Son Haberler

Almanya’nın En Değerli 10 Markası ve Sektörel Geniş Liste

-
Eylül 18, 2022
Almanya’nın En Değerli 10 Markası ve Sektörel Geniş Liste

Almanya'nın En Değerli 10 Markası ve Sektörel Geniş Liste

Avrupa’nın en büyük, dünyanın dördüncü en büyük ekonomisi olarak Almanya, milyonlarca insanın yakından tanıdığı markaların bir haylisine konut sahipliği yapmaktadır. Almanya’nın iki dünya savaşına karşın elde ettiği bu ekonomik galibiyet uzmanlar tarafından kalkınmakta olan ülkelere misal gösterilmektedir. İşte, Almanya’nın toplam bedeli 340 milyar doları aşan en bedelli 10 markası ve sektörlerin lider şirketleri…

1- SAP

sap

Yazılım devi SAP Systemanalyse und Programmentwicklung, hem Almanya’nın hem de Avrupa’nın en bedelli işletmesi. 1972 senesinde beş daha önceki IBM çalışanı tarafından kurulan SAP’ın marka bedeli bugün 50.9 milyar dolar olarak hesaplanıyor. SAP, dünyanın en büyük yazılım firmalarından biri olarak 180’i aşkın ülkede, 425 bin alıcıya hizmet veriyor. Merkezi ise Almanya’nın Walldorf kentinde. Firmanın en iyi öğrenilen mahsulleri SAP ERP Enterprise Resources Planning ve SAP Business Objects yazılımları.

2- T-Mobile

t-mobile

1999’dan bu yana Deutsche Telekom bünyesinde faaliyet gösteren Alman GSM cerrahı T-Mobile, 41.2 milyarlık dolarlık marka bedeline sahip. Avrupa’nın İngiltere dahil hemen her ülkesinde ve Amerika Birleşik Devletleri’de hizmet veren işletmenin 230 milyonu aşkın alıcısı var. T-Mobile 1990 senesinde, Almanya’nın Bonn kentinde heyetti. Bugün beynelmilel temsilcilikleri dahil, dünya çapında 44 bin çalışanı bulunuyor.

3- BMW

bmw

Ezeli rakibi Mercedez-Benz ile beraber dünyanın en tanınan Alman markalarından biri olan BMW, 25.2 milyar dolarlık marka bedeline sahip. Firma, ‘Bayerische Motoren Werke Aktiengesellschaft AG Bavyera Motor Fabrikaları Anonim İşletmeyi ismiyle, 1916’da heyetti. İkinci Dünya Savaşı’nın son bulduğu 1945’e kadar uçak motoru da üreten BMW, bugün araba, motosiklet ve motor alanlarında dünyanın lider işletmelerinden biri. Merkezi, Bavyera’nın kalbi Münih’te, dört silindir biçiminde olması sebebiyle mimarisi ile de meşhur BMW-Vierzylinder binasındadır. 2017 senesinde 2 milyon 691 bin 423 taşıtla dünyanın en çok araba üreten şirketleri arasında bulunan BMW’nin Brezilya, Çin, Hindistan, Güney Afrika, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’de fabrikaları var.

4- Mercedez-Benz


Logosu dünyanın her yerinde tanınan, lüks taşıt ve otobüsleriyle dillere destan olan Mercedes-Benz, 2018 senesinde dünya çapında 2.31 milyon adet taşıt sattı. Marka bedeli 23.4 milyar dolar. Merkezi Stuttgart kentinde bulunan firma, 1926 senesinde Karl Benz’in işletmeyi Benz & Cie. ve Gottlieb Daimler’in işletmeyi Daimler Motoren Gesellschaft’in birleşmesi neticeyi, Daimler-Benz ismiyle heyetti. Mercedes adı ise Daimler işletmeyi için çalışan teşebbüsçü Emil Jellinek’in, büyük kızı Mercedes’in ismini verdiği Daimler arabayı ile bir yarışı kazanmasından sonra ortaya çıktı. Daimler 1901 senesinde bu adın kullanım hakkını satın  alırken, ilk Mercedes-Benz marka vasıtalar da iki firmanın birleştiği 1926’da üretildi.

5- DHL

dhl

1969’da Amerika Birleşik Devletleri’nin San Francisco kentinde kurulup 2002’de Alman posta devi Deutsche Post’un bünyesine geçen DHL, dünyanın en büyük lojistik işletmeyi. 18.5 milyar dolarlık bir marka bedeline sahip. Merkezi bugün Almanya’nın Bonn kentinde bulunan işletme ismini, Amerikalı kurucuları Adrian Dalsey, Larry Hillblom ve Robert Lynn’in soyadlarının ilk harflerinden alır. Beynelmilel kargo üzerinde uzman olan işletme senede vasati 1.3 milyar kutu taşımaktadır.

6- Siemens

siemens

Merkezi Berlin ve Münih’te bulunan Siemens, Avrupa’nın en büyük endüstriyel imal işletmeyi. BrandZ istatistiklerine göre, marka bedeli 15.3 milyar dolar olarak hesaplanmaktadır. Endüstriyel imal, enerji ve sağlık sektörlerinde iştirakleri bulunan Siemens, 1847’de Werner Siemens ve Johann Georg Halske tarafından Berlin’de heyetti. İşletme bugün 200’den fazla ülkede 377 binden fazla çalışana sahip. Siemens bugün sağlık tarama ve görüntüleme teçhizatları sektöründe de lider bir konumda.

7- Aldi

aldi market

Almanya’nın Avrupa’da en öğrenilen markalarından biri olan Aldi Albrecht-Diskont, esasları 1913 senesinde 35 metrekare büyüklüğündeki bir dükkanda atılan bir ucuz yiyecek marketleri zinciri. Bugün 20 ülkede 10 bin mağazaya ve 14.6 milyar dolarlık bir marka bedeline sahip. Aldi markası, Karl ve Theo Albrecht kardeşler tarafından, annelerinin 1913’deri beri işlettiği dükkanı devraldıkları 1946 senesinde heyetti. Albrecht kardeşler, savaş sonrası yarıyılda yüzde 3 indirim yapma iznini bir pazarlama taktiğine çevirerek baş döndürücü bir sihrime hikâyesine imzalaydı. işletme de ismini, Albrecht kardeşlerin soyadı ile Almanca ‘indirim’ anlamına gelen ‘Diskont’ kelimesinden alıyor. İşletme 1960 senesinde Aldi Nord kuzey ve Aldi Süd güney olarak ikiye ayrıldı. Almanya’da Aldi Nord bugün 2 bin 500, Aldi Süd ise 1600 mağazaya sahip. İki işletme de hem Avrupa’nın bir hayli ülkesinde hem Amerika Birleşik Devletleri’de faaliyet göstermektedir.

8- Adidas


Aynı renkte üç paralel çizgi ile dünyanın en tanınan logolardan birine sahip olan Adidas, Avrupa’nın en büyük, dünyanın da Nike’tan sonra ikinci en büyük spor eşyası üreticisi. Marka bedeli 13.7 milyar dolar. Filmlere de mevzu olan kuruluş hikâyesi 1920’lere dayanır. Adolf Dassler, annesinin evinden imal yaptığı bir işletme kurar, abiyi Rudolf ona katılınca işletme 1924’te Dassler Kardeşler Pabuç Fabrikası ismini alır. İki kardeş, koşu kunduralarını modernize eder ve Amerikalı atlet Jesse Owens’ı, 1936 Yaz Olimpiyatı’nda Dassler marka pabuç ile koşmaya ikna ederler. Ancak kardeşlerin arası 1949’da bozulur; Adolf Adidas’ı, Rudolf ise bugün hâlâ Adidas’a rakip olan Puma’yı kurar. Adidas işletmesi, İngiliz rakibi Reebok’ı 2005 senesinde 3,1 milyar euroya satın almasıyla da dikkat toplamıştır.

9- Bosch

bosch

Resmi ismi Robert Bosch GmbH olan firma, 1886 senesinde Stuttgart yakınlarındaki Gerlingen’de heyetti. Bosch Türkiye’de daha çok beyaz eşyaları ile tanınsa da, bir elektronik ve mühendislik işletmesi olarak dünyanın en büyük otomotiv parçası sağlayıcılarından da biridir. İşletmenin marka bedeli 10.4 milyar dolar olarak hesaplanır.

10 – Audi


Volkswagen Grubu’nun bir parçası olan Audi, diğer Alman markaları BMW ve Mercedes ile beraber dünyanın en çok satan lüks arabaları arasında yer alır. Marka bedeli 2019 seneyi için 8.8 milyar dolar olarak hesaplanmıştır. Merkezi Bavyera’nın Ingolstadt kentinde bulunmakla birlikte, dünya çapında dokuz imal merkezi vardır. Firmanın karışık geçmişi 1900’lü senelerin başlarına sabreder. Auto Union ismiyle, mühendis August Horch ile iki üretici firma DKW ve Wanderer tarafından kurulmuştur. Sonrasında Daimler-Benz tarafından, 1960’larda ise Audi markasını canlandıracak olan Volkswagen tarafından alınmıştır. Audi ismi, Horch’un Almanca’da ‘dinle’ anlamına gelen soyadının Latince karşılığından gelmektedir. Audi’nin logosundaki dört millete, markayı ilk kuran dört değişik işletmeyi temsil eder.

Almanya’nın Diğer Ehemmiyetli Markaları

Otomotiv

VolkswagenMaybachPorscheSmartOpelContinental otomotiv parçası üreticisiSixt taşıt kiralama işletmeyi

Giyim

Hugo BossEscadaTom TailorJil SanderJOOP!lala BerlinPuma

Kozmetik

NiveaSchwarzkopfRossmann

Toptan Satış/Yiyecek/Meşrubat

LidlMetroDMKauflandKnorrEdekaKrombacherBeck’sLenorPersilTchibo

Beyaz Eşya

MieleGaggenauAEGFakir

Enerji

E.onEnBWRweREWE

Finans/Sigorta

SparkasseAllianzDeutsche BankCommerzbank

Turizm

LufthansaTui

Teknoloji/Medya/İnternetten Alışveriş

ZalandoUnity Media1&1 IonosBofrost

Lojistik

Deutsche PostSchenkerDPD

*Bilgiler, dünyanın en büyük reklam ve pazarlama firmalarından Kantar Millward Brown’ın 2006’dan beri her sene yayımladığı BrandZ raporunun Almanya kısmından derlenmiştir.