Son Haberler

Amerika’daki İrlandalılar’ın Tarihi

-
Eylül 10, 2022
Amerika’daki İrlandalılar’ın Tarihi

İrlandalı-Amerikanlar’ın rakamı 44 milyon etrafındadır, toplam Amerikan popülasyonunun %12’si, daha büyük olan tek kavmi grup Alman-Amerikanlar’dır. En büyük İrlandalı-Amerikan cemiyetleri Chicago, Boston, New York, Baltimore, Philadelphia, Kansas, Savannah ve Georgia’dadır. İrlandalılar 1760’lardan itibaren hatırı sayılır popülasyonlarla Amerika’ya göç etmeye başladılar, ama özellikle Büyük Kıtlık sırasında ve sonrasında sözcüğün bütün anlamıyla milyonlarcası Atlantik’i geçerek Amerika’ya geldiler. 

1860’tan sonra, Amerika’ya İrlandalı sığınması aile birleşmeleriyle devam etti ve insanlar büyük şehirlerde İrlanda semtleri kurdular. İrlandalı patronlar tarafından demiryollarında, karayollarında ve değişik inşaat projelerinde işe alındılar. İrlandalı erkekler aynı zamanda itfaiye ve polis departmanlarında da iş buldular. Bir Hayli departman büyük ‘Zümrüt Cemiyetler’, gayda çalan bandolar, ve İrlandalı mirasını sergileyen başka şeyler bulundururlar. Çok rakamda İrlandalı Katolik kadın da orta sınıf otel ve pansiyonlarda hizmetçi olarak işe girdiler. Başlangıçta sosyal tartının en altından başlamış olsalar da, 1900’lere gelindiğinde kendilerini geliştirdiler ve vasati ücret seviyesine geldiler. 1945’ten sonra, sosyal hiyerarşinin daha üst basamaklarına girmeye başladılar, ve bu da özellikle üniversitelere olan yüksek katılımlarının bir sonucuydu.

Yıllık kutlanan St. Patrick günü Amerika’daki İrlandalılar’ın en öğrenilen simgeyidir ve İrlanda’ya dair her şey kutlanır, New York geçidi iki milyondan fazla insanı sürükler. Son popülasyon sayımına göre bugünün Amerika’sında İrlanda dili, Amerika’da konuşulan 322 dil arasında 66. sıradadır ve 25 binden fazla konuşanı vardır.