Son Haberler

Avukat Müvekkil İlişkisinde Başarıya Götüren İpuçları

-
Eylül 15, 2022
Avukat Müvekkil İlişkisinde Başarıya Götüren İpuçları

Avukatlık işi özünde çok saygın ve bedelli bir iş olmakla birlikte bu saygınlığı ve kıymeti her seferinde tekerrür oluşturmak ve gözetmek yeniden bizzat avukatlara düşmektedir.

Son zamanlarda yaşadığımız cemiyette hukuka ve adalet sistemine karşı dinlenen güvensizlik ve buna bağlı olarak ortaya çıkan tepkiler ilk olarak avukatlara karşı yöneltilmeye başlamıştır. Fertlerin adalet sisteminde oluşan en küçük bir aksaklığı bile direk olarak İLK EVVEL avukata yöneltmesinin tabi ki anlamlandırılabilir bir ekip nedenleri vardır.

Şöyle ki; sade yurttaşın kamu eforu kullanan Egemen ve Savcılara ya da kanun yapıcıya doğrudan erişememesi, erişmiş olsa bile psikolojik ve legal manilerle kendilerini ifade etmekten çekinmeleri, muhataplarının aksi bir halde kullanma yetkileri bulunan yaptırım argümanları gibi nedenler bireylerin alakalı şahıs ve müesseselere arz ve şikayetlerini dile getirememelerinin temel nedenleri sayılabilir.

Ancak avukatlık işi hernekadar bir doğrultusuyla kamu misyonu kalitesinde olup kısmen kamu eforu gözetmesi altında olsa da temel yosunu itibariyle bir hür iş grubudur. Avukatlar, hâkimler ya da savcılar gibi kamu eforunu kullanma yetkisine sahip değillerdir. Yeniden hür iş olmanın getirdiği bir öbür istikamet olan müvekkil ile birebir bağlantıda bulunulması yurttaşın hukuk sisteminin erişilebilir suratı olarak avukatı görmesine neden olmaktadır. Elbette bu bakış açısının haklı tarafları yok değildir. Peki hukuk sisteminin 3 ayağından biri olan avukatlık işini icra eden avukatlar bu stil meselelerle karşılaştıklarında nasıl bir çözüm üretecektir? İşte bu yazının emeli bütün de bu suale yanıt vermek ve işe yeni başlayan genç avukatlara kendi yollarını çizerken birkaç ipucu sunmaktır.

Uzun yakalanmış bir girişten sonra bu ipuçlarının kolay anlaşılabilir olması ve usta kalması hedeflenerek maddeler halinde sıralanmasının uygun olacağını düşünüyorum. Sevgili genç meslektaşların genel olarak iş hayatında uygulayabileceği ama özellikle hukuka ve adalet sistemine güvenin sarsıldığı yarıyıllarda hayat kurtaracak birkaç ipucu;

Özellikle siyaset ile ilgilenmiyorsanız müvekkiliniz ile asla politik kavgalara girmeyin. sohbet mevzusu arıyorsanız ekonomiden görüşebilir, futbol ya da dünya gündemine değinebilirsinizPara kazanma, işi alma kısmetine asıl dışı taahhütlerde bulunmayın.Müvekkil ile aranızdaki mesafeyi asla bozmayın. Saygı+samimiyet+resmiyet yönteminiz olsun.Müvekkile asla palavra söylemeyin.Hatanızı kabul edin, başkalarını suçlamayın.Siz bir hukukçusunuz, ağırlığınızı ne pahasına olursa olsun kaybetmeyin.Dakik, sadık ve emin olun unutmayın ki bu ayrıca sizin mesleksel mesullüğünüz. özen mükellefliğiVekalet fiyatınızı dilediğiniz gibi tanımlayabilirsiniz ancak giderleri şişirmeyin.Müvekkilinize harikulade bir hukuk hizmeti sunun.Bilmiyorum demekten korkmayın. Kimse sizden Süpermen olmanızı bekleyemez.Dosyayı tahlilden görüş bildirmeyin. Müvekkil herşeyi anlatmamış olabilir!Bilgilerinizin aktüel olmasına özen gösterin. aa o kanun değişti sizin haberiniz yok mu?! DemesinlerMüvekkilin kendisini işveren olarak görmesine izin vermeyin. Değerli olan şey para değil bilgidir!

Bu liste daha uzatılabilir elbette ancak yalnızca bu ipuçlarına sadık kalmak dahi avukatlık işinin ve bireyinizin saygınlığını kurmaya ve gözetmeye yetecektir. Saygınlık namınızı attırarak yeni müvekkiller edinmenizin ve tabi ki para kazanmanızın önünü açacaktır.

Av. Pınar ŞAHAN VARIŞ