Son Haberler

Ardıç Ağacı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

-
Eylül 20, 2022
Ardıç Ağacı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ardıç ağacı; üreyebilmesi için ardıç kuşuna yoksul olan bir ağaç cinsi. Ardıç meyvesinin insan sıhhatine bereketleri saymakla bitmiyor.

Ardıç Ağacı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bir ağaç düşünün. Cinsinin devamı için bir kuşa yoksul. Tohumlarını taşıyan kuş sayesinde hayat buluyor ve jenerasyondan jenerasyona şifa kaynağı oluyor. Ardıç ağacından bahsediyoruz. Anadolu’nun gözde ağaçlarından ardıç, ardıç kuşu ile el ele hayatını sürdürüyor. Faize özelliklerinden midir belirsiz, geçmişte bir hayli uygarlıkta ve günümüzde de ardıca manevi anlamlar yüklenerek kutsal sayılıyor. Yaprakları ve meyvesi ile sanki şifa dağıtan ardıç ağacı, mukavemetli, kanaatkâr, kaprissiz, meselesiz bir ağaç cinsi. Bu acayip ağaçla alakalı merak edilenleri bu yazıda bulabilirsiniz.

Tarihte çok ehemmiyetli bir yeri var ardıç ağacının… Bir ağaçtan istenen her şeyi bulabileceğiniz cinsten. Bu nedenle yüzyıllardır muhtelif uygarlıklarda isminden sıkça laf ettirmiş. Günümüzde de bırakamayacağımız ağaçlar arasında yer alıyor. Hali Hazırda dilek ağacı olarak kullanılabilen ardıcın geçmişte bazı ülkelerde cadılardan gözettiğine inanılmış. Alşimiciler, felsefe taşı üretiminde kullanmış. Yılanları uzak yakalamak için konutların etrafında ardıç ağacı yakılmış. Romalılar sağladığı koku için seçim ederken, Aleviler cemevlerinde tütsü olarak seçim etmiş. Şaman Türkmenleri’nden Avrupalılara kadar yetiştiği ülkelere damga vurmuş. Konargöçer veya göçebe kültürlerde yaşayanlar da konaklamak için genellikle ardıç ağaçlarının yakınlarını seçim etmiş. Daha Önceki Yunan’da bazı hastalıkların rehabilitasyonunda kullanılmış. Misalin, geçmişte vebaya karşı en çok kullanılan meyvedir. Hiddet yatıştırıcı olduğu mazeretiyle Daha Önceki Yunan’da önerilmiştir.


Ardıç’ın Acayip Faize Özelliği

Ardıç, iğne yapraklı Servigiller ailesinden bir ağaç cinsi. Türü “Juniperus” olarak kayıtlara geçen ardıç, çalı formunda sınıflandırılmış. Ardıç gerçekten çok acayip bir ağaç. Üremesi başka bir cins canlıya bağlı ve meyvesini yiyenlerin idrarının menekşe gibi koktuğu söylenir. Hem fiziksel hem de manevi olarak insanları bir hayli hastalıktan gözetmesi veya rehabilitasyonlarında kullanılması da bu ağacı bırakılmaz yapıyor.

Ardıcın acayip faize özelliğine ayrı bir parantez açmak gerekiyor: Bahar gelen bölgelere göç ederek baharın müjdecisi olan ardıç kuşu, isminden de anlaşılacağı gibi ardıç tohumlarını çok beğenir. Bu nedenle bu ismi almış. Ardıç tohumları da bu kuş tarafından yenmedikçe çimlenmez ve işlevini bitiremez. Şöyle ki; ardıç tohumları yere döküldüğünde ardıç kuşunun özel menülü sofrası yerlere serilmiş demektir. Tohumları yiyen ardıç kuşu sindirim yaparken kozalak biçimindeki tohumların kabukları açılır ve içindeki tohumlar dışkı ile dışarı atılır. Ardıç kuşunun taşıdığı yerde toprağa karışan tohumlar çimlenerek ardıcın üremesine de aracılık etmiş olur. Ardıç kuşu kadar olmasa da ardıcın üremesine taşıtı olan öbür kuşlar ise acemi ve lir kuşlarıdır.


Ardıç Ağacının Özellikleri Nelerdir?

Ardıç ağacı her zaman yeşildir, kış aylarında yapraklarını dökmez. Yaprakları pulsu veya iğne biçimindedir. Yaprak renkleri de değişik değişiktir. Yeşil, sarı, gri ve mavi renkli ardıç yaprakları vardır. Dişi ardıç ağaçları üzerinde kozalaklar bulunur. Ardıç ağaçlarının cinsleri de bu kozalakların özelliklerine göre dağılır. Yumuşak ve dayanıklı odunlu olan ardıç, ılıman abuhavalı bölgelerde ağaç formundayken, soğuk bölgelerde çalı formunu alır. Kuru ve sıkı topraklarda ve dağlık arazilerde rahatlıkla yetişebilir. Ovalar, bataklılar ve ormanlarda yerini alır. Ardıç cinslerinin boyları da 30 santimetre ile 10 metreye kadar değişir. Bu nedenle bazen çalı bazen de ağaç olarak görülür. Ardıcın çiçekleri nisan ve mayıs aylarında açar. Bu çiçekler bir müddet sonra ardıç meyvesi olur. Ardıç meyvesi üzüme eş ve özellikle sağlık açısından çok yararlı bir meyvedir.

Ardıç ağacı; bireyine münhasır özellikleri bünyesinde barındırır. Faize özelliğinden bahsetmiştik. Şimdi de öbür özelliklerine bakalım. Ardıç fidanı yavaş gelişir. Öyle ki; ağaç formunun 2 metreye erişmesi seneler alabilir. Ağaç olması da on senelerce sürebiliyor. Ardıcın meyvesi eylül ve kasım aylarına bir araya gelebilir. Bünyesindeki silisik asit nedeniyle oldukça dayanıklı bir yapısı vardır.

Ardıcın Bereketleri ve Şifası

Ardıç ağacı; insanlara oldukça verimi bulunan bir ağaç cinsi. “Jenuperus nana” adlı cinsinin meyvesi, öbür cinslere göre daha şifalıdır. “Karaardıç” sınan cinsinin meyvesinde zehir bulunmaktadır. Meyveleri kozalak biçimindedir ve millet arasında ‘ardıç tohumu’ olarak adlandırılır. Öbür adları da “cücek“, “bicari” olarak da öğrenilir.

Meyvesi veya tohumu, dalları, yaprakları, odunu ile sanki şifa ambarı olan ardıcın bünyesinde reçine, kalsiyum, pentosan, junioerin, glikoz, uçucu yağlar, sakaroz, manganez,mangan, demir, bakır, organik asitler, tanen, potasyum ve bol ölçüde C vitamini bulunur. Bu maddelerin katkısı ile özellikle sağlık ve hoşluk emelli kullanılır. Ardıç meyvesi yaş, kuru, toz halinde veya çay formunda kullanılabilir. Ardıcın; çay, yağ, tentür, esans, kür, içkili ekstrakt formlarında imali vardır ve seçenek tıp alanında çok sık kullanılır. Tıp, kozmetik, inşaat ve mobilya sektörü için ehemmiyetli bir ağaçtır. Ardıcın verimlerini maddeler halinde sıralayalım.


Ardıç Tohumu veya Meyvesi:

Her şeyden evvel meyvesi beden mukavemetini artırır, zinde tutar
Metabolizmayı ve mideyi güçlendirir
Böbreği uyararak idrar akışını süratlendirir, başka bir deyişle idrar söktürücüdür
Akciğer, mide, bağırsaklar, idrar yolları ve kanı temizler
Krampları rahatlatır, adale sızılarını giderir
Kandaki şeker ölçüsünü eksiltir, dengeler
Böbrek kumu ve taşının atılmasında dayanakçı olur
Pankreas rahatsızlıklarında tesirlidir
Mide sızılarına bereketleri tespit edilmiştir
Kalp yetmezliği rahatsızlığı bulunanlara seçenek olarak nasihat edilir
Bünyesindeki nebatsal asitler nedeniyle zayıflamak için kullanılır
Yağ yakıcı özelliği vardır
Terleticidir, bedendeki zehirli maddeler ve ürik asidin atılmasında tesirlidir
Romatizma ve gut hastalıklarının rehabilitasyonunda seçenek çözümdür
Antiseptiktir, sistit ve albümini giderir
Yorgunluğun giderilmesi için nasihat edilir
Damar sertliğini önler
Regl meselelerinin çözümü için kullanılabilir
Bağırsaklarda gazın önlenmesi veya giderilmesi için tesirlidir
İştah ve solunum açıcıdır
Soğuk algınlıklarında tesirlidir
Nefes ve ağız kokusunu giderir
Haricen ten hastalıkları için kullanılabilir
Selülitlerde verimi görülmüştür
Bazı seçenek tıp uzmanları her cins kanser rehabilitasyonunda kullanmaktadır

Bu kadar veriminin yanında fazla kullanımı böbrek hastalıkları olanlar için nasihat edilmez. Gebelerde de rahim adalelerini uyardığı için düşük tehlikesini artırdığı belirtiliyor.

Ardıç Çayı:

Genel sıhhate bereketleri vardır
Yaşlanmayı geciktirir, enerji verir
Kolesterolü düşürür
İdrar yolları rahatsızlıklarında tesirlidir
Serinletici tesiri vardır
Çok rakamda vitamin içerir
Kendine özgü güzel bir tadı ve kokusu vardır

Ardıç Yaprağı:

Hazımsızlığı önler
Mide rahatsızlıklarının giderilmesine dayanakçı olur
Öksürük ve bronşite karşı tesirlidir
Boğaz enfeksiyonlarına yararlıdır
Kan şekerini düşürür, kanı temizler

Öbür Bereketleri:

Ardıçtan ayrıca odunu yakılarak “ardıç katranı” veya “kadyağı” elde edilir. Bu yağ, haricen kullanılır. Cilt rahatsızlıklarında, uyuz, egzama, selülit, romatizmal sızılar, dermatit meseleler, saçkıran, kellik, sedef, nevralji gibi hastalıklara karşı tesirlidir. Ardıç kabuğundan boya üretilir. Dallarından mermi kalem üretilir. Kerestesinden demiryolu traversi yapılır.

Ardıç Ağacı Cinsleri

Ardıcın çok rakamda cinsi var. Dünyada 60’ın üzerinde, Türkiye’de ise 8 cins ardıç bulunur. Hemen hemen her bölgede değişik bir cins ardıç görmek muhtemel. Türkiye’deki cinsleri şunlardır; Hain Ardıç, Katran Ardıcı, Kara Ardıç, Finike Ardıcı, Kokar Ardıç, Yüksek Ardıç, Bodur Ardıç, Boylu Ardıç…

Öte yandan, Türkiye’deki ardıç ormanlarının yüzde 90’ının kalitesini yitirdiği belirtiliyor.