurların olduğu ve The Immigrant isimli filimde bir memuru tekmelediği sahne iftirama hareketi için mazeretleri olur. İftirama hareketi sonucunda Charlie Chaplin’in Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde bulunması yasaklanır. Charlie Chaplin ailesi ile beraber hayatının geri kalanını sürdüreceği İsviçre’ye yerleşir. Amerika Birleşik Devletleri’nden ayrıldığı tarihten sonra ilk kere 1972 tarihinde Oscar mükâfatını almak için Amerika Birleşik Devletleri’ne döner. Charlie Chaplin, rejisörlüğünü, senaristliğini, üretimciliğini yaptığı ve başrolünü de kendi canlandırdığı Şehir Işıkları isimli sinema filmi ile bir defa daha Oscar mükâfatı kazanır. Charlie Chaplin 86 yaşına gediğinde İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth tarafından şövalyelik unvanıSir ile onurlandırılır.

Charlie Chaplin’in Çocukluğu

Charlie Chaplin, Londra’nın yoksul bir semti olan East Lane’da 16 Nisan 1889 tarihinde dünyaya kazanç. Güç koşullar altında ve sıkıntılar içerisinde bir çocukluk geçiren Charlie Chaplin’in ebeveynleri profesyonel sanatçılardır. Annesi ve babası Charlie Chaplin ufak yaştayken boşanırlar. Charlie Chaplin’in Sydney Chaplin isminde bir kardeşi vardır. Charlie Chaplin ve Sydney Chaplin’in babaları değişik şahıslardır. Lily Harley sahne ismini kullanan Charlie Chaplin’in annesi ilk defa 19 yaşında sahne ile buluşmuştur.  Lily Harley’in asıl ismi Hannah Hariet Pedlingham Hill’dir. Charlie Chaplin’in annesinin psikolojik rahatsızlıkları aileyi daha da sıkıntılı bir vaziyete sokar. Hannah Hariet’in rehabilitasyon merkezine kaldırılmasından sonra Charlie Chaplin ve kardeşi, Charlie Chaplin’in babası olan Charles Chaplin Sr.’nin yanında kalmaya başlar. Charlie Chaplin 12 yaşındayken babasını içki suratından kaybeder. Charles Chaplin Sr. can verdiğinde 37 yaşındaydı. Babasının ölümünden sonra annelerinin yanına dönen Charlie Chaplin ve kardeşi, Hannah’nın hastalığının tekerrür başlaması suratından bakımevine yerleştirilirler. Charlie Chaplin’in çocukluğu sırasında yaşadığı bu sorunlar onun karakterinin oluşmasında ehemmiyetli yer meblağlar. Charlie Chaplin’in filmlerinde bu sıkıntıların kendilerini gösterdiğini görebilirsiniz.

Charlie Chaplin ve Sydney Chaplin sanatçı bir ailede doğdukları için kabiliyetlerini bu alanda gösterirler. 

Charlie Chaplin’in Amerika Macerası

Charlie Chaplin’in kardeşi Sydney Chaplin 1906 senesinde bir kumpanyaya katılır iki sene sonra Charlie Chaplin de kardeşinin katıldığı ünlü Fred Karno kumpanyasına dahil olur. Fred Karno ile Amerika Birleşik Devletleri’nde turneye çıkarlar. Turne bittikten 5 ay sonra Charlie Chaplin tekerrür Amerika Birleşik Devletleri’nde bir turneye katılır. Bu turnede Stan Laurel ile beraber çalışabilme olanağı buldu. Charlie Chaplin, 1913 senesinde sahnede performansını sergilediği bir sırada Mack Sennett’ın ilgisini sürükleyerek Keystone Stüdyoları aracılığı ile sinema dünyası ile tanışır. İlk filmi Making a Living isimli kısa filmde rol alır. Charlie Chaplin Mack Sennett’e maharetini kanıtlayarak sinema sektöründeki yerini garanti altına alır. Charlie Chaplin, Keystone Stüdyoları ile bir sene içinde 35 film çeker ve sinema dünyasında ismini duyurur. Charlie Chaplin, 1916 tarihinde Mutual Film Corporation film firmayı ile uyuşur ve kendi film işletmesini kuracağı tarihe kadar sinema oyunculuğu hayatına burada devam eder. 1918 senesinde Charlie Chaplin ve Mutual Film Corporation film firmayı arasındaki uyuşma bittiğinde Charlie Chaplin United Artists film işletmesini kurarak sanat hayatına devam eder.

Charlie Chaplin, filmleri ile her zaman makûs idare şekline tenkit etir. İster kısa metrajlı film olsun ister uzun metrajlı film Charlie Chaplin’in karakteri ve görüşleri filmlerinde her zaman hissedilir. Nazi idaresindeki Almanya’yı eleştrdiği Büyük Diktatör isimli filmi ile Amerika ve Almanya arasındaki ilişkilere hasar verdiği düşüncesi ile Charlie Chaplin için iftirama hareketi başlatılır. Bu hareket sonucunda Charlie Chaplin Amerika Birleşik Devletleri’nden çıkarılır. Charlie Chaplin, filmleri ile her zaman yoksul ve ezilen kesimin yanında olarak kendisinde ulustan biri olduğunu gösterir.

Charlie Chaplin, filmleri ile Amerikan sinema sektörüne yeni fikirler ve uygulamalar getirir. Filmlerde diyalogların ayrı bir ekrana geçiş yapılarak izleyici ile buluşturulması gidişatından teknolojik büyümelerden faydalanarak kurtulur.

Charlie Chaplin’in Vefatı

Amerika Birleşik Devletleri’nden ayrılan Charlie Chaplin, ailesi ile beraber yerleştiği İsviçre’de hayatına devam eder. 1960’lara gelindiğinde Charlie Chaplin’in sağlığı bozulmaya başlar. Charlie Chaplin ile bağlantı kurabilmek güç bir hal alır. 17 sene sonra 1977 tarihinde tekerlekli sandalye ile hayatına devam etmek zorunda kalır. Hayata gözlerini kapamadan iki sene evvel İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth tarafından şövalye unvanı alır. 88 yaşına geldiği 1977 senesinin Noel yarıyılında uykusunda ölüm eder. Charlie Chaplin ‘in cenazesi fidye istemek için kaçırılmak istense de hırsızlar emellerine erişemediler. Charlie Chaplin‘in vücudu Cenevre Gölü’nün derinliklerinden çıkartılarak kabrine yine yerleştirilir. Charlie Chaplin’in can verdikten sonra dahi sorunlu bir yarıyıl geçirdiğini düşünürsek hayatı sırasında sürüklediği sıkıntılar vefatından sonrada devam etmiştir diyebiliriz.

Charlie Chaplin ve Şehir Işıkları

1931 senesinde çekilen City Lights başka bir deyişle Şehrin Işıkları filmi Charlie Chaplin’in en iyi filmi kabul edilir ve ona Oscar mükâfatı kazandıran filmidir. Charlie Chaplin, filmde fukara bir şahsiyeti canlandırır. Yolda giderken âmâ bir çiçekçi kız ile karşılaşır ve kıza acıyarak cebindeki son para ile kızdan bir çiçek alır. Filmin hikayesi bu biçimde başlar. Devamında bir ekip tesadüfi olaylar ve ana kişiliğin âmâ çiçekçi kız için çabalaması anlatılır. Film senaryosunun Kemal Sunal’ın başrolünü oynadığı En Büyük Şaban filmi ile hemen hemen aynı olduğunu ek bir bilgi olarak verebiliriz.