Son Haberler

Burçak Ununun Faydaları?

-
Eylül 11, 2022
Burçak Ununun Faydaları?

Burçak yapısı itibariyle hemen hemen her yerde yetişebilecek bir nebat cinsidir. Baklagiller sınıfına girer. Mercimeğe eş tanelere sahiptir ve hayvan yemi olarak kullanılmasını öğrenilir.

Burçak tohumu kurutulduktan sonra toz haline getirilerek burçak unu elde edilir ve burçak unu muhtelif ilaçların imalinde kullanılır.

Burçak unu sirke ile beraber karıştırılıp içilirse idrar söktürücü özellik gösterir.Bünyesi cılız olan ve kilo alamadığından şikâyet eden şahıslar için kilo aldırıcı özelliğe sahiptir. Bunun için burçak unundan un helvası yapılarak harcanması yeterlidir.Burçak unu isilik ve mayasıl gibi hastalıklar için iyileştirici özelliğe sahiptir.Ciğer ve dalaktaki tıkanıklıklara iyi kazanç. Ciğerler için besleyici özelliği vardır.Burçak unu hazmı basitleştiren bir yapıya sahiptir.Egzama hastalığının rehabilitasyonunda kullanılmaktadır. Burçak ya da burçak unu kaynatıldıktan sonra hastalıklı bölge suyu ile temizlenir.Mayasıl rehabilitasyonunda kullanılır. Tıpkı egzamada olduğu gibi burçak unu kaynatıldıktan sonra hastalıklı bölge suyu ile temizlenir.Böbrek taşı olup ağrı sürükleyen şahıslarda kullanıldığında ağrı kesici tesiri olduğu söylenmektedir.Böbreklerinde taş ve kum problemi olan şahıslarda saf zeytinyağı ile karıştırılıp harcanan burçak ununun rehabilitasyon edici özelliği bulunmaktadır. Burçak unu ve zeytinyağından yapılan un çorbası aç karnına kumpaslı olarak tüketilmelidir.Afrodizyak tesiri vardır, cinsel istek uyandırır ve cinsel isteği arttırır.Anne sütünü çoğaldırır. Burçak unu balla karıştırılarak macun haline getirilerek harcanır veya burçak unu ve zeytinyağından çorba yapılıp harcanır.Burçak unu ile lapa yapılarak harcanırsa sırt ağrıdene iyi geldiği söylenmektedir.Vücutta oluşan kirlerin üzerine burçak unu lapası sürülürse iyileştirici özellik gösterir.Cildi hoşlaştırır.Burçak unundan yapılan lapanın kırıkların üzerine koyulup sarıldığında iyileştirici tesiri olduğu söylenmektedir. Ayrıca burçak unundan yapılan çorbayı kumpaslı harcandığında kemiklerin kaynama müddetinin kısaldığı söylenmektedir.Ayrıca ezik ve morluklarda da rehabilitasyon edici tesirleri görülmüştür.

Not: Rastgele bir hastalığa sahip olan ya da hamile olan bireylerin natürel rehabilitasyon usullerinden evvel kesinlikle uzman bir doktora danışmaları oldukça ehemmiyetlidir. Rastgele bir yiyeceğe alerji vaziyeti mevzubahisi olabileceğinden doktora danışılarak kullanılmasında fayda vardır.