Son Haberler

Ağlamanın Faydaları

-
Eylül 20, 2022
Ağlamanın Faydaları

Ağlamanın Faydaları

En son ne zaman hıçkıra hıçkıra ağladınız ya da suskunca gözyaşlarınızın akıp gitmesine izin verdiniz? Yoksa siz de ağlamanın eforsuzluk bulgusu olduğuna inananlardan mısınız? Şayet öyleyseniz ağlamanın verimlerini bilince bir defa daha düşüneceksiniz. 

Bu yazımızda ağlamanın ruh ve beden sıhhatine olan verimlerini sizlerle paylaşacağız. Sonrasında ise kararı size vazgeçeceğiz. İsterseniz lüzum dinlediğinizde ağlayıp bu yararlardan kısmetinizi alacak ya da kendinizi ağlamamak için yakalamaya devam ederek bu bereketleri elinizin tersiyle iteceksiniz. 

Peki, nedir ağlamanın bereketleri?

Ağlamanın; sıhhatimize bir hayli hasarı olan stresi eksilttiği düşünülür. Minnesota’da yapılan bir araştırmaya göre, ağlamak strese bağlı olan kimyevilerin bedenden atılmasına takviyeci olur. Bu sayede de hoş bir ağlamanın ardından şahıs kendini daha iyi sezer. Bedenimizdeki zehirli maddelerin atılmasını sağlamasının yanında, ağlamak modumuzu yükseltir ve güç gidişatlarla başa çıkmamıza takviyeci olur. Freudyen kurama göre hisleri dışa vurmakta fayda vardır, şayet hislerin içimizde birikmesine izin verirsek bu, bizi fiziksel ya da psikolojik olarak etkileyecektir. Ağlamak çevrenizdeki şahıslarla daha güçlü bir bağ kurmanıza takviyeci olur. Şayet ağlarken yanınızda olan şahıs sizi umursayan biriyse ona karşı olan bu sarihliğiniz güzeline gidecek ve size takviyeci olmaya çalışacaktır.Hislerinizle yüzleşmek, ileri gidebilmenize takviyeci olacaktır. Öbür bir deyişle geçmişinizle ne kadar acele yüzleşirseniz, daha iyi bir geleceğe o kadar acele adım atabilirsiniz. Bu nedenle şayet hislerinizle yüzleşmek ağlamanıza yol açacaksa bundan korkmayın ve ağlayın.Gözyaşları, kurumuş gözlerinizin ıslamasına takviyeci olur. Böylece gözleriniz daha iyi çalışır. Ağlamak, gözlerinize kaçan iritanların gözden atılmasını sağlar. Ağlamak kalp, damar, mide, kemik ya da adalelerle alakalı rahatsızlıklara neden olabilecek hormonların bedenden atılmasını sağlar. Bu nedenle de ağlamak bu cins rahatsızlıklara iyi kazanç. Ağlarken gözlerinizden yaş gelmesi ile birlikte burnunuz da akar. Bu nedenle ağlayarak burnunuzda yer alan iritan ve bakterilerden kurtulabilirsiniz. Gözyaşının anti bakteriyel özelliği sayesinde, ağlamak gözde enfeksiyon yaradılışını önler. Ağlamayla birlikte endorfin salgılanır ve aşinayı üzere endorfin mutluluk hormonlarından birisidir. Endorfinin bir öbür tesiri ise sızıları gevşetmesidir. 

Ağlama Hakkında Öğrenilmesi Gerekenler Nelerdir?

İnsanların % 88,8’i ağladıktan sonra daha iyi sezerken, % 8,4’ü ağlama sonrası daha makûs sezer.Ergenlik çağına kadar ağlama seviyeleri cinsiyete göre pek değişiklik göstermez. Testosteron hormonu erkeklerde ağlamayı eksiltirken, östrojen ve prolaktin ağlama eğilimini çoğaldırır. Erkekler terleme ile birlikte duygusal stres neticeyi çıkan zehirli maddeleri bedenlerinden atabilirler. Zira erkeklerin bayanlara oranla daha yüksek terleme seviyeleri vardır.Çocuklara “ Cesur ol, ağlama “ denir, ancak ağlamanın acının rahatlamasına takviyeci olabileceği düşünülürse bu çok da doğru bir tümce değildir.Ağlamanın bunca bereketine rağmen, ağlamak her zaman iyi bir şey değildir ve bunalım, doğum sonrası bunalım gibi ciddi meselelerin habercisi olabilir. Ayrıca ağlamanın iyileştirici tesiri de herkes için geçerli olmayabilir.Araştırmacılara göre ruh hali değişken olan şahıslar ağladıktan sonra kendilerini daha iyi hissetmezler.Şayet devamlı ağlıyor ve kendinizi makûs seziyorsanız bu sizin için iyi değildir ve profesyonel yardıma lüzumunuz olabilir.İstatistikler, insanların hayatları süresince takribî 95 litre gözyaşı döktüğünü gösteriyor, bu ise 10 kova anlamına geliyor.Hayvanlar dahi ağlayabiliyor. Öyle ki hayvan nezaketçisi olan George Lewis kızdığı için genç bir filin gözyaşına boğulduğunu belirtiyor.Ağlamak mevzusunda en daha önceki nezaketi belirtiye Gılgamış Epopeyi’nda tesadüfülüyor. Bu epopede kötümserliğe kapılan Gılgamış’ın nasıl gözyaşı döktüğü detaylı bir biçimde tasvir ediliyor.

Ağlamak Hakkında Bazı Özlü Laflar

“ Yazarda gözyaşı olmazsa, okurda da olmaz. Yazar afallamazsa, okur da donakalmaz. “ Robert Frost

“ Ben çok kolay ağlarım. Bu bir sinema filmi, bir telefon konuşması, bir günbatımı olabilir. Gözyaşları yazılmayı bekleyen kelimelerdir. “ Paulo Coelho 

“ Ama bir denizkızının gözyaşları yoktur ve bu nedenle daha çok acı sürükler. “ Hans Christian Andersen, The Little Mermaid 

“ Gözyaşının dahi görevi varmış; ardından gelecek tebessümme için paklik yaparmış. “ Mevlana Celaleddin-i Rumi

“ Ağlamaktan korkma! Akıldaki ıstırap veren düşünceler gözyaşı ile arınılır. “ Kızılderili Atasözleri

“ Ağlamak hiddeti siler. “ Ovidius

Kaynak:

Lifehack: 9 surprising benefits of crying

Netdoctor: The health benefits of crying