Son Haberler

Anne Sütüyle Beslenmenin Faydaları

-
Eylül 12, 2022
Anne Sütüyle Beslenmenin Faydaları

Anne Sütüyle Beslenmenin Faydaları

Yeni doğum yapan annelerin bu yarıyılda kafalarını en çok kurcalayan sorunlardan biri bebeklerini anne sütüyle mi yoksa mamayla mı besleyecekleri kararıdır. 

Gerek bebeğe gerekse yeni bir süreçten çıkan ve iyileşme sürecinde olan anneye rakamsız bereketi olan anne sütüyle beslenme, hekimler tarafından da desteklenmektedir. Bebek ne kadar uzun vakit anne sütüyle beslenirse bu verimlerin kalıcılığı da o kadar uzak olmaktadır. 

Anne Sütünün Anne İçin Bereketleri

Bebek anneden süt emerken, bedende rahim adalelerinin kasılmasını sağlayan oksitosini hormonunu salgılar. Bu da emziren annenin rahminin, doğumdan sonra daha kolay derlenmesine takviyeci olur.
Bebeği emzirmek natürel bir doğum hakimiyet usulü gibidir. Emzirmek yumurtlamanın başlamasını ve dolayısıyla da adet kanamalarını geciktirir. Böylece doğumdan sonra oluşabilecek beklenmeyen bir hamileliği de yasaklayabilir. Fakat yeniden de bu kesin değildir.
Araştırmalar, bebeği emzirmenin rahim ve yumurtalık kanserine karşı koruma sağladığını göstermiştir. Ayrıca emziren annelerin menopoz evvelinde göğüs kanserine tutulma tehlikesinin de az olduğu görüşmüştür.

Anne Sütünün Bebeğe Bereketleri

Bebek için gereken yiyecekler, bütün de olması gereken ölçülerde anne sütünde mevcuttur. Bebeğin gelişmesi, asap sistemi ve beyin gelişiminin doğru ilerlemesi için gereken yağlar, karbonhidratlar, vitamin ve mineraller anne sütünde vardır. Aynı zamanda anne sütü, bebek geliştikçe değişen lüzumlarına yanıt verir ve kendi bileşimini değiştirir.
Anne sütünün belki de en önemli özelliği hastalıklarla savaşırken bebeğin en ehemmiyetli gözeticilerinden biri olmasıdır. Anne sütü, sık görülen çocuk hastalıklarına karşı bebeğin bağışıklık sisteminde zorunlu antikorları üretebilir. Anne sütüyle beslenen bebeklerde soğuk algınlığı, kulak ve idrar yolu cerahati, astım, gıda alerjisi gibi hastalıkların daha az yaşandığı görülmüştür. Anne sütünün bereketleri aynı zamanda uzun vadeye de dağılmıştır, bebekken annesinin sütüyle beslenen bebeklerin bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olduğu, diyabet ve kalp krizi tehlikelerinin daha az olduğu görülmüştür.
Çocukluk yarıyıllarında baş gösteren bir gidişat olan obeziteye de anne sütüyle beslenen çocuklarda daha az rastlanmaktadır.
Yeni doğan bebeklerin sindirim sistemleri bir hayli şeyi hazmedemeyecek gidişattadır. İnek sütü ya da hazır mamalar bebeğin hazmedemeyeceği yiyeceklerdir, anne sütü ise bu yiyeceklere göre daha kolay hazmedilebilir. Dolayısıyla anne sütüyle beslenen bebekte daha az gaz sancısı ve kabızlık görülür. Anne sütü, bebeğin sindirim sistemindeki ishale neden olan mikropları da öldürür.