Son Haberler

Catering Nedir, Ne İş Yapar?

-
Eylül 3, 2022
Catering Nedir, Ne İş Yapar?

Catering, çok rakamda şahsa yemek servisi sağlama sanatıdır. Değişik emeller için yemek hizmetleridir.

Catering Nedir, Ne İş Yapar?

Yemek, temel gereksinimlerimizden biridir. Standart yemekler dışında yemek işini bir sanata dönüştüren uygulamalar da vardır. Devamlı yeni organizasyonların geliştirildiği günümüzde yemek hizmetleri daha da ehemmiyet kazanmaktadır. Müessese, kuruluş, firma, organizasyon ve aktiflikler için her çeşit yemek ve ikram hizmeti sunan catering şirketleri, bu anlamda ehemmiyetli bir işlev görmektedir. Peki, catering nedir? Catering işletmeleri ne iş yapar?

Catering Nedir?


Catering, “yemek hizmeti” anlamında kullanılan bir terimdir. Son senelerde oldukça büyüyen bir sektör haline gelen catering, “gıda tedarik eden” anlamında da kullanılır. Genel olarak toplu yemek hizmeti veren işletmeler bu adla anılır. Başka Bir Deyişle, toplu yemek hizmeti veren ve yemek yapımı yapan işletmelerin genel ismidir. Fabrikalara, mekteplere, sağlık kurumulara, ufak ve büyük ölçekli müessese, kuruluş ve şirketlere ve hatta az rakamda katılımcısı olan buluşmalara verilen toplu yemek hizmetleri, “catering” terimi altında değerlendirilir.

Catering hizmeti, günümüzde büyük çaplı işyerleri başta olmak yemek veya ikram gereksinimi dinlenen organizasyonlar için oldukça pratik ve ekonomik bir uygulamadır. Düğün, kına, nişan, sünnet ve doğum günü gibi özel program ve kutlamalar için de kullanılabilen catering hizmetleri, zaman tasarrufu sağlayan bir ikram alternatifidir. Organizasyon sahipleri için özel günlerin yoğunluğu içinde anlamlı bir yemek çözümdür.

Bir catering firmayı, yakın veya uzak bir yerdeki alıcılarına sıcak veya soğuk gıdalar sağlar. Gıda üreticileri, alıcılarının lüzumlarına bir hayli istikametten adapte olmak zorundadır. Menüleri, perhiz seçimlerine göre hazırlamaları gerekir. Özel aktiflikler için değişik gıda ve meşrubat teçhizatları kiralayabilirler. Bir yemek hizmeti firmayı, kendi aşçılarını istihdam edebilir veya taşeron olarak üçüncü kişilerden yemek hizmeti satın alabilir.

Bazı catering işletmeleri, organizasyon ve faalliklerde yemek ve sunum hizmetlerinin yanında dekorasyon, masa ve sandalye kumpası, müzik ve ışıklandırma gibi değişik organizasyon hizmetleri de vermektedir. Otel ve lokantalardaki catering hizmetleri, mutfak personeli ile alıcı arasında bir taşıtı kalitesindedir. Catering şirketleri bir faallik salonunda bin şahsa yemek servisi yapabilir veya ufak şirketin buluşmasına paketlerde öğle yemeği sunabilir.

Catering şirketleri, değişik insanların gıda ve meşrubat lüzumlarına odaklanır. Yemek menüsünden faallik dekoruna kadar tüm detaylarla ilgilenerek, misafirlere en iyi yemek hizmeti sunmak zorundadırlar. Bazı vaziyetlerde, bireylerin beslenme seçimleri ve dini hassasiyetleri, gıda ve meşrubat tedariki için rol oynayabilir. Bu nedenle catering işletmesi, bu hassasiyetlere özen göstermelidir.

Catering Ne İş Yapar?

Yemekli organizasyonları, özel bir ikram hizmetine lüzum dinler. Her organizasyonun kendine özgü ikram konsepti vardır. Misalin; nişan merasimi ikramları ile balo yemekleri değişik konseptlerde sunulmalıdır. Bunun yanında bir fabrika, çalışanları için günlük öğün yemekleri sağlamak zorundadır. Mutfak üniteyi kurmadan dışarından yemek hizmeti almak isteyen bir fabrika, toplu yemek hizmeti alternatifini değerlendirmektedir. Tüm bu yemek ve ikram hizmetlerinden her biri, catering ne iş yapar sualinin bir yanıtıdır.

“Catering” denince yalnızca yemek hizmetleri anlaşılmaktadır. Ancak, günümüzde toplu yemek hizmetleri ile beraber kokteyl ikramlarından barbekü partilerine, düğün pastasından kuru pasta hizmetlerine, şekerlemelerden meşrubatlara, mobil yemeklerden mektep yemeklerine kadar bir hayli gıda hizmeti için catering işletmeleri seçim edilmektedir.

İş yaşamı için ehemmiyetli bir sektör olan catering işletmeleri, her sektör için değişik yemek lüzumlarına verebilecek kapasite olmalıdır. Bu çerçevede hizmet verilen alıcının seçimlerine uygun yemek veya ikram menülerinin hazırlanması, zamanında teslim edilmesi ve yemeklerin sunulması gibi etkenler, iş yaşamının catering işletmelerinden beklediği temel başlıklardır.

Catering hizmetleri, değişik hassasiyetleri dikkate alır. Misalin; ağır sanayi sektöründe genellikle karbonhidrat ağırlıklı yemekler seçim edilir. Teknoloji sektöründe fast food gibi hazır yiyecekler en ehemmiyetli yemek alternatifi olurken, spor sektöründe ise protein bakımından zengin yemek veya yiyeceklerin tüketimine öncelik verilir.

Catering işletmeleri, tüm bu kriterleri dikkate alarak uygun yemek listeleri hazırlar. Yemek hizmetlerinde doyurucu yiyeceklerin yanında yemeklerin birbirleri ile geçimi, yemeklerde mevsimlik mahsullerin kullanılması, kalori hesabı, yiyeceklerin tazeliği ve hijyen gibi etkenler catering işletmeleri için başlıca kriterler arasında yer alır.

Yemek hizmeti alan müesseseler veya şirketler, catering işletmelerinden özel menü veya uygulamalar isteyebilir. Yoğun ve tempolu çalışma yaşamına uygun ve balanslı yemekler, işletmelerin temel arzları arasında bulunur. Catering işletmeleri, bu ve eşi arzları yerine getirmekle mesuldür.

Catering işletmeleri yemekleri birey rakamına göre hazırlar ve nakliye taşıtları ile alakalı müesseseye sevk eder. Zamanında teslimat, en az besinlerin lezzeti ve niteliği kadar ehemmiyetlidir. Yemeklerin sunumu ve estetiği de catering alıcılarının umursadığı mevzular arasında yer alır. Dikkat sürükleyen bir sunum, kolay bir yemeği dahi lezzet şölenine döndürebilir.

Catering Çeşitleri

Catering hizmetleri, dört ana cinste sunulur. Yemek tedarikçileri, bu cinslere göre alıcıları için muhtelif lüzumları karşılar.

Mobil catering hizmetleri: Mobil catering hizmetleri, bir fuarda, bir cadde köşesinde, bir şantiyede, bir gıda ve meşrubat karavanında, bir alışveriş merkezindeki kioskta veya bazı işletmelerin lobisinde bulunabilir. Bu cins gıda tedarikçileri, sandviçlerden salatalara kadar evvelden ambalajlanmış mahsuller sunar. Hatta öğle yemeğini dışarında yemek isteyen büro çalışanı alıcısına dahi mobil yemek hizmeti verebilir. Özel olarak planlanmış kamyonetlerde, minibüslerde, özel tasarım gıda otomobillerinde veya özel yapılarda hizmet verilebilir. Sunulan gıda cinsi ve çalışma saatleri, yemek firmasının alıcı tabanına göre değişir. Büro veya inşaat çalışanlarına muhtelif öğünlerde atıştırmalıklar sağlanabilir. Mobil gıda hizmetleri, millete sarih yerlerde, konserlerde veya eşi kalabalık faalliklerde yer alabilir.

Otel ve lokanta catering hizmetleri: Genellikle çok misafir organizasyonlarda kullanılan bir catering çeşididir. Alıcı ile mutfak personeli arasında verilen bir hizmettir. Yemek veya ikram menüsü hazırlama, masa kumpası ve dekorasyon gibi hizmetleri de kapsayabilir. Bu hizmetler için lüzum dinlenen rakamda ek servis personeli ayarlanması gerekebilir.

Özel catering hizmetleri: Düğün, doğum günü partileri, iş ve şahsi yıldönümleri, iş tatili faallikleri, emeklilik partileri ve öbür bir hayli faallik için yemek hizmeti verilen catering cinsidir. Tedarikçiler; menüler, tabaklar, yemek ekipleri ve servis personeli gibi tüm yemek süreçlerinden mesuldür. Ayrıca, faallik sona erdikten sonra masaların bir araya gelmesi ve pakliği gibi hizmetler de verirler. Yemek firmayı, bir faalliğin tüm istikametlerini ele alır. Bir satış temsilcisi, alıcının menüyü, dekorasyonu ve temayı tasarılamasına destekçi olur. Yemek firmayı, alıcının isteğine göre yemek hazırlamak için aşçılar ve destekçi personel kiralar, yemek masaları, dekorasyonlar ve aydınlatma sistemleri kurar ve servis için sunum personeli kullanır. Yemek şirketleri, muhtelif salonlarında, otellerde, mekteplerde, gemilerde veya rastgele bir mekanda hizmet verebilir. Gıda ve öbür hizmetler için birey başı fiyat alınır.

Endüstriyel catering hizmetleri: Ticari işletmelerin yaygın olarak seçim ettiği catering cinsidir. Şirketler, yemek tedarikçilerinden bir kontrat çerçevesinde yemek hizmeti alır. Bu gıda meşrubat tedarikçileri, firma personeli için günlük öğün yemekleri temin eder. Yaygın olarak fabrikalar, mektepler, sağlık kurumular, cezaeviler ve havayolları şirketleri gibi çok değişik sektörlerden değişik işletmelerin seçim ettiği catering hizmetidir. Endüstriyel gıda meşrubat şirketleri; ana yemekler, ara yemekler, aperatifler ve meşrubatlar hazırlar ve satar. Alıcının mekanında, genellikle kumpaslı aralıklarla yemek sunmak üzere yemek servisi çalışanları istihdam ederler.

Catering İşletmesi Nasıl Kurulur?


Catering, imtiyazlı yemek, ikram ve ağırlama hizmetleri sunan şirketlerdir. Bir catering firması, değişik organizasyonlar için gıda hazırlayan bir firmadır. Yemek hizmetleri için yeterli zamanı veya olanağı olmayan birey veya kuruluşlar catering işletmelerinden hizmet alır. Peki, bir catering işletmesi nasıl kurulur?

Aileniz veya dostlarınız için yemekli programlar tertip etmeye meraklı iseniz bir catering işletmesi kurmak için teşebbüsçü bir ruha sahipsiniz demektir. Görece düşük fiyatlarla ufak bir işe başlama ve alıcı kazandıkça işi geliştirme avantajınız var!

Catering işletmesi kurmadan evvel bazı kriterlerin yerine getirilmesi ehemmiyetlidir. Öncelikle sektörde her türlü yemek ve ikram arzı olduğunu göz önünde bulundurmak gerekiyor. İşletmeler tarafından ana öğün yemekleri dışında sandviçler, salatalar, mezeler, hamurlu gıdalar ve meşrubatlar gibi çok rakamda menü arz edilebilmektedir. Her öğün için ayrı yemek tasarıları yapılması gerekebilir.

Misalin; bir düğün yemeği için etli yemeklerin yanında sunum tabağında aperatif gıdalar da bulunmalıdır. Yemeklerin lezzetinin yanında sunumun nasıl olacağı da catering şirketinin mesullüğündedir. Et ve hayvansal mahsuller yemeyen alıcılar için vejetaryen ve vegan alternatifler de sunulabilmelidir.

Catering işletmeleri hijyen, nitelik, sağlık ve servis hizmetlerinde muhtelif standartları korumak zorundadır. Alakalı devlet müesseseleri tarafından devamlı sorgulanmaktadırlar. Bu nedenle catering şirketlerinin muhtelif müesseselerden onaylı evraklara veya sertifikalara sahip olması gerekmektedir.

Bir catering işletmesi kurmak için lüzumlu temel etkenler şöyle özetlenebilir;

Catering işletmesi açmak için öncelikle alakalı devlet müesseselerinden veya otoritelerden izinler ve lisanslar alınmalıdır. Catering hizmetleri için uygun büyüklükte bir bina gerekmektedir. İhtimal varsa özel bir catering binası tasarıyı ile yeni bir bina yapılması daha bereketli bir iş civarı sağlayacaktır. Yapılan veya kiralanan binada en ehemmiyetli kısım mutfaktır. Mutfağın tasarımı ve dekoru, büyük ölçülerde yemek pişirmeye ve aynı anda çok rakamda şahsın çalışabilmesine imkân sağlamalıdır. Catering binasında ambar, kiler, nakliye parkuru, mutfak taşıt ve gereçleri, davlumbazlar, ocaklar ve yağ yakalayıcılar gibi uygun yerler ve teçhizatlar bulunmalıdır. Yemeklerin pişirilmesi için bir konutta ne gerekiyorsa catering şirketinde kat kat aşırısına lüzum vardır. Dev tencereler, kaşık çatal bıçak setleri, yemek pişirme aparatları, ızgara, fritöz, bulaşık cihazı, buzdolabı, derin dondurucu ve fırın gibi çok rakamda eşya, makine ve donanıma lüzum olacaktır. Catering işletmeleri için servis tabakları ve kaşık çatal setleri en ehemmiyetli teçhizatlardandır. Seçilecek servis teçhizatları, verilecek hizmetin cinsine bağlı olarak değişebilir. Catering hizmetleri için tüketmeleri ve faturaları takip etmek için bir muhasebeci istihdam edilmelidir. Catering şirketlerinin yaralandığı personeller şunlardır; aşçı, garson, paklik personeli, sürücü, insan kaynakları personeli. Gıdaları taşımak için minibüs stili ticari bir nakliye taşıtı temin edilmelidir. Catering hizmetleri için uygun yiyecek tedarikçileri ile uyuşmak gerekir. Toptan yiyecek satış işletmeleri ile uyuşma yapılabilir. Catering şirketinin sektörde tanınması ve hizmetlerinin duyurulması için reklam, sosyal medya, haber, bülten ve kitapçık gibi bir ekip pazarlama taktikleri uygulanmalıdır.

Catering ve Kariyer

Catering işletmeleri, günümüzde geniş bir istihdam alanına sahiptir. Catering sektöründe; aşçılardan garsonlara, paklik personellerinden bulaşıkçılara, muhasebecilerden sürücülere kadar çok değişik maharette personel istihdam edilmektedir. İş imkanları da gün geçtikçe genişlemektedir.

Catering sektöründe çalışmak isteyenlerin yiyecek ve yemek sektörü ile irtibatlı olması beklenir. Ekip çalışmasına geçimli ve bağlantıyı güçlü şahıslar, sektörün öncelikli seçimidir. Devamlı insanlarla bağlantı halinde olunduğu ve grup halinde hareket edildiği için bağlantı maharetinin gelişmiş olması ehemmiyetlidir. Bu sektörde deneyim, en az eğitim kadar ehemmiyetli bir kriterdir. Özellikle aşçıların deneyimi, catering işletmeleri için vitrin işlevi görür.

Catering Tarihi

“Catering” terimi ilk defa ticari gemi firmayı “Merchant Marines” tarafından kullanılmıştır. İşletme, gemileri için yemek hazırlama görevlisi istihdam etmiştir. Bu yemek görevlileri, mülk satın almak, gıda hazırlamak ve yemek ve meşrubatları gemilerdeki insanlara sunmakla mesuldü.

Bununla beraber cateringin ticari anlamda geçmişi çok daha geriye gitmektedir. Catering, Çin’de M.Ö. 4 binli senelere kadar uzanan bir geçmişe sahip. Daha Önceki Mısır’da yemek hizmetlerinin çoğu köleler tarafından sağlanmıştır. Daha Önceki Yunanlılar, Roma İmparatorluğu’ndaki hanlarda yemek gibi muhtelif hizmetler için fiyat arz etmiştir.

Orta Çağ’da dışarından yemek hizmeti genel olarak Avrupa’daki Hristiyanların manastırlarında yaygındı. Ticari anlamda yemek hizmeti, Charlemagne Şarlman yarıyılında ortaya çıktı. Geç Orta Çağ’dan itibaren yeni burjuvalar, cateringin popülerliğinin çoğalmasına neden oldu.

Catering sanayisi, 14. ve 15. asırda Alman yasa koyucuların dikkatini çekti ve gıda ve bira tertip etmeleri yaptılar. Ancak sektör yaygın olarak krallara ve asillere hizmet etti; bayramlarda ve seçkin kutlamalarda kullanıldı. 18. asırda Fransız Devrimi’nden sonra catering loncaları hünerlerini sergilemeye başladı. Ardından ilk Fransız lokantaları hizmet vermeye başladı.

II. Dünya Savaşı’ndan sonra Amerika’da gıda tedariki yapan firmaların rakamı çoğalmaya başladı. İnsanlar zenginleştikçe ve ekonomi geliştikçe, gıda meşrubat üreticileri, daha evvel zenginler için yapılan yemek hizmetlerine arz olduğunu gördü.

Son 100 senede teknolojideki yenilikler, popülasyon çoğalışı, taşımacılığın gelişimi, seyahat ve turizmdeki çoğalış, gastronominin popülaritesinin çoğalması ve mevcut ekonomik etmenler, catering sektörünün büyümesine neden oldu.

Catering hizmetleri Türkiye’de 1980’li senelerde dağılmaya başladı. İlk evvelleri yalnızca oteller için toplu yemek hizmetleri verilirken, daha sonra tüm sektörlere dağılarak ehemmiyetli bir yemek ve ikram hizmeti haline geldi.