Son Haberler

Balmumu Nedir, Nasıl ve Nerelerde Kullanılır?

-
Eylül 19, 2022
Balmumu Nedir, Nasıl ve Nerelerde Kullanılır?

Balmumu Nedir, Nasıl ve Nerelerde Kullanılır?

Balmumu muhtelif arı cinsleri tarafından natürel yollarla üretilir. Balmumu natürel olduğundan, pek çok insan balmumundan yapılmış cilt bakım ve kozmetik mahsullerini kullanmayı seçim etmektedir. Canlı ve sıhhatli bir tene sahip olabilmek için zorunlu olan A vitamininden tutun da antioksidanlara kadar hemen her şey balmumu içerisinde mevcuttur. Yumuşatıcı ve ıslatıcı özelliği dolaysıyla balmumu, teninizin gereksinimi olan suyu ve parlaklığı sağlayacaktır. Antienflamatuar ve antiseptik özellikleri dolaysıyla teninizde görülen iltihaplı sivilce ve egzama gibi rahatsızlıkların rehabilitasyonuna destekçi olacak ve teninize tekerrür yumuşaklık kazandıracaktır. Peki bereketleri sayılmakla bitmeyen bu balmumu nedir ve neyden yapılır?

Balmumu imal süreci, bir bahçe veya ormanda bulunan parlak renkli çiçeklerin arıları cezbetmesiyle başlar. Polen ve nektar üretebilmek için arılar bu çiçekleri arar. Şeker istikametinden düşük nektarın pek çoğunu, şeker oranı yüksek bala çeviren arılar, bu nektarın bir kısmını da balmumu yapmak için kullanırlar. Arı kolonisi balmumu olmadan yaşamda kalamaz.Bunun sebebi arıların bal peteklerini balmumundan yapıyor olmalarıdır.Balı peteklerde muhafaza etmek elzemdir, çünkü yeni nesil arılar bu ballar ile besleneceklerdir. Böylece koloninin aralıksızı sağlanmış olur. Arılar harcamadıkları balları itinayla peteklere yerleştirirler. Bu petekler müseddes biçiminde silindirlerdir ve evvel yan yana, daha sonra arka arkaya olacak biçimde inşa edilirler. Arılar hem balı hem de polenleri bu peteklerin içine gizler. Aynı zamanda bu petekler, arıların yavrularını geliştirdikleri yerdir.

Emekçi arılar topladıkları nektar ile kovana döndükleri zaman, bu nektarı balmumu yapmada vazifeli arılara verirler. Bu arılar hem balı hem de nektarı yerler ve bu malzemeleri bedenlerinde işleyerek balmumunu üretirler. Genelde arılar, bir birim ağırlığındaki balmumunu üretebilmek için 6 ila 8 birim ağırlıkta bal harcarlar. Natürel olarak, arıların koloniyi ayakta yakalayabilmek için lüzum dinledikleri balmumu, arılar tarafından büyük ölçülerde nektar harcanarak üretilir.Nektarı ve balı yedikten hemen sonra arılar, karınlarında ürettikleri balmumunu minik pullar halinde çıkartırlar. Sonrasında arılar bu balmumunu çiğneyerek yumuşak ve biçim verilebilir bir hale getirir. Balmumu kıvamına geldiğinde, arılar da bal peteklerini yapmaya başlarlar. Müseddes petekleri bal ile doldurduktan sonra, üstünü de yeniden balmumu ile kapatırlar. Elde edilen balmumlarının büyük ölçüleri işte bu kapaklardan elde edilir çünkü balı toplayabilmek için bu kapakların çıkartılması gereklidir.

Genellikle çiftçiler, bu kapakları ısıtmak ve petekten ayırmak için sıcak bir bıçak kullanırlar. Kapaklar bir sepete düşer ve sonrasına bir araya gelir. Yeteri kadar balmumu elde edildiğinde, bu birikim eritilir. Balmumu genelde 149 santigrat derecede erimektedir. Bu eritme harekâtı aynı zamanda balmumu içerisinde kalan az ölçüdeki balı ayrıştırmak için de zorunludur. Bu esnada bal dibe çöker ve daha hafif olan balmumu yüzeye çıkar. Sonrasında erimiş halde olan balmumu kalıplara dökülür ve katılaşmaları beklenir. Biçim alan ve katılaşan balmumu çok muhtelif endüstriyel alanlara, balmumu bazlı mahsullerin üretimi için satılır. Hiç kuşkusuz balmumu, bir konut mahsulü olarak kullanılmadan evvel daha fazla arıtılmış edilir ve saflaştırılır. Çok öğrenilen balmumu bazlı mahsullerin kimileri arasında mumlar, kozmetik kremler, losyonlar ve kayganlaştırıcılar gelmektedir.

Balmumu bazlı üretilen mahsullerin hoşluğu onların natürel oluşlarıdır. Sıhhatli ve canlı bir ten için zorunlu maddeler doğrudan çalışkan arılar tarafından üretilmektedir. Dünyadan her tarafında, mağazalar balmumu bazlı mahsullere daha fazla yer vermekte ve balmumu bazlı mahsullere olan arz çoğalmaktadır. Arılar günlük yaşamımızda lüzumumuz olan pek çok şeyi karşıladıklarından bu trend sıhhatli ve sürdürebilirdir.

Balmumu Nerelerde, Nasıl Kullanılır?

1. Dudak Kremi Olarak

Natürel olan bu mahsulle kış aylarında dudaklarınızı nemli yakalayabilirsiniz. imali de çok kolaydır. 30 gr kadar balmumunu, kaynayan suyun üstüne konabilecek bir kapta benmari, düşük ısıda eritin. Sonra bir çay kaşığı ham bal, 60 gram kadar soğuktan bunalmış tabii zeytin yağı ve 60 gram kadar organik kenevir tohumu yağını ilave edin ve 1-2 dakika karıştırın. Karışıma azıcık aroma ilave etmek için 20 damla kadar nane yapı ilave edin ve iyice karıştırın. Karışımı ateşten alın ve dudak ıslatıcı kalıbına dökün.

2. Cilt Islatıcısı

Teninizin natürel nemini balmumu ile gözetebilirsiniz. Üstelik bir antioksidan olan E vitaminini de ilave edip kuru, eskimiş ve çatlamış teninizi iyileştirebilirsiniz. Bunun için 120 gram kadar tatlı organik badem yağını 30 gram kadar balmumuna ilave edip kaynayan su üstünde benmari eritin. Benmariden kaldırdıktan sonra 60 gram kadar damıtılmış su ilave edin ve iyice karıştırın. Sonrasında karışıma 10 damla kadar E vitamini yağı ve 10 damla kadar da lavanta özü yağı ilave edin. Yağları ilave ettikten sonra karışımı soğuyana kadar hiç durmadan karıştırın. Sonrasında ayrı kaplara döküp kullanabilirsiniz.

3. Mumlarda

Konutlarınızda rahatsız edici mum damlaları olmadan ve zehirli dumanlar çıkarmadan bir ambiyans yaratmanız, balmumundan yapılmış mumlarla oldukça kolaydır. Ayrıca bu mumlar yandığında çevreye tatlı bir bal kokusu dağılır. Tek gereksiniminiz olan balmumu yaprakları, bir fitil, bariz bir bıçak ve tehlikesiz bir kesme tahtasıdır.

4. Pişirmede

Balmumları kalıplama yapmak ve aroma vermek için kullanılır. Pek çok şekerlemenin içerisinde balmumu bulunmaktadır. Ayrıca Fransız bir hamur işi olan ve canelés ismi verilen tatlıya özgü bir çıtırlık için balmumu kullanılır.

5. Kaşıntı Giderici Olarak

Balmumunun zehirli sumaktan, zehirli meşeden ve değişik bazı nedenler oluşan kaşıntıları yatıştırmak için kullanabilirsiniz. Minik bir tencerede 1 yemek kaşığı kuş otu tozunu, 1 yemek kaşığı karakafes otunu ve yarım litre kadar organik zeytin yağını hafif ateşte 3 saat kadar ağır ağır kaynatın. Sonrasında karışımı süzgeçten geçirin ve 60 gram kadar balmumu ilave edin. Krem kolilerine döküp kullanabilirsiniz.

6. Ağrı Kesici Olarak

Balmumu tesirli bir ağrı ve sancı kesici olarak kullanılabilir. Minik bir tencerede 1 yemek kaşığı kuş otu tozunu, bir yemek kaşığı acı pelin otu tozunu ve 1 litre kadar tatlı zeytin yağını 3 saat kadar ağır ağır pişirin. Süzdükten sonra 90 gram kadar balmumu ve 10 damla kadar çay ağacı Hint defnesi yağını ilave edin.

7. Çekmeceleri Kolay Açabilmek İçin

Daha Önceki ama hoş bir ofisiniz varsa çekmeceleri sürüklemede zorlanıyor olabilirsiniz. Balmumunu çekmecelerin girip çıktığı raylara sürerseniz, ilk günkü kayganlığı elde etmiş olursunuz. Eş usuller gıcırdayan sırça kapıların menteşelerine de uygulanabilir.

8. Zarflarınızı Damgalamada

Muhtelif davetler için hazırladığınız davetiyelerin değişiklik yaratmasını ister misiniz? Balmumundan yapmış olduğunu damgayı zarfın kapağına eritebilir, özel bir kaşe ile damgalayıp biçim verebilirsiniz.

9. Cilalama Yapmak İçin

Balmumunun natürel parlaklığı metal, tahta ve beton yüzeyleri parlatmak için birebirdir. Balmumu yüzeyleri gözeterek su veya değişik eskitici öğelerin eşya ile temasını maniler. Balmumu aynı zamanda kundura ve kemer gibi tenden üretilmiş aksesuarları için de gözetici madde olarak kullanılabilir. Balmumu tenden yapılmış mahsulleri nemli, yumuşak ve elastik meblağ. Kurumalarını ve çatlamalarını önleyerek kullanım ömürlerini çoğaldırır.