Son Haberler

Börülce Nasıl Haşlanır?

-
Eylül 13, 2022
Börülce Nasıl Haşlanır?

Börülce familya olarak baklagiller arasında yer alır ve bir cins fasulyedir. İyi gelişmiş köklere sahip olan bu nebat tek seneliktir ve otsu nebatlar sınıfına girer. Börülce tohumlarının meyvesine bağlandığı yerde renkli halkaları vardır bu surattan diğer bir ismi de karnıkara’dır.

Börülcenin tıpkı taze fasulye gibi zeytinyağlı yemeği yapılabileceği gibi salatası da yapılmaktadır. Muhtelif mezelerde de kullanılabilir.

Taze Börülce Nasıl Haşlanır?

Şayet taze börülce kullanacaksanız öncelikle alacağınız börülceler olabildiğince ince ve taze olmalıdır. Böylece kılçıklı bir börülceyle karşılaşma tehlikesini en aza indirmiş olursunuz.

Taze börülceleri haşlamadan evvel kılçıkları varsa bunları ayıklamanız gerekir. Börülce ayıklamanın taze fasulye ayıklamaktan bir farkı yoktur. Bıçak kullanarak ya da elinizle alt ve üst kısımlarını kopardıktan sonra kenarlarındaki kılçıkları da dikkatli bir biçimde alın. Akabinde börülcelerin üzerinde siyah delikler olup olmadığını hakimiyet edin çünkü bu delikler varsa börülcenin kurtlar tarafından keşfedildiği anlamına kazanç. Delikli börülceleri ayıklayıp atın. Haşlayacağınız börülceleri boyuna göre iki ya da üç parçaya bölün.

Kılçıkları arınılan ve ayıklanan börülceleri bol suyla yıkadıktan sonra kaynar su dolu bir tencerenin içine haşlanmaya vazgeçin. Bu esnada bir kabın içerisini çok soğuk su ile doldurun, içerisine buz parçaları da ilave edebilirsiniz. Taze börülceler vasati 8-10 dakikada haşlanır. Çatal takviyesiyle yumuşayıp yumuşamadıklarını hakimiyet edebilirsiniz. Haşlanan börülcelerin suyunu süzüp hemen hazırladığınız soğuk banyoyla buluşturun ve bir iki dakika bekletin. Böylece börülceler canlı renklerini daha az kaybedecekler ve daha taze görünecekler.

Taze Börülce Salatası Nasıl Yapılır?

Börülceleri yukarıyada belirttiğimiz biçimde arınıp haşladıktan sonra kesinlikle soğuk su banyosunu yaptırın. Öncelikle sarımsakları tuz takviyesiyle iyice ezip aromalarının çıkmasını sağlayın. Ezilen sarımsaklarınızı zeytinyağı ile karıştırıp üzerine bir limonun suyunu ilave edin. Közlenmiş kırmızı biberleri uzun şeritler halinde doğrayın. Süzdüğünüz börülceleri salata kabına alıp közlenmiş biberlerle birleştirin. Hazırladığınız sosu üzerine dolaştırıp karıştırın. Bu evrede damak tadınıza göre tuz ilavesi yapabilirsiniz.

Malzemeler:

Yarım kilo taze börülce
4-5 diş sarımsak
4 adet közlenmiş kırmızı biber
1 adet limon suyunu kullanacağız
Deniz tuzu yoksa klasik tuz
Zeytinyağı vasati yarım çay kadehi

Kuru Börülce Nasıl Haşlanır?

Kuru börülceleri haşlamadan evvel tıpkı kuru fasulye ve nohut gibi bakliyatlarda olduğu gibi bir gece evvelden suya koyun ve haşlama müddeti gelene kadar bekletin. Haşlamadan evvel suyunu süzüp tencereye aldığını börülcelerin üzerini 3 parmak geçecek kadar su ilave edip 15 dakika haşlayın. İlk haşlama suyunu döktükten sonra yeniden aynı ölçüde kaynamış suyu ilave edip yumuşayıncaya kadar haşlayın. Haşlama suyunu süzdükten sonra kuru börülceleri kullanabilirsiniz.

Börülce Nasıl Haşlanır?

Kuru börülce: Baybarslavals

Kuru Börülce Salatası Nasıl Yapılır?

Öncelikle börülceleri yukarıyada tarif ettiğimiz biçimde haşlayın. O esnada maydanoz, dereotu ve taze naneyi ince ince kıyın. Yeşillik ölçüsünü tutkuya göre yarımşar demete de indirebilirsiniz. Kornişon turşuları da minik minik doğrayın. Közlenmiş kırmızı biberleri minik kareler halinde doğrayın. Sosu için zeytinyağı, limon suyu, nar ekşisi ve tuzu karıştırın. Cevizleri el yordamıyla ayrılın. Bundan sonrası işin en neşeli kısmı; haşlanan ve süzülen börülceleri azıcık soğuttuktan sonra kornişon turşu, közlenmiş biberler, ceviz ve sosla bir araya getirip hoşça karıştırın. Daha sonra ince ince kıydığınız yeşillikleri de ilave edip tekerrür karıştırın ve servise hazır.

Malzemeler

Yarım kilo kuru börülce
1 demek maydanoz
1 demet taze nane
1 demet dereotu
15-20 adet kornişon turşu
3-4 adet kırmızı köz biber
2 avuç ceviz
3 yemek kaşığı nar ekşisi
1 limonun suyu
Yarım çay kadehi zeytinyağı
Deniz tuzu yoksa klasik tuz
Börülce Nasıl Haşlanır?

Deniz Börülcesi: BBC

Deniz Börülcesi Nasıl Haşlanır?

Deniz börülcesi ayıklamak deyince bir çok bireyin gözü korkuyor olabilir ancak bunun çok kolay bir tekniği var. Öncelikle deniz börülcelerinin sert olan saplarını ve köklerini ayıklıyoruz. Bol suda hoşça yıkadıktan sonra vasati 8-10 dakika haşlıyoruz. 7-8 dakika haşlandıktan sonra bir iki tanesini alıp hakimiyet edebilirsiniz. Rahatlıkla koparabiliyorsanız haşlanmış demektir, fazla haşlarsanız kılçıklarını ayıklarken zorlanırsınız ve deniz börülceleri ezilir. Tıpkı taze börülcede olduğu gibi deniz börülcelerini de haşladıktan hemen sonra süzüp buz dolu çok soğuk suya koymanız ve birkaç dakika beklemeniz gerekir. Böylece renkleri daha canlı kalır ve kıvamları yerinde olur. Haşlayıp şokladığınız börülceleri süzdükten sonra ayıklama operasyonuna geçebilirsiniz. Deniz börülceleri boğum boğumdur. Kök kısmına en yakın boğumdan yakalayıp zarifçe sürüklediğinizde kılçığını rahatlıkla ayıklayabilirsiniz.

Deniz Börülcesi Salatası Nasıl Yapılır?

Haşlayıp kılçıklarını ayıkladığınız deniz börülcelerini zeytinyağı, limon ve tuz ile hazırladığınız sosla birleştirdikten sonra nefis bir salata elde edebilirsiniz. Azıcık daha değişik bir tat elde etmek isterseniz sosun içerisine birkaç diş hırpalanmış sarımsak, azıcık pul biber, bir iki yemek kaşığı nar ekşisi de ilave edebilirsiniz. Damak tadınıza göre limon yerine elma sirkesi ya da beyaz üzüm sirkesi de kullanabilirsiniz. Deniz börülcesi salata ya da yemeklerin yanında meze olarak servis edilebilir. Ayrıca haşlanmış karideslerle birleştirerek nefis bir salata da yapabilirsiniz.