Son Haberler

Ağız Kokusu, Nedenleri ve Önlenmesi

-
Eylül 15, 2022
Ağız Kokusu, Nedenleri ve Önlenmesi

Ağız Kokusu, Nedenleri ve Önlenmesi

Ağız kokusu günümüzde bir hayli insanın fobili düşü haline gelen, sosyal  civarlarda şahsın kendine olan güveninin eksilmesine ve gücenmesine neden olan bir meseledir. Bu sualin yol açtığı sosyal problemler, biyolojik problemlerden çok daha fazladır.

Ağız Kokusu Nedir?

Ağış kokusu, değişik ismiyle halitosis, hastalık olarak belirlenemese de bir hayli ciddi hastalığın habercisi olabilen bir vaziyettir. Bu nedenle ağız kokusu fizyolojik ve patolojik olarak iki kısımda incelenebilir.

Fizyolojik ağız kokusu; geçici ağız kokusu olarak da belirlenebilecek bu türe misal olarak sabahları yaşanan ağız kokusu verilebilir. Gece süresince ağızda biriken gazlar ya da dil sırtında üreyen bakteriler sabahları makûs bir kokuya neden olabilir. Bu koku, genellikle kahvaltıdan sonra ya da fırçalamadan sonra geçer.

Bir de beslenme ardından harcanan yiyeceğe göre solukta oluşabilecek bir koku vardır. Soğan ya da sarımsak gibi yiyecekler, uçucu bileşenler kapsar ve bu bileşenler solukla beraber dışarı atılır. Bu koku bir hastalık olarak görülmemelidir, rehabilitasyona gerek de yoktur.

Patolojik ağız kokusu; ciddi bir hastalığın bulgusu olabilecek ağız kokusudur. Günlük yaşamda büyük meselelere yol açabilecek bu kokudan çoğu zaman şahsın haberi yoktur. Başka bir şikayetle diş doktoruna müracaat etir ve hekimin nasihati ile beraber rehabilitasyon olur. Bir kısım hastayı ise etrafındaki insanlar uyarır ya da kendisi farkına vararak hekime başvurur. 

Ağız Kokusunun Sebepleri

Şeker hastalığı,
Sinüs ve akciğer enfeksiyonları,
Böbrek yetmezliği,
Karaciğer yetmezliği,
Açlık,
Kumpassız perhizler,
Ağız kuruması,
Reflü.

Ağız Kokusunun Gidermenin Yolları

Ciddi hastalıklardan kaynaklanmayan ağız kokularının gidermek için birkaç kolay temkin almak yeterli olacaktır.

Dişleri kumpaslı fırçalayın. Ağız kokusuyla çabanın ilk safhası sıkı bir ağız hijyenidir. Günde en az iki kere dişleri fırçalayarak ve bunun doğru teknikle yapmak ağız kokularını en aza indirecek, ağızda oluşabilecek çürüklere ya da dişeti hastalıklarına da mani olacaktır.

Diş ipi kullanın. Dişlerin hijyeni için yalnızca fırçalamak yeterli değildir. Aynı zamanda diş aralarında kalan ve uzun müddet arınılmadığında diş taşlarına dönüşebilecek artıkları arınmak için nitelikli bir diş ipi kullanmak şarttır.

Uyumadan evvel gargara yapın. Fırçalama ve diş ipine ek olarak, uyumadan evvel yapılacak gargara, gece süresince ağızda oluşabilecek bakterileri önlemek için iyi bir yöntemdir.

Bolca su için. Tükürüksel kokuyu önlemek için yapılabilecek en iyi şey bol bol su içmektir. 

Aç kalmayın. Özellikle sabahları açken bir hayli insanın ağzı kokar. Bu surattan gerek sabahları, gerekse ana öğünlerde bir şeyler yemek midenin asit salınımını tertip ederek koku yaradılışının en aza indirgenmesine takviyeci olur.

Karanfil çiğneyin. Ağız kokusu için öğrenilen en daha önceki nasihatlerden biri karanfildir. Özellikle ağır yemeklerden sonra karanfil çiğnemek hem ağız kokusuna hem de mide gevşemesine iyi gelecektir.

Sakız çiğneyin. İçeriğinde çinko ve prebiyotik bakteriler bulunduran sakızlar, ağız kokusunu yasaklamada anlamlı bir çözüm olabilir.